Vaikka systeemistä ajaisi läpi raakaa liuotinta, vaihtaisi kaikki kumiputket yms ja tekisi vaikka mitä niin silti sitä vaan valitettavasti voi öljyä paisuntasäiliöön joskus kulkeutua jos sitä kerran on päässyt nestekiertoon.
Isän autosta särkivät joku aika sitten öljysuodattimen jalassa olevan jäähdytyselementin suodatinta ylikiristämällä ja tuloksena nesteeseen alkoi tulla pieni määrä öljyä. Suodattimen jalan vaihto, järjestelmän pesu pari kertaa ja uudet nesteet > öljyä oli kovastikin vielä kierrossa.
Nestekierrolle on tehty USEITA pesuja jopa kovemmilla aineilla mitä huollossa tekisivät ja silti öljyä tahtoi pieniä määriä kulkeutua paisuntasäiliöön.
Ehkä noin 20 järjestelmänhuuhtel un (kyllä, siitä tuli suorastaan harrastus tekijälleen) jälkeen kun vaihtoi kaikki kierrossa olevat kumiletkut, öljyn ilmaantuminen nestekiertoon taisi loppua kokonaan tai ainakin väheni todella huomattavasti. Joo ja autolla taisi ehtiä tulla 100tkm mittariin sinä aikana kun tuota öljyä sieltä nestekierrosta pois pesi (nyt mittarissa joku 500tkm).
Eli jos ei ole muita oireita kuin pikkaisen öljyä paisuntasäiliössä jonka määrä olisi vielä vähenemään päin niin ITSE en ainakaan lähtisi kansia irroittelemaan ja/tai lohkoa ihmettelemään.