Kirjoittaja
Aihe: Nettikaravaanista poimittua (m-autot) (Luettu 1969729 kertaa)
« Vastaus #5461 : 26.04.2023 kello on 12:08 »
^Ajopiirturia ei tarvitse käyttää jos kyseessä on sellainen ajo johon autonkuljettajan työaikalakia ei sovelleta. Yksityiskäytössä ei siis tarvitse käyttää.
Eikös se piirturi pidä kuitenkin tarkastuttaa katsastusta varten.. Piirturin pitää kaiketi olla kunnossa, vaikka sitä ei olisi pakko käyttää. Näin sen olen ymmärtänyt.
« Vastaus #5462 : 26.04.2023 kello on 13:11 »
Eikös se piirturi pidä kuitenkin tarkastuttaa katsastusta varten..
Piirturin pitää kaiketi olla kunnossa, vaikka sitä ei olisi pakko käyttää. Näin sen olen ymmärtänyt.
Kyllä. Jos piirturi autossa on niin siitä pitää olla voimassa oleva tarkastustodistus katsastuksessa.
« Vastaus #5463 : 26.04.2023 kello on 15:09 »
Jos henkilöautoksi rekisteröidyssä ajoneuvossa on piirturi, niin sitä ei tarvitse käyttää, eikä sitä katsastus tarkasta. Noita on paljon, osassa on tehty peitelevy tuohon päälle ja rieästä ei näy kuin nopeus- ja kilometrilukema. Sen sijaan kuorma-autossa ja linja-autossa jos on piirturi, niin se on tarkastettava, mutta yksityiskäytössä sitä ei tarvitse käyttää.
« Vastaus #5464 : 26.04.2023 kello on 16:57 »
Yhden Transporterin ostin saksasta. Siinä oli piirturi, otin sen pois niin pimeni matkamittari. Tein sielunelämätutkimuk sen ja otin yhden piirilevyn talteen ja jätin kiinni piuhan päähän. Piilotin hansikaslokeron taakse. Piirturin reikään laitoin cd vaihtajan joka kytkettiin isonäyttöiseen VW radioon jossa navi. Ei tuot kukaan kaivannut.
« Vastaus #5465 : 27.04.2023 kello on 22:42 »
Kyllä. Jos piirturi autossa on niin siitä pitää olla voimassa oleva tarkastustodistus katsastuksessa.
Ja riippuu, minkä organisaation autoa käyttää. Aika paljon on poikkeuksia ja ainakaan multa ei viimeisen 20+ vuoden aikana kysytty mitään todistuksia. Eipä sen puoleen, ei mersun piirturi toiminutkaan...
« Vastaus #5466 : 28.04.2023 kello on 00:27 »
Kyllä. Jos piirturi autossa on niin siitä pitää olla voimassa oleva tarkastustodistus katsastuksessa.
Ei pidä paikkaansa. -------------------------------------------------------------- Asetus (EU) N:o 165/2014 ( https://eur-lex.europa.eu/legal-content/FI/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014R0165) 3 artikla Soveltamisala Ajopiirturi on asennettava ja sitä on käytettävä jäsenvaltiossa rekisteröidyissä ajoneuvoissa, joita käytetään maanteiden henkilö- tai tavaraliikenteessä ja joihin sovelletaan asetusta (EY) N:o 561/2006.23 artikla Ajopiirturien tarkastukset 1. Ajopiirturit on tarkastettava säännöllisin väliajoin hyväksytyissä korjaamoissa. Säännöllinen tarkastus on suoritettava vähintään kahden vuoden välein.-------------------------------------------------------------- Asetus (EY) N:o 561/2006, 2 artikla ( https://eur-lex.europa.eu/legal-content/FI/TXT/HTML/?uri=CELEX:32006R0561) 1. Tätä asetusta sovelletaan maanteiden
a) tavaraliikenteeseen, jossa ajoneuvon suurin sallittu massa, mahdollinen perävaunu tai puoliperävaunu mukaan luettuna, on yli 3,5 tonnia; tai
b) henkilöliikenteeseen, jossa käytettävät ajoneuvot on rakennettu tai pysyvästi mukautettu yli yhdeksän henkilön kuljettamiseen, kuljettaja mukaan luettuna, ja tarkoitettu tällaiseen käyttöön.-------------------------------------------------------------- Piirturin asennus-, käyttö- ja tarkastuspakko tulee siis näistä asetuksista, mutta kuten yllä on nähtävissä, ei matkailuauto (M1 luokka) kuulu niiden soveltamisalaan. Jos M1 autossa sattuu piirturi kuitenkin olemaan niin siinäpähän on. Missään ei määrätä, että sen pitäisi toimia tai että sitä pitäisi käyttää, saati sitten tarkastuttaa. Jos joku on edelleen vahvasti sitä mieltä että "jos on niin pitää toimia ja tarkastaa" niin lakiviitettä ja perusteluita kehiin, muuten jää hevosmiesten tietotoimiston asteelle.
« Vastaus #5467 : 28.04.2023 kello on 09:17 »
Vs: Nettikaravaanista poimittua (m-autot), vai piirturit. 
« Vastaus #5468 : 28.04.2023 kello on 12:10 »
« Vastaus #5469 : 28.04.2023 kello on 12:25 »
Vs: Nettikaravaanista poimittua (m-autot), vai piirturit. 
Niin, minähän tuosta kysyin, kun eräs nimeltämainitsemato nn virallisella palstalla oli kait etelä-euroopassa joutunut kiekkoa näyttämään sikäläiselle pol/santarmille - vai mitense nyt meni, kait sen perään epsanjan reissulla varoiksi pitänyt.. Tuossa linkin autossaha sellainen oli. Antaa olla vaan, ja saa kattella vanhan liiton punalediä kasikympin jälkeen.. Olisko sivujuonne käsitelty. 
« Vastaus #5470 : 28.04.2023 kello on 12:33 »
Niin, minähän tuosta kysyin, kun eräs nimeltämainitsemato nn virallisella palstalla oli kait etelä-euroopassa joutunut kiekkoa näyttämään sikäläiselle pol/santarmille - vai mitense nyt meni, kait sen perään epsanjan reissulla varoiksi pitänyt..
Sillä kun taitaa olla elukkankuljetus ajoneuvo.
« Vastaus #5471 : 28.04.2023 kello on 12:44 »
« Vastaus #5472 : 25.05.2023 kello on 09:53 »
https://www.nettikaravaani.com/niesmann-bischoff/flair-8000i/1605571 Ken ymmärtää, hakekoon pois. 
Katos tuohan on ny mulla  Jätin takavetotransun (Detsku) liikkeeseen vaihdokkina ja reissut jatkuu Flairilla. Nii ja ei oo ollu transitissa mitään koneyms vikoja mistä autoa mollataan. Kyseisellä pohjaratkaisulla olevaa niesmannia ettinyt pitkään ja ny löyty. Kyllä tuohon kaks ihmistä ja pari koiraa hyvin mahtuu. Rumaa keulaa ei näy ku istuu sisällä ja pienemmän pöydän tekasin vaahterasta, nii ei tartte toisen nousta ylös ku hakkee virvoitusjuoman. Ivecon robotti toimii niinku ategoissaki rauhalliseen tapaan ja hyvin pysyy rekkojen tahdissa.
« Vastaus #5473 : 25.05.2023 kello on 11:22 »
« Vastaus #5474 : 25.05.2023 kello on 12:07 »
Sänkyä voi nostaa ja tietysti laskea  Mutta miksi vasemmassa takakulmassa on jotain vihreää, kenties teippiä ?
|