Kirjoittaja
Aihe: Mitäs tänään tehty? (Luettu 9924298 kertaa)
« Vastaus #49666 : 29.06.2018 kello on 09:33 »
Ostettiin ensimmäinen viisikiloinen laatikko mansikoita. Pakkaseen pantiin se, mitä siitä jäi syömisen jälkeen jäljelle.
Jotkut kehuvat espanjalaisia ja hollantilaisia mansikoita, että ovat hyviä. Ilmeiseti eivät ole koskaan saanet maistaa suonenjokelaisia tai muitakaan suomalaisia mansikoita.
Minä en pysty edes maistamaan päivän vanhoja mansikoita. Kyllä ne pitää itse hakea maalta ja saada pakkaseen muutamassa tunnissa. Tiistaina ja eilen kävin äitin mansikkamaan läpi, pikkuhiljaa alkaa kypsymään tällä korkeudella. Tiistaina maasta tuli pari ämpärillistä ja eilen reilu kolme. Nyt saa muut poimia kolmisen viikkoa ja minä palaan sitten ekojen lomareissujen jälkeen apajille keräämään loput 100 litraa pakkaseen 
« Vastaus #49667 : 29.06.2018 kello on 09:34 »
Jokainen suunnitelkoon matkansa olohuoneen lattialla kartan kanssa kontatessa ja rukseja vihkoon laittaessa, sitten täsmentävät tiedot netistä. Meikäläiselle käy parhaiten kun katsoo suunnilleen mitä kautta menee, ja mitkä on suunnillen katsottavia paikkoja. Ilman moottoritie siirtymätaipaleita. Näkyy taas nämä kaksi valvojaa olevan niin kälähäkällä päällä, että on pareen ettei kukaan sano heidän mielipiteitä vastaan. En ymmärrä milloin heillä on aikaa käydä suunniteluissa paikoissa, kun rypevät jatkuvasti netissä ja vahtivat meitä. Menköön jokainen tyylillään. 
« Vastaus #49668 : 29.06.2018 kello on 10:30 »
Jokainen suunnitelkoon matkansa olohuoneen lattialla kartan kanssa kontatessa ja rukseja vihkoon laittaessa, sitten täsmentävät tiedot netistä. Meikäläiselle käy parhaiten kun katsoo suunnilleen mitä kautta menee, ja mitkä on suunnillen katsottavia paikkoja. Ilman moottoritie siirtymätaipaleita. Näkyy taas nämä kaksi valvojaa olevan niin kälähäkällä päällä, että on pareen ettei kukaan sano heidän mielipiteitä vastaan. En ymmärrä milloin heillä on aikaa käydä suunniteluissa paikoissa, kun rypevät jatkuvasti netissä ja vahtivat meitä. Menköön jokainen tyylillään. 
ne on niitä suvaitsevia ihmisiä, silloin on oikeus haukkua kaikki jotka on erimieltä heidän kanssa. sitä luulisi että suvaitsevainen ihminen ymmärtää jokaisen näkökannan mutta ei, heillä on kaikista jyrkin mielipide.
« Vastaus #49669 : 29.06.2018 kello on 10:45 »
Jotkut kehuvat espanjalaisia ja hollantilaisia mansikoita, että ovat hyviä. Ilmeiseti eivät ole koskaan saanet maistaa suonenjokelaisia tai muitakaan suomalaisia mansikoita.
Siinä on varmaan se sama homma eli täälläkin espanjalaiset on joskus maksimi 2 pv vanhoja ja silloin hyviä. Sama hollantilaisten kanssa. Ja belgian Hoogstratenin mansikat ovat maailman tunnetuimpia mansikoita tutkitusti "Hoogstraten aardbeien het meest bekend"( Hoogstraten mansikat ovat tunnetuimpia, noin niin kuin vapaasti käännettynä ) ja todella maukaita ja mehukkaita kun tulevat kauppoihin touko- kesäkuun vaihteessa. Ja silloin harvoin kun on suomalaista tai virolaista saatavissa, se on kuivaa, vähän kuin lahopuu. Eli se tuoreus on se tärkein siinä mansikassa, ei se missä se on kasvatettu. http://www.hoogstraten.eu/nl/over-ons/nieuws/hoogstraten-aardbeien-het-meest-bekend/
« Vastaus #49670 : 29.06.2018 kello on 11:47 »
Minä en pysty edes maistamaan päivän vanhoja mansikoita. Kyllä ne pitää itse hakea maalta ja saada pakkaseen muutamassa tunnissa.
Syödä ne pitää, eihän ne ole enää mitään pakastuksen jälkeen!
« Vastaus #49671 : 29.06.2018 kello on 11:49 »
Jokainen suunnitelkoon matkansa olohuoneen lattialla kartan kanssa kontatessa ja rukseja vihkoon laittaessa, sitten täsmentävät tiedot netistä.
Tähän asti on piirretty viiva kartalle ja katsottu, montako maata jäi alle ja eikun menoks...
« Vastaus #49672 : 29.06.2018 kello on 11:50 »
Tanssin viimeset valssit Yppärin Merimajalla. Tanssitettava oli kuin rautakankee ois vieny, vautsi. 198. tanssipaikka Suomessa jossa olen tanssinu.
Aika hyvä! Montako 'Tanssin taikaa' kätköä?
« Vastaus #49673 : 29.06.2018 kello on 12:33 »
Siinä on varmaan se sama homma eli täälläkin espanjalaiset on joskus maksimi 2 pv vanhoja ja silloin hyviä. Sama hollantilaisten kanssa.
Kai ne espajalaiset ovat Espanjassa riittävän tuoreita? Eivät vaan maistu hyviltä. En siis tarkoita espanjalaisia mansikoita Suomessa.
« Vastaus #49674 : 29.06.2018 kello on 12:45 »
Höpömökkiä pakkailtu, tästä se nytten sitten lähtee kesälomareissu parin rautalankatapahtuma n kautta Länsisatamaan. Tiedä sitten mihin eksyy.
« Vastaus #49675 : 29.06.2018 kello on 13:04 »
Ajeltu metrolla päästä päähän. 
« Vastaus #49676 : 29.06.2018 kello on 13:14 »
Kävin campingas pullon https://www.asadventure.com vaihtamassa täydeksi, 1,8 kg , ja meinasi tulla tosi halvaksi kun kassatyttö ensin hyvitti täyden vaihtopullon hinnan 87,80 € ja vähensi siitä sitten tyhjän pullon hinnan ja jäi velkaa 28 €. Oikaisin kun rupesi kassasta seteleitä antamaan. Eli kysymys kuuluu paljonko maksoin tuosta kaasusta ? 
« Vastaus #49677 : 29.06.2018 kello on 13:37 »
Syödä ne pitää, eihän ne ole enää mitään pakastuksen jälkeen!
Kaikki 150 litraa kerralla - saattaisi mennä maha kuralle  Parilitraa päivässä menee helposti tuoreena, mutta kyllä siinä alkaa raja tulemaan vastaan. Loput on pakko pakastaa.
« Vastaus #49678 : 29.06.2018 kello on 17:29 »
Tämä ja eilinen päivä pyöritty Pärnua tutkien. Paljon on katseltavaa pyöräilymatkan päässä Konsen Campingilta. Täällä taitaa muutama päivä vielä vierähtää.
« Vastaus #49679 : 29.06.2018 kello on 18:06 »
Varsovassa ollaan. Tylsää oli moottoritietä ajella, ei siellä paljoa maisemia nähty. 
|