Oikeastaan eilen tehty se että Bemari myyty.
Ei aika riitä mopoiluun kun vaunulla reissatessa ja mökillä menee kesät.
Ei aika riitä mopoiluun kun vaunulla reissatessa ja mökillä menee kesät.
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4202 4203 [4204] 4205 4206 ... 5000 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
Oikeastaan eilen tehty se että Bemari myyty.
Ei aika riitä mopoiluun kun vaunulla reissatessa ja mökillä menee kesät. Vaihdatin autoon tuulilasin, auto viety, auto haettu. Kova homma, siinähän sitä oli jo tälle päivälle kerrakseen. Nastoja odotellessa.
Vaihdoin käskystä saunaan uuden oven, koko lasisen.
Hopea hommia vaihteeksi, Romanovin medaljonkia likalle kaulakoruksi aloittelin. Vaihdatin autoon tuulilasin, auto viety, auto haettu. Kova homma, siinähän sitä oli jo tälle päivälle kerrakseen. Nastoja odotellessa. Teetin saman joulukuussa. Ei ole vielä nasta osunut, tai useammin ne lentävät taitavat olla hiekotussepeliä. Edellinen lasi oli aivan hirveässä kunnossa, eikä edes 200 t km käytetty. Ennen autonlaseissa käytettiin lyijyä ja ne ei naarmuuntuneet kovinkaan helposti. Nykylasi saattaa naarmuntua jo puhdistamisesta
Teetin saman joulukuussa. Ei ole vielä nasta osunut, tai useammin ne lentävät taitavat olla hiekotussepeliä. Edellinen lasi oli aivan hirveässä kunnossa, eikä edes 200 t km käytetty.Juurikin näin Alan. Pari vuotta sitten haastattelivat Tikkanastojen Isoa pomoa ja kertoi, jotta nasta ei säre lasia.Testanneet sen.
*****
Tyhjensin 4 ämpärillistä tuhkaa leivinuunin tuhkasäiliöstä kun vaikutti, että tuhka tukki " hengitystiehyen".
Juurikin näin Alan. Pari vuotta sitten haastattelivat Tikkanastojen Isoa pomoa ja kertoi, jotta nasta ei säre lasia.Testanneet sen.Mulla on hiekan kuluttama alkuperäinen lasi retkeilyautossa.... Sitä ei varmaan riko nyrkkiä pienemmät kivet. Lasimestari lupasi vaihtaa kyllä, mutta totesi, ettei uusi lasi tule kestämään yli 20 vuotta. Tyhjensin 4 ämpärillistä tuhkaa leivinuunin tuhkasäiliöstä kun vaikutti, että tuhka tukki " hengitystiehyen". ![]() Minä en anna kenenkään sytyttää mitään tulipesiäni ellei edelliskerran tuhkat ole siivottu pois, siis myös alimmasta tuhkalootasta (varsinki jos paloilmaa sieltä tarjoillaan. Varaavan takan pesä pitää vielä harjata tuhkista, niin ei vedä poskiin tuhkia. Mitä vähempi paloilma kohtaa palanutta tuhkaa, sitä vähempi nuohoojalla töitä. Tuohon kun yhdistää päältäsytyttämisen, niin nuohojaa kummastelee "et taida juurikaan käyttää.." ![]() 13km laduton hiihtolenkki. Puolet mettää ja peltoa. Eka 3km on liukulumikengillä hiihdetty oma jälki. Sitten vain eläimien jälkiä.. porokoiralle liikaa peuran jälkiä/hajuja, Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4202 4203 [4204] 4205 4206 ... 5000 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|