Niinhän suositus on, täyttäkää nesteputkisto poistoaukosta.
Periaatteessa ihan sama mitenkä sen paineen muodostaa kunhan neste nousee maassa olevasta astiasta järjestelmään.
Kuvan mukainen 12v akku virralla esim. tupakansytytinpisto
rasiasta toimiva uppopumppu maksaa 20-50€.
Kärkkäinen,Puuilo,Tokmanni,Motonet, Biltema m.tarvikeliikkeissä
..
Oleellista on löytää ne putkiston kohdat minne ilma kertyy, ilma on otettavissa pois vain nesteen pinnalta, ilma ei poistu nesteessä alaspäin.
Ilmaruuviakin tehokkaampi "loukko" putkistossa olevan ilman poistamiseksi on laittaa lämpöputkeen normaali T- haara josta reilu (esim30cm) letku pätkä ilmankeräimeksi putkistoon, suunnattuna ylöspäin niin paljon kuin mahdollista ja sulkuhana/ilmanpoistoruuvi letkun päässä. Tuo letkun pää ylemmäs kuin putkisto, niin ilmakuplat kertyy tähän putkeen.
Tämän "ilmakeräimen" voi työntää vaikka ulkoseinän seinän ja sohvan väliseen lämpösolaan, josta sitten ajoittain otetaan esiin ja päästetään ilma pois..
Tärkeää on tarkistaa ettei lämmitinpannu ole sijoitettu ylemmäksi kuin on lämpöputkisto ja sen ilmanpoistokohdat. Ilmakuplien kuuluu poistua pannusta pois lämpöputkea pitkin ilmanpoistokohtiin.
Mikäli pannun yläosan vesitilassa on ilmaa, vesi kiehahtelee pannussa.
Klikkaa kuvaa, se tarkentuu.