Kirjoittaja
Aihe: Matkailuauton tehontarpeesta (Luettu 37010 kertaa)
« Vastaus #92 : 2.08.2013 kello on 16:45 »
Mulla retkuiluautossa lienee tarpeeksi tehoja, kun pääsin Alpit ylös ja vielä alaskin... Siellä kotkanpesän juurella teki aluksi vähän tiukkaa, kun en oikein tajunnut ja köröttelin tavanomaisella lähes tyhjäkäynnillä ylöspäin. Sitten kun sen hokasin, niin tuossa 3 tonnin kierroksilla turbo alkoi oikein nykäistä.
Ihan näin lujaa en Alpeilla kurvaillut ylös, enkä kyllä alaskaan...Tehot kun ei riittänyt. http://www.youtube.com/watch?v=-PZ5J3GLSYI&feature=player_detailpage
« Vastaus #93 : 2.08.2013 kello on 17:00 »
Ihan näin lujaa en Alpeilla kurvaillut ylös, enkä kyllä alaskaan...Tehot kun ei riittänyt.
Tuossa olis kyllä tarvinnut työntöapua, jos olis lipsahtanu ojaan! 
« Vastaus #94 : 2.08.2013 kello on 19:53 »
Ja lisää tehoja joka kulkimeen,että ei olla tien tukkona..
« Vastaus #95 : 2.08.2013 kello on 22:51 »
Ja lisää tehoja joka kulkimeen,että ei olla tien tukkona..
Risto66, elä heittele pienillä kivillä. 
« Vastaus #96 : 4.08.2013 kello on 09:11 »
Noissa moottoripyörissähän on eri korttiluokissa näitä teho/painos-suhteeseen perustuvia rajoituksia. Voisiko tuollaisen asettaa myös autoon, siis valmistajia koskemaan jotta teho/paino suhteen tulisi vähintään olla tietyn suuruinen  Tuli vaan tuossa mieleen eräs muinoinen koeajo faijan kanssa (itse olin tuolloin vielä alle mopoikäinen) kun oli joku oisko ollut Ascona automaatti jollain pienellä koneella tms. kun pikkutieltä puskettiin päätielle, jolla olikin piiitkä suora = erittäin hyvä näkyvyys molempiin suuntiin. Ja tuon suoran kummassakaan päässä ei näkynyt ketään. Niin kuinka tuo paketti "kiihtyi" täyskaasulla kun suoran päähän päästyämme meidät jo ohitettiin lukuisia kertoja. Tuohon vrt. tuo Ducatokin on kyllä todellinen tykki kiihtymään  Sinällään vaan kummastuttaa nuo a.autojen alustavalinnat, tiedä sitten näissä uudemmissa, kun jos alustan kokonaismassa on 3.500kg ja sille lastataan omapainoa tuolla kopilla jo 3.000kg, niin ihan vakio-osilla ollaan menty. Ei ole potkukkaampaa konetta, ei parempia jarruja, eikä edes vahvistettuja jousia. No tuonhan kyllä tietää miten tuossa sitten käy kun vehkeelle rupeaa ikää tulemaan, kuinka siellä on vaihteistot finaalissa ja lehtijousetkin taka-akselilla jo kääntyneet väärinpäin 
« Vastaus #97 : 4.08.2013 kello on 10:57 »
^ Uskoisin kaikissa 2000-luvun tuotteissa olevan tilanne moottorin puolesta hieman toinen - kiitos JTD:n (eli aluksi Fiat ja sittemmin Bosch). Kun moottorissa alkaa olla liki täys momentti tyhjäkäynnin jälkeen, onkin oikeampaa puhua siitä/sen tarpeesta. Tuo itse tehohuippu eli momentin kulmanopeuden tulo, jonka jälkee ei olekaan oikeastaan mitään, on käytännössä käyttökelvoton kierrosalue. Toki sinne asti voi vedättää, mutta koska momenttikäyrä onkin laskeva jo, menee tuolla "loppupätkällä" suhteellisen kauan - traktoripuolella onkin oleellista "momentinnousu".. Fordeissa pääsee valmistajan tietojärjestelmään kuka tahansa katsomaa VIN-koodin perusteella millä akselisto-, akku-, jousi-, jarru- jne.. varusteilla auto (alusta) on tehtaalta lähtenyt... jos lukee "Camper", "Heavy Duty (HD)", "Cold Winter" tms. eri optiossa, on jotain huomioitu. Ihan vaikka rekisteriotteesta ynnäämällä akselimassoja voi päätellä jotain.. jos akselimassojen summa on liki kok.massaa ja taka-akseli edustaa siitä karvan yli puolta, on aika "pehmeäperä". Omassa ehkä jo turhan kova perä 2.6 tn ( + etu 1.75tn = 4,35tn) 3.5tn autoksi  Mutta ompahan ameriikan Danan tiuhaperä+MD6-boxi voimalinjassa - tehty vetohommiin  Niin, sitten vielä styroksinen taukotupa mukana.. Mutta ajamisen kannalta oleellista ei ole paikaltalähtemisen kyky (vähän kuin ajaisi bussilla = "arvokas lasti"), vaan kyky säilyttää matkanopeus ajossa ja saada se tarvittaessa suht. ripeästi nousemaan. Silloin toinen puoli totuudesta on vaihteistolla ja kokonaisvälistyssuh teella..
« Vastaus #98 : 4.08.2013 kello on 11:13 »
Joopa joo... tästä syystä en taida tänäkään kesänä pistää vanhusta liikenteeseen,on tehoja reilusti alle sata hevosta,pitää pysyä pois jaloista ,"ei mennyt aika koskaan palaa",silloin ihmiset vielä nautti matkailusta ilman kiirettä !!!!!!!!!!
« Vastaus #99 : 4.08.2013 kello on 11:19 »
Joopa joo... tästä syystä en taida tänäkään kesänä pistää vanhusta liikenteeseen,on tehoja reilusti alle sata hevosta,pitää pysyä pois jaloista ,"ei mennyt aika koskaan palaa",silloin ihmiset vielä nautti matkailusta ilman kiirettä !!!!!!!!!!
Tiedä kiireestä, ennemminkin mukavuudesta.
« Vastaus #100 : 4.08.2013 kello on 11:22 »
Tiedä kiireestä, ennemminkin mukavuudesta.
No just...tulihan se sieltä,lompakko ratkaisee !!
« Vastaus #101 : 4.08.2013 kello on 11:32 »
Kyllä se tehon tarve ja sen sopivuus ei ole lompakosta kiinni, vaan vasemmasta aivolohkosta joka haluaa antaa oikealla aivolohkolle käskyn kiihtymisestä. Ja osalla ihmisistä se on rakennettu, se aivolohko, sitten että jos se matkamökki ei kiihdy niin kuljettaja kiihtyy. Ja toisilla se taas toimii ilman kuljettajan kiihtymistä vaikkei se matkamökki kiihtyisikään. Kumpi lei parempi. Itse epäilen jälkimäistä paremmaksi, ei tule tressiä eikä vatsahaavaa. 
« Vastaus #102 : 4.08.2013 kello on 11:37 »
Kyllä se tehon tarve ja sen sopivuus ei ole lompakosta kiinni, vaan vasemmasta aivolohkosta joka haluaa antaa oikealla aivolohkolle käskyn kiihtymisestä. Ja osalla ihmisistä se on rakennettu, se aivolohko, sitten että jos se matkamökki ei kiihdy niin kuljettaja kiihtyy. Ja toisilla se taas toimii ilman kuljettajan kiihtymistä vaikkei se matkamökki kiihtyisikään. Kumpi lei parempi. Itse epäilen jälkimäistä paremmaksi, ei tule tressiä eikä vatsahaavaa. 
Valinta kysymys,itse en valitse !! 
« Vastaus #103 : 4.08.2013 kello on 11:53 »
Kyllä se tehon tarve ja sen sopivuus ei ole lompakosta kiinni, vaan vasemmasta aivolohkosta joka haluaa antaa oikealla aivolohkolle käskyn kiihtymisestä.
Juu, täällähän on jatkuvasti niitä höpöttäjiä, jotka vakaumuksen syvällä rintaäänellä väittää, ettei 1.9 jaksa eikä kestä... 
« Vastaus #104 : 4.08.2013 kello on 12:20 »
Minusta ongelma on niillä jotka olettavat kaikkien aina ajavan rajoitusten mukaan tai hiukan yli. Toki on mukavempi ajaa autolla jossa tuo ei tuota ongelmaa, mutta eihän silläkään ole pakko niin tehdä. Muitten huomioiminen ja ohitusmahdollisuude n antaminen, tuli se toinen yli tai alinopeutta kompensoi oman mahdollisen tehonpuutteen
|