|
No aika tasaseen on otettu velkaa finassikriisin alusta. Sipilä porukoineen tehnyt poikkeuksen 2017.
Mua kiinnostais missä kohtaa tuo ehdotus tuli. Noihan se meni, no kun katsoo noita sfc:n luottamushenkilöide n taustoja niin ymmärtää äkkiä miten helppoa kauppiaiden oli viedä tuota porukkaa oman esityksensä taakse. Tyttelihallituksen velka ja sotesöhläysten korjaamiseen menee aikaa enemmän kuin yksi hallituskausi. Alas on menty jo vuosia.Niin, se m**kku ei näemmä auttanut asiaa.....oli sitten aloittajana tai.... Lainaus Heinäkuussa 2017 pääministeri Juha Sipilä kuitenkin ilmoitti, että maakuntavaalit järjestetään lokakuussa 2018, ja että sote-uudistus tulisi aiempaan aikatauluun nähden vuotta myöhemmin voimaan, 1. tammikuuta 2020.[2] https://fi.wikipedia.org/wiki/Maakunta-_ja_soteuudistus Tässä on se selkeä kohta josta selviää kenen etuja asiassa ajettiin eli kauppijaiden, ei matkailuautoilevien ihmisten.
”Alkujaan kaavailtu matkailuautojen autoverotuen poisto olisi vähentänyt merkittävästi uusien matkailuautojen myyntiä ja ohjannut kysyntää käytettyinä muista EU-maista tuotaviin matkailuautoihin. Tällä olisi ollut negatiivinen vaikutus valtion verokertymään, koska käytettyinä maahantuoduista autoista ei makseta täyttä arvonlisäveroa. Vaikutus myös leasing-markkinaan olisi ollut suuri ja harmaan talouden riski olisi kasvanut merkittävästi. Käytettyjen matkailuautojen kasvava tuonti olisi avannut uusia mahdollisuuksia järjestäytyneelle rikollisuudelle ja harmaan talouden toimijoille. Ajoneuvokannan vanhentuessa myös turvallisuus olisi heikentynyt.” Eli nuo luottamushenkilöt eivät ymmärtäneet koko asiasta höykäsen pöläystä. Mutta kauppiaat, kun rehellisiä olivat kertoivat kuinka rikollisuus lisääntyy jos tulee autovero. Mutta kauppiaat, kun rehellisiä olivat kertoivat kuinka rikollisuus lisääntyy jos tulee autovero. Ja melko sopivasti olivat näissä perusteluissaan "unohtaneet" että niissä valtion kaavailuissa tuo autovero olisi tullut 15v siirtymäajalla varsin hitaasti ![]() Ja melko sopivasti olivat näissä perusteluissaan "unohtaneet" että niissä valtion kaavailuissa tuo autovero olisi tullut 15v siirtymäajalla varsin hitaastiTuo autoveron asteittainen korotus olisi voinut jopa lisätä uusien autojen myyntiä.. Saattaisi ostajan mielessä liikkua, että veron hidas nousu nostaisi ostetun auton hintaakin ajan myötä. Nythän se ei sitä tee, vaan käyttövoimavero pikemminkin laskee autonhankintaintoa ja samalla auton arvoa. Ihan vaan muistutuksena, että vetokykyisen diesel maasturin verot vuodessa ovat 853,37e (Vw touareg). Tämähän ei ole aihettanut moneen vuoteen minkäänlaista "nillittämistä"?
Ja jos on varaa ostaa uusi "Ducato" 140ke, niin pieni käyttövero ei siinä paljon vaikuta. Enemmän olisin huolissani uuden kaluston hintojen noususta joka on aika käsittämätön? Näkyy 'Sanna Marin Funclub' pitäneen taas kokousta.
Mitä SFC tarjoaa niille jotka ei viihdy puutarhaleirissä? Totta. Voisivat lopettaa puhumisen matkailusta, kun se ei kiinnosta. Mitä ovat esimerkiksi tehneet matkaparkkien eteen? Eivät mitään! Äänestäjätkin kinaa ja syyttelee toisiaan jo keskenään, ihan sama mikä tai mitkä puolueet milloinkin istuu hallituksessa. Puhumattakaan näistä äänestäjien valitsemista oman edun tavoittelijoista.
Suomi laivan kurssi ei oikene ihan hetkeen, jäävuori häämöttää. 😮 Totta.Kyllä matka parkit on muuallakin ihan muitten toteuttamia kuin kansallisen karavaanari yhdistyksen. Ja hinnoittelu hieman eri kuin meidän toimijoilla. Ja kyllä puutarhaleiri on kiva välillä vaikka enempi reissaan kuin moni änkyttäjä. No aika tasaseen on otettu velkaa finassikriisin alusta. Sipilä porukoineen tehnyt poikkeuksen 2017. Mielenkiintoinen graafi... voimakkaita lainoitushetkiä 91-95 kesk,kok, r, kristilliset (ahon hallitus) 09-11 kesk, kok, r, vihr (vanhanen-kiviniemi) 11-15 kok, sd, r, vas, vih, kd (Urpilainen-rinne) 20-23 super kasvu sd, kes, vih,vas,r (tyttöi) Velan laskijat 17-19 kesk, kok, ps/sin soini-orpo 03-07 kes, sd, r kalliomääki-heinäluoma Mutta ei voi kuin ihmetellä viime vuosien menoa.... nämä liitekuvan 2 käppyrää on muodoltaan yllättävän samat.... jaettu velkarahaa ulos täysin surutta. Ja nyt kimitetään taustakuorossa kun se pitää maksaa takaisin, vanhusten, lasten, työttömien ja mautoilijoiden toimesta... Ja mitä saadaan kiitoksena.... toinen kuva liitteenä. Ja lisää voipi lukea... https://fi.wikipedia.org/wiki/Ulkomaalaisten_rikollisuus_Suomessa Kyllä matka parkit on muuallakin ihan muitten toteuttamia kuin kansallisen karavaanari yhdistyksen. Kai sen nyt jokainen tietää... Mutta jos on kyseessä yhdistys, jonka toimialaan matkailu on liittyvinään, niin pitäisi sen tehdä työtä sen eteen, että Suomeen saataisiin matkaprkkeja. SFG:tä asia ei vaan kiinnosta. |