
Kysy sieltä liikkeestä kuinka isot diodit pitää olla ja kuinka päin eväs liikkuu diodissa, ja ei muuta kun asentamaan.

|
*****
![]() Kysy sieltä liikkeestä kuinka isot diodit pitää olla ja kuinka päin eväs liikkuu diodissa, ja ei muuta kun asentamaan. ![]()
*****
![]() Muutaman viikon käytettyäni asentamaani aurinkokennojärjest elmää, alkaa pikku hiljaa vaikuttaa siltä, ettei järjestelmässä ole suojadiodia estämässä aurinkokennojen kautta tapahtuvaa purkautumista. Kerrohan vähän, mitä ongelmaa olet todennut. Säädin kuluttaa hämärässä myös riippuen elektroniikkansa määrästä. Jos kuljinta kennoineen säilyttää vaikka hämy katoksessa, systeemi saattaa kuluttaa enemmän kuin ladata. Tällöinhän akkujeun latausaste lienee jossakin 80 % tasolla. Akut on 2 v vanhoja, joten sieltä en ensin lähtisi vikaa hakemaan. Vaunu on puolivarjossa, mutta latausta kuitenkin tulee säätimen mukaan hieman päiväsaikaan, mutta silti tuntuvat akut purkautuvan. Virrankulutusta ei juuri pitäisi olla muuta kuin Tracer MPPT-säätimen etänäyttö ja vaunun oma ohjauspaneeli, joka on päällä. Vaunu on ollut nyt käyttämättä pari viikkoa pihassa ilman sähköverkkolatausta ja säädin näyttää akkujen jännitteeksi 12,4 V. En nopeasti hakemalla löytänyt kennojesi kokoa, mutta minun kokemukseni mukaan kesällä ulkona pitäisi kyllä lataantua vaikka suoraan akkuun kytketyllä kennolla, ilman säätimiä ja diodeja. Johonkin sitä virtaa hukkuu. Olikos akut täydet vai tyhjät pariviikkoa sitten. Näkeekö tuosta säätimestä virtaa (A), paljonko tulee kennosta ja mahdollisesti kulutusta? Ovatko akut samanikäiset ja samanlaatuiset? 12,4V ilman isompaa kulutusta on jo lähes puoli tyhjä akku. Jos laitan diodin ennen säädintä tähän väliin niin minkälainen sen diodin pitäisi olla? Erilaisia diodityyppejä & kokoja näyttää olevan huima määrä. Voisiko joku laittaa linkin / tiedon siitä, millä spekseillä diodin saisin löydettyä, jotta pystyisin sellaisen tilaamaan, kiitos. Partcossa näyttäisi olevan vastaavia: http://www.partco.biz/verkkokauppa/index.php?cPath=2075_11_1012_1811. Paras olisi tuo 2x100A, koska siinä on hyvä ruuvikiinnitys, mutta hinta suolainen, muita joutuu juottelemaan ja nuo ohuet karvat on hankalia jos ei tee jotain kytkentälevyä.
*****
ja toisekseen hakkuri virtalähe säätimenä siellähä on luonnostaan estodiodi... Etsin tietoa turhaan Tracer MPPT 2210-säätimen käyttöohjeestakin, mutta sieltä sitä ei löytynyt. Latasin viikonloppuna akut uudelleen täyteen ja nyt seuraan päivittäin miten akkujen virtamäärä kehittyy. Tosin seuranta on haasteellista kun valoisaan aikaan paneelit yrittävät ladata koko ajan, jolloin akut eivät ole lepotilassa. Paneeleita asentaessani asensin kuitenkin erillisen pääkatkaisijan paneelien ja säätimen väliin, joten siten seurantakin onnistuu.
*****
Minulla on 2 kpl 12v 50 w kennoja sarjassa, jolloin säätimelle sisään tulee max vajaa 40 v ja max noin 3 A virta.minkälaisia virtoja akuille on menny toll sun järjestelmällä.. äkkiseltään tuntus ett seittemä - kaheksan ampperia maksimissaan.. Parhaimmillaan olen toistaiseksi nähnyt 13,8 V latausjännitettä ja tasan 6,0 A latausvirtaa. |