rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Alde 3000, lopetti toiminnan  (Luettu 8240 kertaa)

*****
  • Matkailija
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla: 7.05.2025 kello on 09:38
Vs: Alde 3000, lopetti toiminnan
« Vastaus #15 : 6.05.2025 kello on 17:44 »
Laitoin nyt piuhat relekorttin liittimelle suoraan ... pistin vielä P10 5,6,7 paikoille piuhat. Tällä kertaa sytytti useamman kerran ... mut vikatila tuli päälle. Näyttäs olevan ~3/sekunnissa tuo sytystahti.

Jos tätä kattoo, niin voisko nyt olla syynä vaan ihan, että kaasu ei syty ... se kuitenking yrittää tuossa sytyttää 9s ajan ja sinäaikana tuossa liekkivahdissa ei tapahdu oikeen mitään muutosta?

Eli onko lopputulema kuitenkin, että pitäs löytää kaasupuolen ukko selvittään nämä vaihtoehdot:
- Ventiili ei aukea, vaikka ohjausjännite näkyy ja naksahtaa
- Kaasu ei syty (kärjet huonot/häikkää)
- Liekinvahti ei toimi (kaasu palaa, mutta ei tunnisteta?)

Kerran on silti jäänyt päälle ja sen 30 minsaa ainakin lämmitti kaasulla. Mut sit kun tulin myöhemmin tsekkaan vaunun niin oli vikatilassa.

Mut mikähän tuo välillä näkyvä ongelma on ... ettei ala sytyttään ollenkaan? Liekkö siinä sitten jääny jotekin systeemi palautumatta vikatilanteesta?
« Viimeksi muokattu: 6.05.2025 kello on 18:01 »