Kinkku paistettu ja vedetty sinappihuntu päälle. Yli 35 vuotta paistanut sen attoa vasten yöllä, mutta ei mikään ole enää niinkuin ennen. Ei sähköntuotantokaan nykyisin riitä jos kaikki kinkut lyötäs samalla kellonlyömällä sähköuuneihin?
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 2643 2644 [2645] 2646 2647 ... 5010 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
*****
Kinkku paistettu ja vedetty sinappihuntu päälle. Yli 35 vuotta paistanut sen attoa vasten yöllä, mutta ei mikään ole enää niinkuin ennen. Ei sähköntuotantokaan nykyisin riitä jos kaikki kinkut lyötäs samalla kellonlyömällä sähköuuneihin?
*****
Meillä kanssa. Siis kotona yläkerrassa on toinen, täyskorkea jääkaappi sen alakerran keittiössä olevan lisäksi ja näin joulun pyhinä kun tuolle kylmätilalle tulee enempi käyttöä kun koko suku kerääntyy aina meille joulua viettämään, niin siellähän sekin kaappi nyt sitten hurisee yläkerrassa kylmäksi Aivan, eihän se koko suku kulkimeen. ![]() Kohta Kinkun ostoonHaettu kinkku,karjalanpaisti lihat Kohta Kinkun ostoon Monesko se jo on? Pikkasen töitä, enempi tuli edustettua, kävin useammalla yhteistyö kumppanilla glögillä.
Äsken turistiin esimiehen kanssa ja tekipä yllättävän heiton mulle, tulee uudet kujeet keväällä työmaalle ja kysyi ottaisinko ne hoidettavaksi? No sanoin ett miehän lähen keväällä lomille ja kesällä eläkkeelle, eli en ota. No totesi pomo että olisi siinä sulle lvuodeksi taas töitä. Alkuviikolla esmies kyseli ett jäänhän varmasti eläkkeelle keväällä ja sovittiin taasen kerran niin. Äkkiä herrain mieli muuttuu, mutta kivaa on todeta että miehän alan olla korvaamaton. Monesko se jo on?Toinen ja eka oli harjoittelu kinkku ![]()
*****
Vaihdoin Haimeriin kaasupullon, tosin vajaa sekin. Oli ollut grillissä. Huuhtelin kaksi autoa. Kelpaa taas mennä maantielle sotkemaan niitä.
Auton huuhtelu se on mullakin edessä. Ensin Liiteriin ostamaan muutamat puutteet, sitten kotio.
Eilen pesin auton, eipä ole kuin parikymmentä kilsaa ajettu, huomenna täytyy huuhtasta se uudelleen, on jo ihan kurassa. Turhaa hommaa
Eilen pesin auton, eipä ole kuin parikymmentä kilsaa ajettu, huomenna täytyy huuhtasta se uudelleen, on jo ihan kurassa. Turhaa hommaaPyyhitän takapuolesikin. Turhaa hommaa. ![]() No totesi pomo että olisi siinä sulle lvuodeksi taas töitä. Alkuviikolla esmies kyseli ett jäänhän varmasti eläkkeelle keväällä ja sovittiin taasen kerran niin. Äkkiä herrain mieli muuttuu, mutta kivaa on todeta että miehän alan olla korvaamaton. Älä hitossa edes mieti, että jäätkö eläkkeelle, vai et.... Tottakai jäät kun aika koittaa. Älä hitossa edes mieti, että jäätkö eläkkeelle, vai et....tää on kinkkinen juttu, kuulun erityiseläkkeen piiriin, eli jos jään eläkkeelle joka kuulta ennen kuin täytän 63 niin multa vähennetään 0,4% tulevaa (63) eläkettä. Että Ei se kummonen eläke ole jonka sitten vajaan viiden vuoden jälkeen saaan. Siis jos jään nyt eläkkeelle. Mun eläke määräytyi sinä päivänä kun täytin 58 eikä sitä enää nosta mikään, ainoastaan jos jatkan työelämässä niin se nostaa eläkettä kun täytän 63 ja pääsen normaalin eläkkeen piiriin. Ja helpommalla töissä pääsee kuin kotona, kohta 10 lastenlasta joita aina pitää kuskata, hoitaa jne. Ihme ja kumma töissä on ihan kiva olla kun se muuttui vapaaehtoiseksi.
*****
kohta 10 lastenlasta joita aina pitää kuskata, hoitaa jne.Eikö se ole että lastenlasten kanssa SAA... ![]() Pakannut autoa, Jouluksi vaunujen..
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 2643 2644 [2645] 2646 2647 ... 5010 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|