https://www.neste.fi/pienkonebensiini
Bensiinistä oli puhetta...
Ja hyvin on kiinalainen lumilingon moottori kestänyt ihan pumpputavaraa.
Tulee paljon halvemmaksikin.
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4461 4462 [4463] 4464 4465 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
https://www.neste.fi/pienkonebensiini Bensiinistä oli puhetta... Ja hyvin on kiinalainen lumilingon moottori kestänyt ihan pumpputavaraa. Tulee paljon halvemmaksikin. Sain viikon salkkua, nyt sitten pitäisi kuulemma huilata. Se jää nähtäväksi miten käy
![]() Odoteltu lekurin soittoa ,soittihan se pisti ortopedille lähetteen TYKsiin kun sano suoraan että ei tiedä kaikkea magneetti kuvista ,jotka otettiin viimeviikolla,ja lähetti fyssarille ensi avuksi josta aika ensiviikolla,selän sano olevan ihan loppu kuvien perusteell ja tunteehan sen ite ku ei pääs mihinkää, aikoja odotellessa.
Kävin verikokeessa, viikon päästä lekuri soittaa tuloksia.Soittihan se lekuri, tosin pari päivää myöhässä. Hyvät oli uutiset, PSA arvot on nyt kohillaan. Vasta kesäkuussa seuraavan kerran verikokeisiin ja elokuussa kontrolliin. Outoa että vm -03 Piaggio italiaano kestää ajaa 95E10:llä (14tkm rullannut), eikä kumit kärsi. Meillä -12 mallisen Piaggio NRG:een letkut meni parissa vuodessa rumaan kuntoon. Oli vielä made in Italy. ![]() 2004 mallisen Bombardier (Rotax 500) mönkkärin kaikki letkut meni uusiksi viime kesänä. Joku letku tuli vaihdettua jo vuosia aiemmin. Yamahan perämoottoriin ostin motonetista uuden tarvikeletkun, jossa luki "kestää alkoholia". Kesti pari kesää, kun alkoi kumipumpun molemmista päistä kusemaan. ![]()
*****
Kävin kausipaikalla nostamassa kulkimen sisälämpötilaa muutamalla asteella.
Meillä -12 mallisen Piaggio NRG:een letkut meni parissa vuodessa rumaan kuntoon. Oli vielä made in Italy.Tuo kuvan letku näyttäs kärsineen ulkoisesta syystä. Liekö aika kuuma paikka kun tekee lenkin liki pytyn kohdilla. Pitihän tässä pinokkiossa jotain tehdä bensa puolella kun alipaineella toimiva bensahana jumi auki joku vuosi sitten - kohokammion neulavena jaksanut pitää montaa päivää ja tulvi yli maahan. Vanhat letkut nuukana laitoin takaisin. Sikäli hyvä tuo Weberin kaasari,ettei montaa o-renksua ole (kohokammio ja ryypyn vahaelementti), luistimen kannessa jotain paperimassan tapaista - onneksi ei bensapumpun kalvoa kun on painovoimainen.. Juu, oma kuljin tavoitettu. Hiukkasloukku putsattu. Samalla paloi näjemmä takajousituksen ilmapussien putket (5cm päässä pakoputkesta mutta sulaneet). Regenerointi on rankka, etenkin paikallaan. Kiitos jälleen ekoihmiset. Huoltomies oli huomannut että letkut kuumenivat tuplapolton aikana. Lauantaina korjataan putket. Täällä samalla tontilla. Suomalainen autokorjaamo, espanjalainen ravintola, hevostila ja matkaparkki.(ja hyviä ystäviä tullut tällä tontilla) 500m kävely kauppakeskukseen jossa 50 liikettä ja Carrefour Fuengirolan keskustaan 20min kävely. Tänään tosi lämmin päivä +22 varjossa eikä tuulta. Eli auringossa jopa tuli kuuma. Tuo kuvan letku näyttäs kärsineen ulkoisesta syystä. Liekö aika kuuma paikka kun tekee lenkin liki pytyn kohdilla. Toi oli vesijäähdytteinen, ei ollut periaatteessa muuta kuumaa kuin pakoputki ja varsinkin paisari. Vaihdoin vahasysteemillä toimivan ryypynkin manuaaliseksi, kun se kesti turhan pitkään tippua päältä pois. Bensaletku oli kyllä ihan haperoa, ei kestänyt kiinni tarttua, kun aina murtui. Pitihän tässä pinokkiossa jotain tehdä bensa puolella kun alipaineella toimiva bensahana jumi auki joku vuosi sitten - kohokammion neulavena jaksanut pitää montaa päivää ja tulvi yli maahan. Katteleppa lampun kanssa tankin sisäpinnat. Kiinanskootterissa otti ruostetta sisäpintaan ja ruostehile jäi sitten alipainehanaan jumittamaan. Ja otsikon aiheeseen liittyen - otin vaunun liikennekäyttöön ![]() Tuli siinä aamusta käytyä arvauskeskuksessa kun meinaa henkeä ahdistaa.
Labrakokeisiin määräsi. PSA:t ja kilpirauhaskokeet myös. Tankattu naftaa ja LPG:tä matkamökkin tankkeihin, Nafta oli 1,659 €/l ja LPG 0,771 €/l
![]() Mettälenkillä kovassa tuulessa...
Norjalainen kerrospukeutuminen on poikaa. ![]() Off-Topic:Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4461 4462 [4463] 4464 4465 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|