Yksi paikka vähemmän missä käydä ensi kesänä.Juurikin näin,kierrän kaukaa kaikki treffit yms...
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 3520 3521 [3522] 3523 3524 ... 5014 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
Yksi paikka vähemmän missä käydä ensi kesänä.Juurikin näin,kierrän kaukaa kaikki treffit yms...
*****
Ottaakseni paidan päältäni, otin ensin silmälasit pois päästä. Kuinka ollakaan, aisa jäi käteen. Mitenkähän huomenna pääsen optikkoliikkeeseen? Mee taksilla mutta muista tilata tänään, Pernerin on senverta sotkenut tässäkin asioita.
*****
*****
Menin pihalle..kuulin parin palovaroittimen huutavan. Naapurin isäntä seisoi omalla pihallaan ,menin utelemaan..Oli sammuttanut palon saunastaan..Nyt odotteli palolaitosta saapuvaksi. Sisällä ei enää muuta kuin helkkaristi savua. Tuli 6 isoa paloautoa + palopäällikkö maasturillaan + yks palolaitoksen ambulanssin tyylinen mersu. Ja yks ambulanssi ,joka vei naapurin isännän mukanaan. Pihamaa oli pitkään todella hyvin valaistu. Kysytkö isännältä, mitä saunassa oli möhlitty. Menin pihalle..kuulin parin palovaroittimen huutavan. Naapurin isäntä seisoi omalla pihallaan ,menin utelemaan..Oli sammuttanut palon saunastaan..Nyt odotteli palolaitosta saapuvaksi. Sisällä ei enää muuta kuin helkkaristi savua. Tuli 6 isoa paloautoa + palopäällikkö maasturillaan + yks palolaitoksen ambulanssin tyylinen mersu. Ja yks ambulanssi ,joka vei naapurin isännän mukanaan. Pihamaa oli pitkään todella hyvin valaistu. On meidän palolaitoksilla onneksi kunnon kalusto ![]()
*****
Kysytkö isännältä, mitä saunassa oli möhlitty.juu,soli emännän tekele kuivatellu vissiin isännän työhaalareita lähellä kiuasta..Isäntä tuli lenkiltä ja saunassa savusi.
*****
On meidän palolaitoksilla onneksi kunnon kalustoJuu,onneksi ei VIELÄ ole siirretty palolaitoksia etäämmälle. Kyllä ne kohta keksii ,että laitetaan vain yksi asema vaikka Ouluun..kyllä ne sieltä kerkii hiiltyneet rakenteet tulla sammuttelemaan. Mutta vielä kaikki hyvin ja laitos lähellä
*****
juu,soli emännän tekele kuivatellu vissiin isännän työhaalareita lähellä kiuasta..Isäntä tuli lenkiltä ja saunassa savusi. Sehän se on suurin syy sauna paloihin. Aina on joku torvelo joka osaa typertää. ![]() Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 3520 3521 [3522] 3523 3524 ... 5014 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|