Luulen, että suurelle osalle ihmisistä kuitenkin riittää webissä surffailu, email ja muut perus nettipalvelut.
Tuhon(kin) käyttöön linux olisi turvallinen ja helppo. Eikä tartte hommata uusia tonnin läppäreitä.
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4910 4911 [4912] 4913 4914 ... 5000 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
Luulen, että suurelle osalle ihmisistä kuitenkin riittää webissä surffailu, email ja muut perus nettipalvelut. Tuhon(kin) käyttöön linux olisi turvallinen ja helppo. Eikä tartte hommata uusia tonnin läppäreitä. Juurikin näin
Tässä kohta 15v ollut pelkkä luuri nettinä.Tuhon(kin) käyttöön linux olisi turvallinen ja helppo. Eikä tartte hommata uusia tonnin läppäreitä. Linux ja pc-rauta ei vaan ei ole todellinen vaihtoehto, jos puhutaan 7-8, jopa 10 vuoden huolettomasta käytöstä samalla laitteella. Jo pelkästään edullinen pc-rauta vaatii tuossa ajassa huomiota ja uudistuksia, samoin kuin itse Windowsin kanssa tusaaminenkin. Tuolla aikavälillä edullista pc-rautaa joutuu uudistamaan todennäköisesti pari-kolme kertaa. Säästöä ei synny vs. Macbook, ainoastaan toistuvaa askartelua. Toisaalta myöskään Linux ei ole kovin valmis työpöytäkäyttöön. Jep, tänään asennettu toimii ehkä tänään ja huomennakin, mutta ei se huoleton ja kovin viimeistelty ole, kuten kuten esim. Macbook ja OSX. Linuxin kanssa työskentelen jatkuvasti, mutta vain palvelimien päässä. Sen kanssa OSX istuu hienosti yhteen Linux työskentelyyn BSD/Darwin johdannaisena. Tässä Linusin ajatuksia Linuxin työpöytäkäytöstä: https://www.youtube.com/watch?v=Pzl1B7nB9Kc Tarkoitus oli vain ottaa esiin ajatus, että on muitakin vaihtoehtoja kuin miettiä Windows päivityksiä, prosessorien malleja ja muita detaljeja, mitkä voi jättää huomiotta kokonaan toisenlaisilla valinnoilla. Pl. KEVin mainitsemat tarpeet, että valitettavasti on tehtäviä jotka vain pitää tehdä Windowsissa, kun esim. toimittajat ei tue mitään muuta. Empä vänkää tästä enää enempää, elämä on valintoja. Ostin pöytäkoneen GNT: ltä vuonna 2013 i7 4790 prossulla (oli aikansa nopeimpia desktop prossuja) ja on edelleen jokapäiväisessä käytössä, rammit on jossain vaiheessa tuplattu 8 --> 16 gb. Ja käyttö jatkuu. Tarkoitus on vielä vaihtaa teranen hybridilevy SSD levyyn, kun saa inspiksen.
Aikoinaan ostin reilulla kymppitonnilla markoissa Pentium 75 mhz pöytäkoneen. Siihen aikaan prossua piti päivittää vähintään kerran vuodessa ja sitä ennen yrittää vielä ylikellottaa. Raudan elinkaari tuntui välillä kovin lyhyeltä. Kymppitonni oli pikkuraha, faija osti minkä lie 086 koneen, joka maksoi yli 30 tonnia. Saman verran maksoi Panasonikin NMT sarja autoon. Vähän enempikin. 😮 Jaa, noinhan niitä mutu luuloja heitetään esille, ehkä jopa itse uskoen. Tuossa on 2009 julkaistu i7-950 edelleen päivittäisessä käytössä. Kowo on vaihtunut ssd hen ja siitäkin on kauan. Muistia 24gt ja Windows pyörii hyvin. Ei tuohon muuta ihmeellistä tehty, olisiko virtalähde kerran uusittu mikä ei käyttöjärjestelmä riippuvainen. Eli onhan se rippikouluikäinen.
Edit. Apple ihan ok vielä viime vuosikymmen puolen välin nurkilla. Sitten alkoi ahneudet. Muistit muutettiin kiinteiksi 2012,sitten meni joku vuosi ja kiintolevyt muutettiin uudentyyppisiksi ja vuosi eteenpäin kiintolevyt integroitiin emoon. Eli jos muisti tai kiintolevy vikaa tuu vaihdat emolevyn ja se vaatii sitten halvemmissa vajaan tonnin ja kalliimmissa paljon enemmän. Aika naurettavaa, olen niitä laitellut läjäpäin ja kaverilla on firma joka korjaa Applen koneita, vikojahan niissäkin on ihan läjäpäin. Off-Topic:Oikeastaan noi päivitys jutut on hyviä, voisivat vaan olla oikeassa paikassa, vaikka ovatkin päivittäistä tekemistä. Tosin osa porukasta ei ilmeiseti tee mittään, kunhan ainona hommanaan vaan kirjoittelevat. Vaunun omistaja on jo vuasikausia häiriintynyt mun kuarsaamisesta.Fyssarini oli hiljan saanut kuanokopan laitteineen, oli tyytyväinen ja helpolla oppinut käyttöön. Minäkin innostuin asiasta. Tänään sitten kävin terveys tätillä. En saanut kun kolme pistettä, joten hukka reissu. Olis tarvinnu olla edes kaulan ympärys tai vyötärön isompi, vaakakin jos olis näyttänyt enemmän, tai lääkärin määräämiä lääkkeitä, Alkosta ostettuja ei laskettu mikskään. Sitten olis tullu lähete eteenpäin. Ostin pöytäkoneen GNT: ltä vuonna 2013 i7 4790 prossulla (oli aikansa nopeimpia desktop prossuja) ja on edelleen jokapäiväisessä käytössä, rammit on jossain vaiheessa tuplattu 8 --> 16 gb. Ja käyttö jatkuu. Tarkoitus on vielä vaihtaa teranen hybridilevy SSD levyyn, kun saa inspiksen. Näinhän se menee, rahalla saa, mutta ei pidä sekoittaa eri asioita keskenään. Tuossa aiemmin annettiin ymmärtää, että tonni Macbookiin on kamalan paljon, kun voi käyttää muutaman satkun Windows konetta. Se halpa/halvin pc-rauta ei vaan ole enää 10v jälkeen käypää. Mutta kuten sanoin, nämä ovat valintoja - ja ihmisillä on tapana puolustaa omia valintojaan. Niin, mä kerroin ihan omaa tarinaa, en ota kantaa mihinkään omppuihin, niitä en ole monia korjannut.
Reilusti yli tuhat PC-konetta joskus läjännyt komponenteista, hirveästi ei koneet kiinnosta harrastuksena kotopuolessa. 🙂 mac ja linux on hyviä mutta ei vaan käy kaikkeen käyttöön kun nuo tarvittavat softat usein vaatii wintoosaa.
Linux on ollut yhdessä koneessa ja toimihan se kunnes sekosi itsekseen. mutta ei siihen hyötyohjelmia saanut samalla tapaa kuin win. "Linux ja pc-rauta ei vaan ei ole todellinen vaihtoehto, jos puhutaan 7-8, jopa 10 vuoden huolettomasta käytöstä samalla laitteella."
Tässä nyt kirjoittelen 12 vuotta vanhalla koneella, johon olen vuosien aikana vaihtanut suurempia kiintolevyjä. Muuta ei ole tarvinnut vaihtaa, edes hajoamisten vuoksi, kai hyvää tuuria. Asennettuna on ollut aluksi muutama eri Linuxin versio, mutta nyt useita vuosia Ubuntu. Kun rauta ei ole eksoottista, niin jos se toimii aluksi, se toimii tuettuna loppuunsa saakka. Oheislaitteiden kohdalla pitää ennen kassakonetta varmistaa yhteensopivuus, vaihtoehtoja löytyy yleisimmistä laitteista. Jotkut erikoisemmat ohjelmistokohtaiset kapineet ovat hankaluuksia. Peruskäyttäjän ohjelmistoja löytyy ilmaiseksi, mutta onhan Linux kädettömälle hieman vaativa, eikä tyttärenpoika osaa auttaa, kun ei ole ollut kuin mikkisoftan kanssa tekemisissä. Itseä miellyttävin ominaisuus ovat päivitykset, jotka tulevat kootusti. Windowsilla ärsyttää koneen käynnistyksen jälkeen taustalla tapahtuva päivittely ja mahdollinen tahmailu, tai jonkin ohjelman itse hoitama päivittelynsä, jota "tervetuliaisena" tarjotaan ennen työn aloitusta. Sain tulille 1969 vuodelta Pioneer SX440 viritinvahvistimen Montako uutta kondensaattoria? Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4910 4911 [4912] 4913 4914 ... 5000 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|