Kirjoittaja
Aihe: Aloittelijalle neuvoja matkailuauton hankintaan (Luettu 90307 kertaa)
« Vastaus #151 : 14.05.2014 kello on 12:13 »
Siihen on uskoakseni sellainen syy, että myyjän poika oli laittanut ilmoituksen autosta nettiin ja hän tuntui tietävän autosta heikohkosti, kun kyselin. Sen vain sanoi, että ollut heillä tallissa talvet ja auto on ostettu joltain "naapurilta", missä on myös säilytetty tallissa, eikä ole ollut talvikäytössä. Mistäpä noita silti tietää. Enemmän saa varmasti infoa kun pääsee omistajaa jututtamaan.
« Vastaus #152 : 14.05.2014 kello on 12:16 »
Ainakin penkkien verhoilu on tehty myyntiin. Tekee ilmoituksen ja tietää säilytyksen tarkaan, mutta...
Kannataa olla tosi tarkkana kosteuksien kanssa.. Ja sekä asunto-osan että ohjaamon penkki verhoilut kannattaa katsoa noiden uusiosuojien alta.
« Vastaus #153 : 14.05.2014 kello on 12:44 »
Tuollaista tumppitukaattia-alkovia kannattaa käydä koe ajamassa tuulisena päivän aukeella moottoritiellä, jotta tietää mitä odotettavissa.. turboton vielä. Markiisi näkyy kuuluvan isompaan autoon, ja ovi taitaa ottaa kiinni sen kattoon..  Vuoteita ei taida löytä kuin 4.lle - tai no 2:lle, jos palapelileikkiä ei lasketa.. Pariskunnan auto. E: dineten takapenkin selkänojan fyllit uupuu kuvasta. Sille on kait selitys..
« Vastaus #154 : 14.05.2014 kello on 13:52 »
Viikonloppuna on tarkoitus käydä tätä katsomassa vaikka rouva meinasikin, että hänhän ei autoon astu, missä on wunderbaumi sisällä 
Tästä  Rouvalle - hyvä periaate. Minua epäilyttäisi tuo nimenomaan tuo uuden näköinen hajukuusi - mitä lievää hajua sillä karmealla lemulla peitellään. Meillä joutuisi tuon jättämään siksi ettei tuota wunderbaumin lemua saisi riitävästi eliminoitua. Edelliseen ehdokkaaseen vielä - jos rikkinäisillä verhoiluilla saat laskettua hintaa paritonnia vastaavaan ehjään, pääset uudelleen verhoiluttamalla voitolle ja se verhoilu on sitten parempi kuin tehtaalta lähtiessä 
« Vastaus #155 : 14.05.2014 kello on 14:32 »
Kyllä kai nuin tuoreessa autossa turbo on. 
« Vastaus #156 : 14.05.2014 kello on 15:14 »
Jos kyse oli tuosta ilmoituksen autosta niin sen alusta on Iveco jonka mallisto koostuu takavetoisista. Mitä turboon tule niin jo typpimerkissä on TD jolla yleisesti ilmaistaan vehkeessä olevan turboahdin. Koneen tehokin on liian korkea vapaasti hengittäväksi. Mitenhän muut tiedot pitää paikansa, kun vetotapa on ainakin jo heti väärin. Ei ole takavetoista fiat ducatoa tehty kymmeniin vuosiin
« Vastaus #157 : 14.05.2014 kello on 15:18 »
Jos kyse oli tuosta ilmoituksen autosta niin sen alusta on Iveco jonka mallisto koostuu takavetoisista. Mitä turboon tule niin jo typpimerkissä on TD jolla yleisesti ilmaistaan vehkeessä olevan turboahdin. Koneen tehokin on liian korkea vapaasti hengittäväksi.
Tuosta nyt näkee kerta vilkaisulla ettei alusta ole takavetoinen ja vielä vähemmän Iveco. Kyllä se on aivan ehta fiat, niin ajohytiltään kuin alustaltaakin. Ei ole ivecon alustoja ollut fiatin korissa koskaan.
« Vastaus #158 : 14.05.2014 kello on 16:02 »
Jos kyse oli tuosta ilmoituksen autosta niin sen alusta on Iveco jonka mallisto koostuu takavetoisista.
Ei oo Ivecon keula ja vaihdekeppi kojelaudassa eikä lattiassa eli etuvetoinen.
« Vastaus #159 : 14.05.2014 kello on 16:10 »
Tarkotti varmaan sitä matkaajaa! Siinä ivecon alusta. Eikä ole kotimainen tekele.
« Vastaus #160 : 14.05.2014 kello on 16:29 »
Kyllä kai nuin tuoreessa autossa turbo on. 
2nd genressäkin keikkuu 2.5 D PSAlaisen ja Ivecolaisena mukana, TD ja TDi variantteja molemmien sorveista vielä useampia.. http://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Ducato#1994.E2.80.931999Voi olla, jos lokasuojan merkistä sais selvää, tämäkin virhe ilmosta korjaantuisi  EDIT: Bilteman rek.no haun perusteella 62 kW versio eli turboton on 
« Vastaus #161 : 15.05.2014 kello on 15:46 »
Nyt muuten löytyi sellainen auto, mikä vaikuttaa kaikin puolin hyvältä. Moottorissa on tehoa ja nukkumapaikkoja on tarpeeksi. Hometta ei ole eikä kosteudestakaan ole merkkejä, vaikka auto 15 vuotta vanha onkin. Auto haettu saksasta 4v sitten ja myynnin syykin on selvä, kun perhe on kautta rantain puolitutun tutuntutuntuttu  . Vimosen päälle oli siistissä kunnossa. Koeajolle saan vloppuna. Onhan tuo hieman yli budjetin, mutta mahdollisuuksien rajoissa, jos myyjä edes vähän suostuu tulemaan vastaan. Huoltohistoriakin näyttää hyvältä ja jakohihnaremonttiki n on vasta tehty. Nastarenkaathan tuossa on mukana, eli talvikäytössäkin on ollut (mihin se ei itselleni ole tulossa - ainakaan näillä näkymin). Tuo iso takatallikin on tosiaan ollut asia, mistä olen haaveillut, mutta siitä olen ollut valmis tinkimään. Hyviä vinkkejä ja huomioita olen kyllä täältä saanut ja kovin kiitollinen niistä olen  . Tämä ostovaihe se on aina niin jännittävää, kun innostusta on vaikka muille jakaa  . Pari muutakin on viikonloppuna tulossa koeajolle, joten maanantaina ollaan taas paljon viisaampia.
« Vastaus #162 : 15.05.2014 kello on 15:56 »
Nyt muuten löytyi sellainen auto, mikä vaikuttaa kaikin puolin hyvältä. Moottorissa on tehoa ja nukkumapaikkoja on tarpeeksi. Hometta ei ole eikä kosteudestakaan ole merkkejä, vaikka auto 15 vuotta vanha onkin. Auto haettu saksasta 4v sitten ja myynnin syykin on selvä, kun perhe on kautta rantain puolitutun tutuntutuntuttu . Vimosen päälle oli siistissä kunnossa. Koeajolle saan vloppuna. Onhan tuo hieman yli budjetin, mutta mahdollisuuksien rajoissa, jos myyjä edes vähän suostuu tulemaan vastaan. Huoltohistoriakin näyttää hyvältä ja jakohihnaremonttiki n on vasta tehty. Nastarenkaathan tuossa on mukana, eli talvikäytössäkin on ollut (mihin se ei itselleni ole tulossa - ainakaan näillä näkymin). Tuo iso takatallikin on tosiaan ollut asia, mistä olen haaveillut, mutta siitä olen ollut valmis tinkimään. Hyviä vinkkejä ja huomioita olen kyllä täältä saanut ja kovin kiitollinen niistä olen . Tämä ostovaihe se on aina niin jännittävää, kun innostusta on vaikka muille jakaa . Pari muutakin on viikonloppuna tulossa koeajolle, joten maanantaina ollaan taas paljon viisaampia.
ihan näppärän oloinen  tässäkin vois olla hyviä vaihtoehtoja http://www.nettikaravaani.com/lmc/ducato/1408729http://www.nettikaravaani.com/eura-mobil/s-665-hb/1406821
« Vastaus #163 : 15.05.2014 kello on 16:04 »
Sellainen juttu kannattaa 16 000 euron hintaluokan matkailuautossa ajatella, kuin ilmastointi ajonaikana. Niin vaatimatonta pikkuautoa ei taida enää Suomen maassa olla uutena myynnissä, että ilmastointi ei olisi vakiona. Asia alkaa olla henkilöautoissa käytännössä itsestään selvä. Mikäli arkena on tottunut, että matka taitetaan ilman saunatunnelmia, niin miettiä sopii onko lomamukavaa, mikäli matkanteko käy yleiseen loma-aikaan, kesällä, saunomisesta.
« Vastaus #164 : 15.05.2014 kello on 16:10 »
Sellainen juttu kannattaa 16 000 euron hintaluokan matkailuautossa ajatella, kuin ilmastointi ajonaikana. Niin vaatimatonta pikkuautoa ei taida enää Suomen maassa olla uutena myynnissä, että ilmastointi ei olisi vakiona. Asia alkaa olla henkilöautoissa käytännössä itsestään selvä. Mikäli arkena on tottunut, että matka taitetaan ilman saunatunnelmia, niin miettiä sopii onko lomamukavaa, mikäli matkanteko käy yleiseen loma-aikaan, kesällä, saunomisesta.
Puhut vähän mutta asiaa  Ja ens viikolla tarvitaan taas ilmastointia,voi niitä jolla sitä ei ole 
|