Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Manuaali vs Automaatti

<< < (13/51) > >>

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Jushi69 -  7.03.2011     kello on 23:09 ---Mutta väitän että manuskalla homma on paljon helpompaa

--- Lainaus päättyy ---

Tässä olet 100% oikeassa :)

(mutta mahdollista se silti on ;))

99:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 -  7.03.2011     kello on 23:10 ---Sitten vähän vaikeutta lisää kun otetaan pakilla lisää heijausta.. aika osaavaa vatkaaminen D-N-R-N-D.. välillä on oltava vielä sellaisessa rytmissä, että ei lipsumaan rupea. Ainakin Caliberissa 2000rpm:n runtu päällä ei saa kuin sutimista vain..

--- Lainaus päättyy ---

Tuota D-N-R-N-D juttua olen viimeeksi tehnyt 90-luvulla 240 volovolla, ja olen samaa mieltä, vaikeeta on ;)

Nuo kierroksen riippuu toki moottorista sekä vaihteistosta, itsellä tuo 2000 on aika passeli (tai karvan alle).

JJJ:
mulla on sitten se paras vaihtoehto eli fordin powershift. Tuntuu kuin apumiehen penkiltä hoidettaisiin vaihtaminen, eikä pätkääkään kuminauhaa  ;D

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: iso-juuso -  7.03.2011     kello on 21:55 ---Scudossa riittää että nostaa kytkintä varovaisesti, lähtee auto vaikka pieneen ylämäkeen vaunu perässä. Pakettiautoissa on siihen sopivan lyhyt ykkösvaihde.

--- Lainaus päättyy ---
Minulla on kyllä 6-vaihteinen manuaali pakettiautona , tälläkin hetkellä.
Eli ei mittään uutta. Silti automaatti on best ;)

Turhan Höpöttäjä:
On veljillä pelit ja vehkeet, täyttä hepreaa on nuo meikäläiselle. ;)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View