Eli jos ostaa normi akkuja 250 Ah edestä niin ei enää kaukana olla, tosin painoa on kertynyt jo paljon enemmän
Kyllä sinne samanlainen laitetaan lisää;)
|
Eli jos ostaa normi akkuja 250 Ah edestä niin ei enää kaukana olla, tosin painoa on kertynyt jo paljon enemmän Kyllä sinne samanlainen laitetaan lisää;) ![]() Mutta tosiaan geelistä kun kyse, niin varovainen kannattaa olla ettei liian tyhjäksi pura. Mulla oli 140Ah vrla (saman tyyppinen umpiakku) geeli ennen agm:ää. Vaikka korkeammalla lataus/kennojännitteellä lataillaan, oli tuo geeli aika lyhytikäinen. A.kennojen kaverina invertterillä tuli ehkä purettua liikaakin. Vaihtui muutaman vuoden käytöllä agm:ään (180Ah) kun aika lyhyesti antoi 1.3kW invertterillä. Jäi tuo geeli varastoon apuakuksi. Siitä ei yhtään tykännyt, eli käynnistysvirtaa ei kestänyt/jaksa tuottaa. Nyt aivan romu. Yön yli jos pitää älylaturissa, aamulla kylki lämmin ja virtaa imee. Laturi irti, niin 6h päästä alle 10V.. Agm taitaa kestää paremmin tärinää ja lämpötilan vaihteluja. Alkujaan kait nuo geeli vrla:t paikallisakuiksi ajateltu - vaan voihan olla, että konkkarissa kyyti tasaisempaa Mutta ehdottomasti vain samanlainen, kokoinen, ikäinen ja mieluiten merkkinenkin. Ei missään tapauksessa lyijyhappo(startti)akkua. Miten lie älykäs tuo ajonaikainen lataus? Vai onko Ivecon puolellakin jotain korkeamman kennojännitteen akkua. Miten sitten konkkarin puolella mitoitettu lataus ja a-kennosäätimet, ettei varsinki purkupuolella liikoja virtoja läpi mene kun akusto tuplataan - varmaan konsultoivat ..Eli ei pitäs pystyä väärin käyttämään. Iveco latauksesta on 50 Ah ohjattu korinpuolelle ja loppu 170 Ah alustan käyttöön. Alusta kaikki valot on ainakin 24 v näköjään, tosin sielläkin näyttää akku, mitä sieltä sivukotelosta näkyy, olevan aika kapoinen. Tehoista ja merkistä ei mitään tietoa. Mitenkä se on ajatus kytkeä tuohon tuo lisäakku - ihan kylmängalvaanisesti rinnan (napa-napaan), vai joku vuorottelu purkuun ja lataukseen? Raa'asti rinnan 2x170Ah akusto ottaa helposti 1/10A kapasiteettia vastaavan latausvirran, eli 34A. Kaikki linjassaan siihen nähden? Lämpötilakompensoit ukin taitaa olla.. Jos vuorolatausta ajattelee menee rakenteluksi yhdellä älyerottimmella vai tuleeko tuplana? Tuossa skemoissa näkyy latauspuoli, entäs purkupuoli eli kuorma? Laitoin sp tehtaan tekniseen neuvontaa, katsotaa mitä vastaavat kyselyyn. Tässä yksilössä kun on aktive comfort air suspension, ensimmäiset tämän kokoisessa tiekäytössä, etäisyystutka eli se yksin jarruttelia jos menee liaan lähelle toista. Ja siihen liittyen aktiivinen tasonopeussäädin eli jos pyynti on 90 km/h tunnissa ja jonon vauhti hidastuu, se hidastaa itsekseen ja kun nopeus taas nousee se nostaa nopeuden pyyntinopeuteen. Näitä ei ole ennen ollut, ovat ensimmäiset ja vuoden ajan koe-ajossa. Ja olihan nuo ajaneet tällä yksilöllä jo 750 km ennen minulle tuloa. Ja jos kaikki menee hyvin niin vuoden 2020 malleihin tai 2021 niitä alkaa saadaa. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
*****
Juu,kävin googlessa lukemassa tästä hienosta erittäin hintavasta uutuudesta,muttei siellä kerrottu,saako ton kytkettyä pois ohitusten ajaksi,,vai miten ![]() tarkoitan siis tätä etäisyystutkaa ![]() Näistä uusista avustimista - yks tuttu kiroili kun auto laittoi kaistanvaihdossa hanttii, mutta helpotti kun käyttiikin vilkkua. Positiivista sellaiselle, jonka autokouluoppi haihtunut rahan myötä ![]() Tosin kun nopeus kasvaa, myös välimatka kasvaa.
*****
Se poistuu käytöstä kun laittaa tasonopeussäätimen pois päältä tai polkaisee kaasua lisää ja tuota välimatkaa voi säätää.OK kiitosta tästä ![]() Itsellä myös nykysessä henkilöautossa.Hyvä systeemi
*****
Totahan systeemiä ollut jo Ruotsalaisissa Voloissa.Henkilö/kuorma autot ihan järkevä kait mutta itselleni en moisia halua. Kun ajaa ikäautolla ei ole turhia härpäkehuolia Ja Mina Ajan Itse Ei Auto ![]() katsokaa se filmi, kun lapset jäävät pois bussista.https://www.nykysuomi.com/2017/11/13/volvon-hatajarrut-uhmaavat-fysiikan-lakeja-miten-rekka-voi-pysahtya-nain-nopeasti-video/
*****
Riittäkö ihmisen pelkkä reakointi tommoseen, ilman avusteita Hyvä on ,erinomaiset jarrut ![]() |