rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: seppoko
« : 19.08.2015 kello on 22:50 »

Mietin ja luin pariin kertaan mistä kyse.  :D

Itse olen kyllä pitänyt "rajana", jos ovea sulkiessa vastaa aavistuksen siihen muovinappiin ovesta pitää keventää tavaraa  :)


Varmasti noin. Mutta kun en ole varma, sainko riittävän kireälle sen "löysän" saranan, niin nyt ei anna periksi niin helposti. Oven toleranssi kaapin runkoon on erittäin pieni ja sehän oli se alkuperäinen ongelma.
Kirjoittanut: 88k5
« : 19.08.2015 kello on 22:29 »

Mietin ja luin pariin kertaan mistä kyse.  :D

Joo, tosiaan, jos kätisyyden vaihtaa, ei tarvitse kuin yläsaranarauta vaihtaa toiselle puolelle. Alasaranaraudat on vakiona molemmilla puolilla - vain muovinappi vaihtaa toiselle puolelle, jos kätisyyden vaihtaa..

Itse olen kyllä pitänyt "rajana", jos ovea sulkiessa vastaa aavistuksen siihen muovinappiin ovesta pitää keventää tavaraa  :)
Kirjoittanut: seppoko
« : 19.08.2015 kello on 21:49 »

"Huominen" on tullut ja mennyt, siis päätän tämän kyselyn.

Saamani ohjeen mukaan, paneeli lähti irti. Saranan ruuvin kiristys tosi hankalassa paikassa, mutta sain vähän tiukattua. Lisäksi rakensin ovelle avautumisreunaan tuen. Siinä reunassa on oven alapuolella vaihtoehtoista saranointia varten alasaranan kaapin rungossa oleva "saranalehti". Siinä on pieni muovi, mutta sen ja oven väliin jäi vielä ilmarako. Täytin tuon ilmaraon teipillä.  Se tukee nyt ovea sen ollessa kiinni. Jospa se nyt pysyisi ainakin paremmin ryhdissään.
Kirjoittanut: seppoko
« : 8.08.2015 kello on 23:13 »

Kiitos. Tuon näköinen se on minunkin kaappini. Huomenna tutustumaan tarkemmin.
Kirjoittanut: 88k5
« : 8.08.2015 kello on 23:02 »

Tietääkö kukaan, miten saa yläreunan suojalevyn irti? Vai pitääkö koko kaappi irrottaa ja siirtää ulos?
Tämän näköinen mulla on tuo paneli

Noiden kahden kiertonupin alla on ristipääruuvit. Nupit lähtee vetämällä. Uutena lähti ihan sormin, mutta toisella kerralla kärkipihdit/leatherman oli apuna - taisin painaa turhan tiukkaan aiemmin..
Dometicin -dealerin sivuilta löytyy varaosakuvat eri malleihin. Tuossa omastani..
Kirjoittanut: seppoko
« : 8.08.2015 kello on 21:42 »

Koitan huomenna katsoa.
Kirjoittanut: kimi
« : 8.08.2015 kello on 21:37 »

Sälli kävi kylässä ja kaksi ruuvia siinä etupaneelissa oli, ne irti ja lukitus irti, sitten varovainen vääntäminen ja vetäminen.







Tuosta termostaatista en löytänyt isompaa kuvaa. Näet kuitenkin sen akselin pohjalla olevan levyn ja myös tapin jota tuo siirtää
Kirjoittanut: seppoko
« : 8.08.2015 kello on 21:16 »

Muistelen kun joku vuosi sitten (hiiri söi tiivisteet)  vaihdoin koko oven,  ettei olisi säätöä. Ihan uutukaisena vaihdoin kätisyyden,  enkä.muista säätäneeni.. 07 malli.

Ei olekaan kyse varsinaisesta säädöstä, vaan " Kun nostin ovea, niin saranan kiinnitys siirtyi hieman".  Ja sitten kiristämisestä.
Kirjoittanut: 88k5
« : 8.08.2015 kello on 20:29 »

Muistelen kun joku vuosi sitten (hiiri söi tiivisteet)  vaihdoin koko oven,  ettei olisi säätöä. Ihan uutukaisena vaihdoin kätisyyden,  enkä.muista säätäneeni.. 07 malli.
Kirjoittanut: kimi
« : 8.08.2015 kello on 00:41 »

Vielä
Kun sinulla on paneli irti voitele esim. teflon sprayllä kaasupuolen "säätölevyn" tausta. Tuo on epäkesko ja siirtää vieressä olevaa tappia joka ohjaa sitten termostaattia. Levyn tausta alkaa takertelemaan ja liikkuu jäykästi kun se hankaa sen takana olevaan koteloon ja lopulta irtoaa tapista johon kiinitetty ja säätäminen loppuu siihen.

Vaikea selittää mutta ymmärrät kun näet rakenteen