Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Hlöauto; bensa vai diesel

<< < (22/26) > >>

JJJ:
Volvo on epäilemättä taloudellinen mutta toisaalta Vollen dieselin kulutus on sitä mitä on vaikka ajotyylillä ei yrittäisi äärimmäistä pihistelyä. Uusissa pienissä bensakoneissa kulutukseen vaikuttaa nimenomaan ajotyyli. Taitavasti ajaen pääsee dieselin lukemiin mutta reippaammin huristellessa kulutuslukemat nousevat todella korkeiksi. Moottoritieajo on niille aikamoista myrkkyä kuten autobild totesi vw up:n kestotestissä.
Omaa bensa-Fiestaa testannut kesän aikana ja reippaassa ajossa 7 l kulutuslukemia ajotietokoneessa, mutta Tarton reissun ajoin vauhdikkaillakin ohituksilla 5,8 l kulutuslukemalla ja äärimmäisellä pihistelyllä ajoin vantaa-hyvinkää välin 4,7 l kulutuksella. Fiestassa on 1,6 litrainen ecoboost moottori + mountunen virityspaketti joten lukematkin ovat hyvät (215 hv/320 nm ja 1100 kg).
S-maxin keskikulutus ajotietokoneen mukaan pyörii siinä 7,3-8.0 l / 100 km. Moottori 2,0 diesel 140hv/320nm.
Alakierrosten väännön surkeus on ongelmana kummassakin bensa ja diesel-koneissa kun iskutilavuus on pieni. Turbon mukaan tuloa saa odotella.

Catiskan kanssa osapuilleen samaa mieltä siitä, että bensakoneiden ja dieseleiden erot ovat kaventuneet ja monissa tilanteissa bensa on jo etevämpi.
Vaunun veturina diesel on kuitenkin parempi juuri pienemmän kulutuksensa vuoksi.

Aakku:
Onkos noissa litraisissa tuplaturbokoneissa mekaaninen ahdin alakierroksia varten, vai miten se vääntö saadaan aikaiseksi?

JJJ:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 27.09.2015     kello on 14:43 ---Onkos noissa litraisissa tuplaturbokoneissa mekaaninen ahdin alakierroksia varten, vai miten se vääntö saadaan aikaiseksi?

--- Lainaus päättyy ---
Itseasiassa en tiedä missä noista pikkubensoissa on kaksi ahdinta mutta vw on käyttänyt tsi-sarjassaan kaksoisahdettuja joissa alakierroksilla ahtamisesta on huolehtinut eatonin mekaaninen ahdin.
Siinä mielessä diesel- ja bensamoottoreissa on eroa ahtamisen suhteen että bensalla on 2000 rpm laajempi käyttöalue mikä vaatii turbolta enemmän. Pitää löytää sopiva kompromissi turbon toiminnan ja käyttöominaisuuksie n kanssa. Kahdella ahtimella asia on helpompi ratkaista.
Dieselin kapeampi käyttöalue tekee ahtamisen helpommaksi. Lisäksi dieselin pakokaasujen lämpötila on paljon alhaisempi kuin bensamoottoreissa ja tämä mahdollistaa vnt-ahtimien käyttämisen (muuttuvasiipinen) ---> moottorin ja ahtimen yhteistyö on säädettävissä helpommin ilman kompromisseja.
Vnt-ahdinta ei käsittääkseni bensamoottoreista löydy kuin porchen 911 turbo mallista, ilmeisesti kallis ratkaisu keraamisine osineen.

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: JJJ - 27.09.2015     kello on 15:13 ---Itseasiassa en tiedä missä noista pikkubensoissa on kaksi ahdinta mutta vw on käyttänyt tsi-sarjassaan kaksoisahdettuja joissa alakierroksilla ahtamisesta on huolehtinut eatonin mekaaninen ahdin.

--- Lainaus päättyy ---

Tai siis tarkemmin sanottuna VAG kusetti tuolla kaksoisahtamisellaa n, brändäsi sen markkinoille TSI:nä, mutta nuo nykyiset TSI ole kompressoria nähneetkään enää moneen vuoteen, pelkkä fööni siellä vaan puhaltelee kuten (kaikilla) muillakin downsizing-valmistajilla >:D

Catiska:
Tuo on mielestäni hiukka hakemalla haettu kusetusväite. Enemmänkin TSI "brändissä" on mielestäni kyse uuden sukupolven moottorisarjan mallimerkinnästä eikä erityisesti kaksoisahtamisesta.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View