Noinhan siinä voi käydä mutta miten lie, milloin tuo 13-napainen tulee pakolliseksi, kun itsellä tarve olisi vain alle 750 kg peräkärryihin.
Eikö tuo valoasetus koske myös jarruttomia peräkärryjä, silloin niissä on oltava 13 napainen jos uuden hankkii/käyttää.
Aikoinaan kun vuokrasin vaunua Saksasta tuo ongelma tuli eteen kun autossa oli 7 napainen ja vaunussa 13. Adapterilla tuo onnistuu hyvin jos tilanne on päin vastoin mutta noinpäin ei. Adapterilla sai ajovalot toimimaan, mutta ensi töiksi piti käydä ostamassa kaapelia ja vetää sitä auton akusta adapteriin ja kytkeä vaunun ssisäsähköt sen kautta, saksalaisilla kun ei ainakaan silloin ollut akkuja vaunuissa. Neljän viikon puskareissu Saksassa, Ranskassa, Espanjassa ja Portugalissa onnistui noinkin ja vaikka oltiin pelkästään auton akun varassa sähkötkin riittivät.
Kyllä minä valitsisin 13 napaisen 70.- euron lisähinnasta huolimatta. Siihen ollaan täälläkin vihdoin menossa ja toiminnaltaan se on luotettavampi kun 7 napainen jota reivitään ja väännetään usein väljäksi. Tuo 13 napainenhan "kierretään" paikoilleen.