rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Vetoautona Toyota Avensis  (Luettu 20861 kertaa)

*****
  • Karavaanari
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:22.06.2022 kello on 19:55
Vs: Vetoautona Toyota Avensis
« Vastaus #15 : 27.10.2021 kello on 09:26 »
Juu Avensis unohdettu.  Nyt tähtäimessä RAW 4 hybrid. Siinä Vetomassa 1650 kg . Eiköhän sillä vedä hobbya 👍👍
Ei tee mitään. Oli 8kk 177hv diesel farkku, uutena ostettu vm -12.
Liian löysä takajousitus, tolkuton polttoaineenkulutus, leveän kaben kanssa meni liki 15I/100km, väännötön moottori kokoonsa nähden. 1800kg oli vetomassa, jarruton 500kg.
Kannattaa jättää ostamatta vetohommiin.

Tyttärelle ostettiin 3v sitten -14 mallinen anjovisfarkku 2L dieselillä. Juuri oli 100tkm ajettu. Nyt on pientä vaille 200tkm taulussa, ei mitään vikoja kokoaikana, pelkkää perushuoltoa tehty. On ollut toimiva auto.

Appiukolla oli ennen 1.6 bensa, siinä oli 1400kg vetomassa, nyt sillä on 1.8 bensa ja 1600kg vetomassa.
« Viimeksi muokattu: 27.10.2021 kello on 09:52 »

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:30.05.2023 kello on 08:33
Vs: Vetoautona Toyota Avensis
« Vastaus #16 : 27.10.2021 kello on 10:25 »
Mikäli kysyjä tarkoittaa bensamoottorisia, niin kaksi kokemusta vaunulla, joka otteen mukaan painaa 1150 ja pakattuna kaikki tilat täyteen.
Niin vanhakoppainen T25 2litran koneella ja manuaalilla kuin uudempi T27 1.8 cvt-automaatti jaksavat kuljettaa yhdistelmää vaivattomasti, mutta kulutus melkein tuplaantuu noin vajaasta seitsemästä litrasta reiluun kahteentoista.
Paras matkanopeus olisi kummallakin välitysten takia mieluummin 90 - 100 km/t, mutta minkäs teet Suomen lakipykälien kanssa.
Manuaalilla paikallaan vekslailu hieman hirvitti kytkimen luistattamisen takia ( haju nenään ), mutta cvt-vaihteisto turbiinilla on siinäkin hyvän tuntuinen. Toyota muuten antaa suuremman vetopainon samalle autolle cvt:llä kuin manuaalilla.

Kuinka paljon n 1600 kg:n vaunu vaikuttaa asiaan, en osaa sanoa, mutta jos vertailen noin 800 kg:n vetämistä tähän vaunuun, niin käytännössä huomattavaa eroa ei ole kuin hiukan kulutuksessa.

Sehän on ihan perusfysiikkaa, että suuremman massan liikuttaminen vaatii enemmän energiaa, ei siinä automerkki tai moottori voi ihmeitä tehdä, vaikka ainahan on heitä, joilla auto ei kuluta juuri lainkaan vaunulla tai ilman. Hyvä ettei polttoaine ajamalla hiljakseen lisäänny itsestään. ;)

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla: 1.12.2025 kello on 07:42
Vs: Vetoautona Toyota Avensis
« Vastaus #17 : 29.09.2024 kello on 11:52 »
Vanha aihe, mutta ehkä sopiva silti... Vanhasta vaununveturista (Saab vuodelta -98, vetokyky 1600 kg) vakuutusyhtiö maksaa nimellisen korvauksen ja uusi auto etsinnässä. Vaunu Solifer 550DL -89, kokonaispaino 1060 kg papereiden mukaan. Saabin vetokyvyssä ei ollut valittamista, tai en ole osannut valittaa....

Vaihtoehtoina pidetty tässä vaiheessa lähinnä Saabia, mutta muitakin merkkejä joutuu harkitsemaan, kun hyvän Saabin löytäminen tuntuu olevan haasteellista. Automaattivaihteine n ja farmari pitää olla. "Muunmerkkisinä" vaihtoehtoina tässä vaiheessa Octavia 2.0 diesel ja Avensis bensa, vuosimallit molemmilla ehkä suunnilleen 2014 -->. Budjetti 5000 -20 000 euroa. Ajokilometrit eivät vaadi dieseliä.

Onko uusia kokemuksia Avensiksesta vetoautona? Jarrullinen vetomassa on 1600 kg, mutta jarruton vähän yllättäenkin vain 500 kg. Avensiksessa näyttäisi useimmiten olevan 1.8 ja automaattivaihteist ona Multidrive.

Tuo jarruttoman vetomassan pienuus mietityttää peräkärryn kanssa, rajoittaa yllättävän paljon kärryyn lastattavaa sallittua massaa. Sillä ei toki vaununvetoon kai suurta merkitystä.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 12:04
  • Autossa on pyörät
Vs: Vetoautona Toyota Avensis
« Vastaus #18 : 29.09.2024 kello on 16:15 »
Sun ehkä kannattaa lukea nuo edellä olevat kirjoitukset Anjoviksesta, ei välttämättä kaikkein kysytyin vetoautoksi. Varmaan Octavia parempi vaihtoehto.

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla: 1.12.2025 kello on 07:42
Vs: Vetoautona Toyota Avensis
« Vastaus #19 : 29.09.2024 kello on 19:08 »
Joo, näin mä vähän ajattelin. Mutta salaa toivoin, että olisi tullut uutta ja parempaa kokemusta  :D