rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: asuminen vaunussa??  (Luettu 20441 kertaa)

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla: 5.10.2025 kello on 10:42
  • Pirkanmaa, Sastamala, wanhaa Suur-Sastamalaa
Vs: asuminen vaunussa??
« Vastaus #30 : 31.08.2013 kello on 18:33 »
Onhan sitä asuttu kylmissä harvoissa hirsitaloissa vielä 60 luvullakin. Missä ikkunat oli kokonaan jäässä talvella. Muistellaas nyt vähän lapsuutta, vaunuhan on kuin hotellihuone vanhaan aikaan verrattuna :D

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 21:36
  • Autossa on pyörät
Vs: asuminen vaunussa??
« Vastaus #31 : 31.08.2013 kello on 18:52 »
Tästä voinee päätellä, että annat sitten olla tuon verran lunta katolla vaikka joka talvi? Kunhan on tasaisesti katolla?
Päättely päin peetä. Käyn vaunulla vkl ihan ympäri vuoden. Talvella parinviikon välein. Tyhjennän katon ja samalla myös naapureitten jotka ei käy. Ymmärrän myös ihan aikuisten oikeasti että tuo kattokuorma on parempi reunoille kuin keskelle. Itse kyllä kävelen katolla lunta tyhjentäessä, kuten olen tehnyt aina.

  • Vieras
  • Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #32 : 31.08.2013 kello on 20:04 »
    Päättely päin peetä. Käyn vaunulla vkl ihan ympäri vuoden. Talvella parinviikon välein. Tyhjennän katon ja samalla myös naapureitten jotka ei käy. Ymmärrän myös ihan aikuisten oikeasti että tuo kattokuorma on parempi reunoille kuin keskelle. Itse kyllä kävelen katolla lunta tyhjentäessä, kuten olen tehnyt aina.
    Onhan niitä pitkällä varrella olevia lumityöntimiä millä voi pilkkoa lumen sopiviin palasiin siinä tikkailla seisten ja siitä voipi tyhjentää nätisti reunan yli vetämällä tai työntämällä.
    Näin olen itse toiminut kun en viitti katolla talsia..taitaa se pistekuorma kasvaa aika suureksi jalan alla.. ::) ::) :'(

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla:24.05.2021 kello on 17:34
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #33 : 31.08.2013 kello on 20:29 »
    Elä nyt hyvä mies kokonaan luovuta, kyllä se isäkin voi lasten kanssa pärjätä siinä missä äitikin.

    Jos olen oikein ymmärtänyt, niin eroissa lapset menee ensisijaisesti sille joka jää yhteiseen kotiin. Ja äiti on aina etulyöntiasemassa.

    Kyse lienee kuitenkin elämän tärkeimmistä asioista eli omista lapsista. Ei kai niistä noin vain pidä luopua. Ja se vaunuun muuttaminen on kyllä viimeinen virhe tässä tapauksessa. Todennäköisesti riitaisan eron tiimellyksessä huomaatkin ettet saa enää nähdä lapsiasi juuri ollenkaan koska sinulla ei ole vakiasuntoa. Ja miksi sitä äitiä pitäisi elättää, painukoon töihin.

    Ja kun kerran molemmat käy töissä, niin miksi se isä olisi siinäkään suhteessa huonompi vanhempi.

    naiset osaa psykologisen pelin pääosin paremmin kuin miehet ja ne osaa kyllä näyttää miehelle ettei se muka osaa lapsia hoitaa.  Sinne pitää vaan mennä lapsien kiukuttelun keskelle ja olla vanhempi silloin kun ne sitä tarvitsee.

    Kuvittele itsesi sosiaalityöntekijäk si joka tuijottaa näitä asioita päivästä toiseen. Totta kai sieltä pomppaa joku asuntovaunussa kortteeraava.

    Kyllähän me miehet olemme altavastaajina näissä hommissa aina, mutta se on loppujen lopuksi osittain ainakin omaa syytä. Ei se äiti ole automaattisesti parempi vanhempi.

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla:24.02.2021 kello on 15:51
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #34 : 8.03.2014 kello on 02:14 »
    Joo ! On tää " pöpelikössä" asuminen/vaanailu vaan poikaa! Tuuli puissa soi ja ilma onkuin lehmän henkäys näin maaliskuussa. Tuntuu epätodelliselta. Kivikylien tympeys valovuosien päässä tästä paratiisista. Tulkaa pois sieltä kiiruuden keskeltä levon ja rauhan tyyssijaan. Luontoon!
    Jos vain mahdollista. Hyvältä tuntuu .Ota vain askel erilaiseen elämään! :D

    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla:11.11.2025 kello on 11:51
    • Hämeenperä
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #35 : 8.03.2014 kello on 02:43 »
    Liittyykös tähän vaunuasumiseen yövalvominen kans :D Terve vaan Teebasso, samaa ropinaa täällä kuunnellaan. Ja huomenna klo 10 alkaa kevät ja auringonpaiste.

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla:24.02.2021 kello on 15:51
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #36 : 8.03.2014 kello on 08:25 »
    Kyllä vain täällä voipi itse päättää tekemisensä ajat. Eipä naapurit pahemmin haittaa.

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla: 4.01.2025 kello on 13:08
    • nautitaan elämästä niin kauan kuin voidaan.......
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #37 : 8.03.2014 kello on 12:56 »
    Toinen juttu on sitten se, että miten lasten tapaamiset asuntovaunuoloissa sujuisivat. Rouva-ex-rouva voisi sanoa, ettei päästä lapsia sellaisiin olihin talvella.
    Eli jotenkin mun mielestä suunnitelma on tuhoon tuomittu.  :-X
    lapset ovat oikein mielissään ja ex rouvalla ei ole mitään sanottavaa asiaan, oloissa ei ole mitään vikaa....talvellaka an.

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla:22.04.2021 kello on 03:57
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #38 : 9.03.2014 kello on 12:35 »
    Talvi taas meni menojaan. Eilen illalla yksi kevään merkeistä ilmestyi Rastilaan: ensimmäinen telttailija!

    Pikkuisen talvi koetteli hermoja, mutta edelleen hengissä ja terveenä. Yksi noista talven myskyistä repi vanhan etuteltan kankaan rikki ja seuraava myrsky sitten tuota vauriota hyväksi käyttäen romahdutti koko paskan, rikkoen yhden ikkunan. No oma vika olisi ehkä pitänyt kiinnittää teltta paremmin sen ensimmäisen mysrkyn jäjiltä...

    Sähköpatruunan kv. pumppu oli jo aikaisemmin lakannut toimimasta enkä ehtinyt perehtyä aiheeseen ennen lämmityskauden alkua, joten turvauduimme siihen 12v pumppuun. Ja sekin sitten alkoi tulla tiensä päähän joulun tienoilla. Onneksi varaosalaarissa nökött, toisaalla täällä foorumila manittu, Maxonin moottori, josta virittelemällä sai pumpun toimimaan pariksi viikoksi, kunnes se kumikytkin antautui. No ohutta kumiletkua ja kutistesukkaa sopivasti virittelemällä sai toimimaan, ettei tarvinnut palellla.

    Vasta nyt sitten tuli huomattua että nejäysillä olisi ollut uusi alkuperäinen moottori kumikytkimellä saatavilla. No se olisikin ollut aivan liian helppoa ja nopeata - olisi jäänyt näprääminen ja kiroilu vähemmälle ;-) Se mikä ei tapa, vahvistaa luonnetta.

    Positiivista taas talvessa oli lumitöiden vähäisyys ja kaasun kulutus. Marraskuussa vaihdettiin pullo ja vielä kokkaillaan loppuhöyryillä... Onneksi on suomalainen laatutalvivaunu.

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla: 4.01.2025 kello on 13:08
    • nautitaan elämästä niin kauan kuin voidaan.......
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #39 : 9.03.2014 kello on 14:15 »
    Asutko beenari vaunussa kokoajan....

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla:22.04.2021 kello on 03:57
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #40 : 9.03.2014 kello on 14:36 »
    Jep 365 päivää vuodessa.

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla:24.02.2021 kello on 15:51
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #41 : 9.03.2014 kello on 14:59 »
    Jep 365 päivää vuodessa.

    Kappasvaan ! Pistit paremmaks . Itselläni ei tule kuin joku 330 vrk vuodessa. Kun pitää silloin tällöin käydä kivikylässä pistäytymässä.  Suurin kulunki asumisessa tais tänä talvena ollut pari 12v vesipumppua. Eka bosch laukes nopeasti. Tais olla risa jo uutena kun metelöi silleen. Eilen vippasiin uuden pumpun paikalleen. Eiköhän mene taas vuosi tällä. Onpa ollut helppo talvi kelien suhteen että mikäs tässä fiilistellessä.

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Viimeksi paikalla:16.02.2022 kello on 23:11
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #42 : 11.03.2014 kello on 13:43 »
    Me muutetaan nyt vaunuun ainkin tää kevät ja kesä ollaan vaunussa.. koti jää hometalopakolaisill e...

    *****
    • Matkailija
    • Viimeksi paikalla:25.05.2014 kello on 04:46
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #43 : 11.03.2014 kello on 15:19 »
    Beenari paljonko on kustannukset per kk Rastilassa näin kesäajan? Eli paikka (tää on varmaan kausimaksuna), sähkö, pesukoneen käyttö, muuta?

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla:tänään kello 09:32
    Vs: asuminen vaunussa??
    « Vastaus #44 : 11.03.2014 kello on 15:59 »
    Marraskuussa vaihdettiin pullo ja vielä kokkaillaan loppuhöyryillä...

    Lämmitys sähköllä? Tai sitten paksusti vaatetta päällä ;)