|
*****
Ekan kerran tuli mulle tällainen vastaan leirintäalueella. Pitäähän koiraihmisetkin huomioida. Se on alue, jossa voisi maksaa koiristakin. Yleensä, vaikka koirista on maksu, niin ei niille ole mitään vastineeksi. Ekan kerran tuli mulle tällainen vastaan leirintäalueella. Pitäähän koiraihmisetkin huomioida.Suomessa en ole mitään vastaava nähnyt kuin lapun "koirien uittopaikka" uimarannalla, joka osoittaa venerannan/kaislikon suuntaan. ![]() Ranskassa näkyi olevan ihan normia, että koiria oli samoilla yl. uimarannoilla, mutta uimassa yleensä ilta-aikaa ihmisten seassa Olisihan se ennen kuulumatonta Suomilandia..Noita koirien pesupaikkoja on parhaiten varustelluilla l-alueilla tuolla euroopassa - ihan Kroatiaa myöten Noita koirien pesupaikkoja on parhaiten varustelluilla l-alueilla tuolla euroopassa - ihan Kroatiaa myöten Tämä alue on viiden tähden arvoiseksi tituleerattu, nyt täällä on jo seisova pöytä ja ravintola muutenkin, vaimolle ehdotin että josko tänään mentäisiin oikein ravintolaan niin eipä mennä tuli vastaukseksi, vastahan hän eilen kävi vartavasten kaupassa lihaakin ostamassa joten se siitä sitten... Kysyin respasta jotta missä voi auton pestä niin eihän täällä auton pesupaikkaa olekkaan, nyt nimittäin alkaa Adria olla jo oikeasti likainen, uudella asfaltilla toissapäiväinen vesisateessa ajo nosti asfaltista öljyn auton kylkiin siinä määrin että hiukan hävetti autoa puhtaiden Volvojen sekaan ajaa, vanteetkin ovat jarrupölystä sellaisessa kunnossa jotta hopeaa ei enää puolien välistä erota. ![]() Joten jos multa kysyttäisiin niin ottaisin yhden tähden pois. ![]() ^ hiukan huvittaa tuo auton puhtaana pitäminen. Onko siinä pian maaliakaan pinnassa, kun sä koko ajan peset sitä? Ette muuten ajais meidän kautta; piha täynnä likaisia, laiminlyötyjä autoja? Kyllä me ruoat tehdään koko poppoolle!
![]() Kiva reissu teillä on ollut! Se on vaan tuollainen puhtausinto tarttunut isältäni aikoinaan ja onhan se puhdas auto ilo niin silmälle kuin...niin liekkö tuosta muuta iloa, olen katsellut täällä ollessani ja alueeseen tutustuessa noita vaunuja ja autoja niin ne muutamat saksalaiset jotka näin niin heillä ei ole edes itikoita keulassaan, jossain ne on niitä pesseet.
![]() No pesin mä tänään sentään tuulilasin, kelpaa huomenna katsella maisemia puhtaan ikkunan läpi. Kiitti tarjouksesta mutta alkanee olla jo koti-ikävä joten kyllä me lauantaina ajellaan heti kotiin päin.
Kunhan testasin, että innostutko ajatuksesta 1 oma, 4 vierasta autoa ja painepesuri. Ilmeisesti kuitenkin autonpesuvimma on terveellä pohjalla? ![]() Me ollaan tien päällä lähinnä tuulilasista pesty hyttysiä. No, ekalla reissulla Tessun kanssa mä pesin sen kylmällä Inarijärven vedellä ja tiskirätillä (sen jälkeen entisellä), kun se Pokan tiellä likaantui ihan järkyttäväksi. Melko vilpoista puuhaa! Pasi kantoi järvestä lisää vettä nonstoppina, ettei hiekkaisella vedellä sentään hinkattu. Se alkaa tuo ihaan reissaaminen näyttää melko hyvältä.
Reissuihin lisää rentoutta ja pituutta, ja turha koti-ikävä pois, sekä tuollaiset autonhinkkaamiset. Kun emännällä on jo terve suhtautuminen ruokapuoleenkin niin kyllä se siitä lähtee. Kun ikää ei hirveästi vielä ole niin kerkiää hyvin 25 vuotta vielä Euroopassa reissata. Vähän kerrallaan kauemmas, Hollanti saattaisi olla hyvä seuraava kohde, siellä caravanihmistä ymmärretään, kun koko kansa harrastaa ulkoilmatouhuja. Juu, se on enskerralla siitä helppo jatkaa mihin nytten jäi. Saksa, Hollanti, jne.. Hollannissa ei tunnu missään paikat oleva retuperällä - aina tip-top. Saksasta kyllä löytyy ryysyrantoja herkemmin. Fillarin selästä asiat huomaa parhaiten. Teillä ei tainnut koslat olla mukana?
Pelkästään jo sen takia, että fillarit roikkuu perällä tuolle on karavaanarin painepesurille käyttöä. Meillä kun on vielä koirat, niin niiden pesu (siihen omalainen suutin) on näppärää kun vetta sen tankissa varalla. Ihaa - samaistu vaan saksalaiseen, matkailuautoilun edelläkävijään, ja pidä autosi puhtaana Kyllähän sitä puhtaissa vaatteissakin kuljetaan vain, niin miksei perheen yhteinen 'vaatekin' olisi puhdas Kyllä minäkin reissussa ollessa pesen tuulilasia liki joka aamu (kun lähdetään liikkeelle) - samoin koko keulan itikoista, jos niitä liikaa kertynyt. Jos sadekelillä on motareita menty, menee kyljet ikkunalinjasta alaspäin ja perä pesuun. Fillareita laittaessa meikäläinen on muutoin kohta likainen Samoin sivu- ja tallinluukkujen availusta jäisi räpellyksen jälkiä..En tiedä osuuko enää teidän reissuillenne esim. tämä http://www.campercontact.com/campersite/detail/id/15641 , mutta tulevaisuudessa kannattaa kokeilla Ruotsissa muitakin vaihtoehtoja kuin leirintäalueita. Monella sululla Göta-kanaalilla on autoille 'stellplatseja' - ovat hyvin suosittuja. Tunnelma ja miljöö ihan toista .. Juu, se on enskerralla siitä helppo jatkaa mihin nytten jäi. Saksa, Hollanti, jne.. Ei ollut edes niitä Eslan potkulautoja mukana kun ollaan liikuttu lähialueella aina jalkaisin ja nuo pojat kun ovat niin innokkaita uimareita niin jätettiin nekin pois kun arveltiin että rannallahan se ylimääräinen aika vaan menee mikäli sellaista on ja kun ilmatkin olleet näin hyvät niin eipä paljoa muualla olla oltukkaan, eilen illalla kun klo 19 lähtien on tuo alueen uima-allas ilmainen alle 18 vuotiaille niin siellä pojat olivat eilen pari tuntia. Tuossa pari viikkoa sitten kun reissusäätä katseltiin niin Tanskassa oli reissua edeltävänä viikkona satanut lähes joka päivä niin silloin oli jo mielessä että skipataan koko Tanska ja ajetaan Saksan kautta Hollantiin mutta tuonne Hollantiin ajellaan ehkä ensi kesänä Lainaus käyttäjältä: ***** Ihaa - samaistu vaan saksalaiseen, matkailuautoilun edelläkävijään, ja pidä autosi puhtaana Niinpä, ei se kovin mukavaa ole auton ympärilläkään olla ja takatallista tavaroita ottaen tai laittaen täytyy varoa koko ajan että ei vaan vaatteet likaannu jos vähän sattuu autoon hipaisemaan, siinä mielessä nuo stellplatsit ovat tällaiselle puunaajalle ehkä parempia yöpymispaikkoja niin voi pestä milloin vaan, ei täällä alueella se näy onnistuvan. Enköhän minä jossain välissä ennen Kapellskäriä saa vielä auton "edustuskuntoon". ![]() Siellä lautalla kun on huonolla tuurilla mahdollista saada autolle paikka siitä kohdin kun kaikki kävelevät ohi ja jos kovin likainen niin kylki sitten naarmuilla. ![]() Pitäiskö mulla olla huono omatunto, kun mun auton keula on kuin teurastajalla, kun tulin kotiin....?
Ainoastaan sisätilat ja tuulilasin pesen pesuaineilla ja imuroin matkalla. ^
Jos 4 viikon reissussa olis yksillä kalsareilla (onhan siinä 4 käyttöpuolta ), tai samalla valkoisella T-paidalla, olisi ja hikoilisi niin.. ![]() Jaa...ei tässä sitten Sonja Campingilta lähdetä vielä minnekkään, autoa pakatessa huomasin oikean takarenkaan kovin vajuneelta, mittaus tuotti saman mitä silmäkin, 2.4 baria joten ajatuksena oli että taidanpa laittaa rengasvaahdon kun ei nyt heti ensimmäisenä renkaan vaihto innosta vaikka autoliittohan sen ruotsalaisen järjestön myötä vaihtaisikin.
Vaahtoa ei kerennyt mennä kuin muutama sekunti kun syy selvisi...venttiili n juuresta vuotaa, sehän on lähes murtunut ja nyt lienee selvää se mistä tuo johtuu.. ![]() Keväällähän oli puhetta renkaiden vaihdosta mutta sitten muistin talvirenkaat joilla tähän mennessä ajettu alle 8000 km, poistin niistä nastat ja kesällä käytiin pari kotimaan reissua ja hyväksi ne ajo-ominaisuuksiltani totesin, ajo oli jopa mukavampaa kuin kesärenkailla ja nehän on lähes uudenveroiset, pintaakin lähemmän 10 mm. ![]() Nyt sitten vaan odotellaan soittoa ruotsalaisen autoliiton toimesta kun karavaanarin tiepalvelu antoi heille numeroni. Piti auto ajaa kiilojen päälle kun eihän tuonne mitään tunkkia enää siinä vaiheessa laiteta kun akseli on alle 10 cm päästä maasta. keroppa sitten kauanko avun saanti kesti ?
ja toivottavasti loppumatka menee ilman mitään vastoinkäymisiä |