Otin mönkijän ihmettelemään kevätilmaa. Käynnistysyrityksiä monta. Mutta lähtihän se kuitenkin. Yllättävän monta yritystä piti tehdä verrattuna aikaisempiin vuosiin.
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4009 4010 [4011] 4012 4013 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
*****
Otin mönkijän ihmettelemään kevätilmaa. Käynnistysyrityksiä monta. Mutta lähtihän se kuitenkin. Yllättävän monta yritystä piti tehdä verrattuna aikaisempiin vuosiin.
Saunottu huolella ja sadevesitynnyristä jääkylmää kuupalla päälle löylyjen välissä. Köyhän miehen avanto.
Otin mönkijän ihmettelemään kevätilmaa. Käynnistysyrityksiä monta. Mutta lähtihän se kuitenkin. Yllättävän monta yritystä piti tehdä verrattuna aikaisempiin vuosiin. Olitko laittanut säilöntäainetta bensaan tai ajanut pienkonebensat sisään syksyllä? Varsinkin jälkimmäinen on varma tapa pitää vehkeet kunnossa.
*****
Olitko laittanut säilöntäainetta bensaan tai ajanut pienkonebensat sisään syksyllä? Varsinkin jälkimmäinen on varma tapa pitää vehkeet kunnossa. Säilöntäainetta on hyllyssä ja pienkonebensaakin on. Mutta eipä niitä muista syksyllä. Yleensä on lähtenyt kun kerran tai kaksi tyhjennän uimurikammion ja putsaan ja kuivaan tulpan. Tällä kertaa vaati noita useamman kerran ja sitten bbrrrrruuuummmmm. Jos tulppa olisi helpommin pois otettavissa niin ei mitään hätää. Mutta se on hieman hankalassa paikassa. Talvella korjasin mönkijän joka tuli osina itselle. Ruisku vehje, oli ollut osina reilun vuoden, tyhjensin vesi bensat tankista mm, tämä ei ollut vikana. Lähti käyntiin ja pelaa, olen käyttänyt säännöllisesti. Kyllä tuo pienkone bensa on hyvä säilyvyyden suhteen, antaa pelivaraa monta kuukautta vs. nykybensa.
Vaihdettu Espanjasta asti tullut uusi säädin ja sen eteen Portugalin periltä tilattu suodatin.
Kyllä nyt kelpaa lähteä reissuun kohti pohjoista kun kaasu virtaa kunnolla ja lämpöä piisaa! ![]() Oli vanhan säätimen verkkosuodattimeenk in kertynyt outoa tauhkaa vaikka kuinka paljon! Ei se suhauttelu näytä paljoa auttavan. ![]() ![]() Lähetetty minun TA-1004 laitteesta Tapatalkilla
Jos jotain vehjettä käyttää joka vuosi, niin tavallinenkin pensa toimii ihan hyvin. No, perämoottorin tankkiin laitan syksyisin säilöntäainetta ja tyhjennän keväällä sen 20l varatankin sinne isoon sammioon. Ei se suhauttelu näytä paljoa auttavan. Ei, ei se auta....
*****
Otin mönkijän ihmettelemään kevätilmaa. Käynnistysyrityksiä monta. Mutta lähtihän se kuitenkin. Yllättävän monta yritystä piti tehdä verrattuna aikaisempiin vuosiin. Jatkanpa tätä tämän päivän osalta. Menin talliin hakemaan mönkijää, kun piti alkaa ajaa klapeja naapurin pihasta omaan liiteriin. Ei minkäänlaisia lupauksia käynnistymiseen. Tarkistin, että uimurikammiossa oli edelleen bensaa. Tulppa irti ja putsausta ja kuivausta. Ei käynnisty. Sitten soitin luottoasentajalle. Hän vinkkasi, että kuumailma puhaltimella lämmittää tulppaa kun ei ole vaihtotulppaa. Sitten se kävi n. 1,5 sekuntia eikä muuta. Sitten meni hermo niin paljon, että hyppäsin Saaran rattiin ja ajoin AD-varaosaan hakemaan uuden tulpan. Tulppa paikalleen ja starttausta. Ekalla yrityksellä kävi 4-5 sekuntia. Toisella yrityksellä sitten jäi käymään. Ja bensat ovat edelleen ne viimevuotiset. Nyt olen ajanut 4 lastia puita ongelmitta. Miten sytystulppa voi vanhentua? Mitä sille on tapahtunut kun ei suostu toimimaan? Seuraavana keväänä(?) muuten sama toiminta kuin tähänkin asti, mutta heti uusi tulppa. Jos tämä toimii, niin neljällä eurolla säästää paljon hermoa.
*****
Laitatin uudet kesärenkaat kun siltä tuntui. Pesin pölärit ja suunnittelin asennusta. Oooh; huomiseen taitaa mennä.
Kattelin Frederikia ja Meijua Areenasta. Mainio hupijuttu, samat vetivät 25-30+ vuotta sitten täysin tosissaan.
![]() Miten sytystulppa voi vanhentua? Mitä sille on tapahtunut kun ei suostu toimimaan? Olipa kerran pieni wanha perämoottori. Se kävi aikansa ja sitten ei... Uusi tulppa ja taas mentiin, kunnes taas ei mitään! Tankista irtosi tuskin silmin nähtävää ruostetta, joka tuhosi tulpan. Sitten päivän paras: Olin kerran kopannut yhdestä romukasasta pienen polttoainetankin. En tiennyt, mistä se oli ja mihin sitä käyttäisin mutta ottaa piti! Sopi siihen moottoriin, eikä ollut ruosteessa. Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4009 4010 [4011] 4012 4013 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|