Huomenta!
Veikkaisin, että kytkimemen booriakseli takertelee. lian tai ruosteen takia.
Myös painelaakerissa voi olla vikaa.
Veikkaisin, että kytkimemen booriakseli takertelee. lian tai ruosteen takia.
Myös painelaakerissa voi olla vikaa.
|
Sivuja: [1] Siirry alas
Huomenta!
Veikkaisin, että kytkimemen booriakseli takertelee. lian tai ruosteen takia. Myös painelaakerissa voi olla vikaa. Veikkaisin, kokemukseen perustuen, myös tuota akselia.
Just oli henkilöauto kytkinrempassa, välillä poljin ei noussut ihan yläasentoon, silloin ei vaihteet meinannu mennä kunnolla sisään. Kengän kärjellä kun nosti poljinta loput pari senttiä, taas pelasi hetken.
Poljintuntuma oli myös raskas, nyt se on rempan jälkeen äärimmäisen kevyt. Joo, ei vaihdelaatikossa mitään vikaa ole, kytkin ei irrota kunnolla, ensimmäiseksi kannattaa tarkistaa että kytkimessä on nestettä tarpeeksi. Ota jarrunestesäiliöstä kytkimellä menevä putki irti ja katso tuleeko säiliöstä nestettä ulos,itselläni oli tukossa ja piti porata liittimen reikä auki, sitten ei ole kytkin reistaillut.
Luin tarkemmin aloittajan tekstin ja tuli mieleen hieman samanlainen ongelma Fiat Fiorinossa kun tein vaihdelaatikkoremon tin niin 5-vaihdetta ja pakkia ei meinannut saada päälle, mutta huomasin nopeasti että sivuttaisriikkeen vaijeri oli liian pitkä eikä siten yltänyt siirtää laatikon päässä tarpeeksi, säädin vaierin lyhemmäksi niin sillä korjaantui. Fiorinossa on myös sellainen ongelma että sivuttaisliikkeen siirtimen akseli on tehty liian tiukaksi ja se alkaa jumittää kun vaseliini kuivuu jolloin keskivaihteet ei meinaa mennä päälle kun sivuttaisliike ei pääse herkästi palaamaan keskikohtaan
![]() Ittekkin tuata kytkintä aattelin, mutta miksei pakki rohise, jos yrittää vaihdetta ilaman että kytkin irrottaas kunnolla. Nua muut vaihteet ymmärtääs, mutta kun pakissa ei ole synkronoitia, niin luulis pitävän meteliä yritettäessä. Eikai Viiatis pakki oo synkronoitu???
Sivuja: [1] Siirry ylös
|