Caravan-lehti kertoo uutisessaan korotuksen koskevan pelkästään uusia matkailuautoja, mutta budjettiesityksessä en tämmöistä rajausta missään havainnut.
Budjettiesityksessä on ristiriitaisesti lause "Matkailuautot ovat nykyisin vapautettu autoverosta, mutta niiden autoverotukea pienennetään asteittain vuosina 2025—2028", mikä viittaisi siihen että ajatusta autoveron korotuksesta ei kuitenkaan ole kuopattu. Itse 2025 luvuissa ei tuollaista korotusta näy, joten olisikohan tuonne jäänyt virheellinen lause, jos ovat kovin viime tipassa päätyneet muuttamaan suuntaa?
Aika näyttää miten tuon veron kanssa lopulta käy.
https://caravan-lehti.fi/pinnalla/sf-caravanin-vaikuttamistyo-tuottamassa-tulosta-matkailuautojen-verotuen-poistolle-loydettiin-vaihtoehto/
https://budjetti.vm.fi/sisalto.jsp?year=2025&lang=fi&maindoc=/2025/tae/valtiovarainministerionKanta/valtiovarainministerionKanta.xml&opennode=0:1:3:5:



