Kirjoittaja
Aihe: Kädentaito (Luettu 19112 kertaa)
« Vastaus #46 : 16.11.2011 kello on 15:12 »
palotilasta lähtevä savukanava mutkittelee uuninsisällä, jokainen mutka on pyöristettävä niin ettei tule teräviä kulmia vaan tiilet leikataan sisäkulmista ja lopuksi laastilla pyöristetään sisäkulmat laastilla ja ulkokulma pyöristetään laastilla ....tulee hyvä veto sauhuille...
Niin tulis, mutta eipäs tuota moni muurari tee. Rahat pois meininki ja siksipäs muurailenkin ihan itte niille työmaille, jotka ovat kontollani.
« Vastaus #47 : 16.11.2011 kello on 19:45 »
Juu eilen puhdistin pöytäkoneen pölystä, iroitin näytön ohjaimen ja laitoin koneen takas nippuun. Muksu kohta 2v. kaverina. Kuinkahan ollakkaan eip käytiin lähtenyt, oli vaan näyttö pimeenä.  Tänään tulin töistä ja raplasin sitä irroitin biossin patterin ja käytin muistikammat irti ja jätin toisen paikoilleen. Muksu heräs ja tuli heti avuksi. Kokeiltiin käyntiin ja avot kone vörkkii. Sitten toinen kampa paikoilleen ja taasen pelas. Me tyytyväisinä kone nippuun ja pitäisi vintoosa xp uurelleen asentaa, kun on ihan tukossa koko vinhotus. Office cd ja pari muuta hukassa, jäi tältä erää tekemättä vielä uudelleen asennukset. 
« Vastaus #48 : 16.11.2011 kello on 19:54 »
Juu eilen puhdistin pöytäkoneen pölystä, iroitin näytön ohjaimen ja laitoin koneen takas nippuun. Muksu kohta 2v. kaverina. Kuinkahan ollakkaan eip käytiin lähtenyt, oli vaan näyttö pimeenä. Tänään tulin töistä ja raplasin sitä irroitin biossin patterin ja käytin muistikammat irti ja jätin toisen paikoilleen. Muksu heräs ja tuli heti avuksi. Kokeiltiin käyntiin ja avot kone vörkkii. Sitten toinen kampa paikoilleen ja taasen pelas. Me tyytyväisinä kone nippuun ja pitäisi vintoosa xp uurelleen asentaa, kun on ihan tukossa koko vinhotus. Office cd ja pari muuta hukassa, jäi tältä erää tekemättä vielä uudelleen asennukset. 
Kannattaa sitten suosia koneen puhdistuksessa paineilmaa... Imurointi aiheuttaa staattista sähköä putken sisälle ja pahimmassa tapauksessa napsauttaa tällin muistikampaan joka voi jopa vioittua.Ja onhan siellä monia muitakin paikkoja mitä ei kannata sorkkia putkella.
« Vastaus #49 : 16.11.2011 kello on 21:50 »
Kannattaa sitten suosia koneen puhdistuksessa paineilmaa...
Kannattaa varoa ettei tuulettimet ala pyörimään kun niihin puhaltaa ilmaa, voip muuten tulla kallis puhdistus 
« Vastaus #50 : 16.11.2011 kello on 23:31 »
« Vastaus #51 : 20.11.2011 kello on 21:30 »
No minä olen vinguttanu tuulettimia niin prossun,näyttiksen kuin koteloidenkin ja mitään ei ole tapahtunu.Ja tätä olen tehnyt 4 konepaketilla ja eri ikäkauden paketeilla.. Veikkaisin että suurempi riski on tuo staattinen sähkö. 
« Vastaus #52 : 20.11.2011 kello on 21:43 »
Uusi iOS ensin iPhonessa, enkä mokannut kertaakaan eli muistin/hoksasin kaiken datan varmuuskopioida. Huomenna Padin vuoro, vehkeet kuntoon ja kaikille yhteys iCloudiin ennenkuin 4S saapuu lähipostiin. Kädentaitoja nääkin, vaikka Mac-ihminen selviääkin helpommalla ja mukavammin. No talven edetessä pitäisi saada Ubuntu tuolle ikivanhalle PC-läppärille, siinä seuraava kädentaitohaaste. 
« Vastaus #53 : 26.11.2011 kello on 00:54 »
kaikkia hommia pitää lähtökohtaisesti tehdä ensin itse. En halua olla "käsi"  talonrakennuksessa tosin teetin perustuksen, rungon vesikattoon, sähköhommat, sisäpaklaukset ja kattoruiskutukset. Nuo oli sellaisia hommia joita oli liian kova homma yksin tehdä ilman apumiestä ja oikeita vehkeitä oten teetin toisilla. Asuntoauton rakensin itse. Ainoastaan rasvaremontit teetin huoltoliikkeessa, mutta muuten kyllä joka hommasta on selvitty. Siinäpä on tullut ajan myötä selville monenlaisten hommien kommervenkit. Ehkä hauskin tuossa kulkuriprojektissa oli lämmityslaitteiston rakentaminen ja toiseksi hauskin käsivalintaisen vaihteiston muuttaminen vesijäähdytteiseksi automaattilaatikoks i. Toiset hommat vaatii perehtymistä etukäteen, toiset ei
« Vastaus #54 : 26.11.2011 kello on 07:29 »
Niitä on välillä nuita kommervenkki hommia. Aikoinaan kun asuntoautosta, Nalle-Sisusta hajosi kone, laitoin (en laitattanut) siihen Cetrikin koneen ja Volvo kevytkuormauton vaihdelaatikon. Kyllä siinä sai kaksi tai kuusi kertaa tuumailla. Hiljainen oli kyyti sen jälkeen, pieni hurina vain kuului kopan alta. Katsastumies huomasi muutoksen, vasta viidennellä katastus kerralla. 
« Vastaus #55 : 26.11.2011 kello on 07:41 »
Nykyään monella on vapaa-aika tärkeämpi ja monelle työlle työnhinta on niin edullinen että kannattaa teetättää se ulkopuolisella mutta kyllähän asiaa puhut, uusavuttomuus kun on lisimään päin. Vanhan kansan seppä ja sekatyömies ovat nykyään harvinaisuutta.
Mitä kenellekin se vapaa-aika sitten tarkoittaa; monelle meistä tee-se-itse ihmisistä kaikki se puuhastelu, korjailu, remontointi ja rakentaminen on juuri sitä mieluisinta vapaa-ajanvietettä!
« Vastaus #56 : 26.11.2011 kello on 08:02 »
monelle meistä tee-se-itse ihmisistä kaikki se puuhastelu, korjailu, remontointi ja rakentaminen on juuri sitä mieluisinta vapaa-ajanvietettä!
Niin se oli minullekin aiemmin mutta nykyään vapaa-aika tarkoittaa lasten kanssa puuhastelua ja muuhun sitä vapaa-aikaa ei suuremmin ole, katsotaan sitten myöhemmin kun pojat alkavat kiinnostua muusta.
« Vastaus #57 : 26.11.2011 kello on 10:22 »
Niin se oli minullekin aiemmin mutta nykyään vapaa-aika tarkoittaa lasten kanssa puuhastelua ja muuhun sitä vapaa-aikaa ei suuremmin ole, katsotaan sitten myöhemmin kun pojat alkavat kiinnostua muusta. 
Aikansa kutakin: Lapset pieniä niin meidän isä ja äiti on parhaimmat ja riskeimmät  , jossain vaiheessa ne on sitten kaikista hirveimmät mitä maa päällään kantaa  , kunnes taas aikuisiällä neuvotkin kelpaavat ja voidaan kysyä neuvojakin. 
« Vastaus #58 : 26.11.2011 kello on 10:38 »
« Vastaus #59 : 26.11.2011 kello on 11:20 »
Pientä fiksaamista 
|