Ajeltiin Talvisotakierros Kuhmossa, syöttäen samalla mäkäräisiä. Ei Kaisa.
Kaivoitko samalla juoksuhautoja auki? Niitä saattaa pian tarvita.
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 1825 1826 [1827] 1828 1829 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
Ajeltiin Talvisotakierros Kuhmossa, syöttäen samalla mäkäräisiä. Ei Kaisa. Kaivoitko samalla juoksuhautoja auki? Niitä saattaa pian tarvita. Kaivoitko samalla juoksuhautoja auki? Niitä saattaa pian tarvita.Seuraavaa sotaa ei käydä juoksuhautoja pitkin...
*****
Seuraavaa sotaa ei käydä juoksuhautoja pitkin... On hyvä avata juoksuhaudat ja mennä sinne. Hyökkäävät ent. ystävällismielisen Neuvostoliiton soltut kuolee nauruun nähdessään juoksuhaudoissa piileskelevät sisukkaat suomalaissoltut. ![]()
*****
Monikaan ei usko Euroopassa täysmittaiseen sotaan, mutta Ukrainan tapaisiin nahisteluihin kyllä. Siinä olisi juoksuhaudat ja korsut vielä tarpeen. Jospa se Putin on lukenut sotahistoriaa sen verran, ettei tuo enää sotilaitaan tapattamaan itseään Kainuun korpiin. Onhan heitä venäjällä taas lisääntynyt, vaikka -39...-40 joitakin kymmeniä tuhansia isämme heitä kohti ampui.
Taitaa olla putiinin sotilaat sen verran kokeneita että suomalainen sarjan huutaja pissaa housuun kun alkavat tulemaan.
Siellä on sen verta porukkaa joilla on oikeaa kokemusta suomalaiseen " kokemukseen sarjatulesta ". Sen mitä itse tunnen muutaman afganistanin sodan veteraanin, niin tiedän ettei nämä kaverit pelkää ja osaavat kaikki temput.
*****
Taitaa olla putiinin sotilaat sen verran kokeneita että suomalainen sarjan huutaja pissaa housuun kun alkavat tulemaan. No no. En minäkkään kovin luota tämän päivän pullamössö ikäluokkaan. Eikös sitä venäjällä ollut paljon porukkaa jo talvisodan aikaan. Kukas sieltä Afganistanista tuli häntä koipien välissä, kun ei mahtaneet mitään muutamalle rättipäälle. Taisi olla venäjä, muiden piti mennä sinne talipaneja listimään. Sen mitä itse tunnen muutaman afganistanin sodan veteraanin, niin tiedän ettei nämä kaverit pelkää ja osaavat kaikki temput. Ne alkaa vaan olla niin vanhoja ukkoja, että eivät enää riviin kelpaa. Eivätkä juuri pystykään. ------------ Töetä on tehty, ja muurahaisia myrkytelty. Kohta laitan grillin tulille, vaan jos viettäisi nenänvalkaisupäivän . Ne alkaa vaan olla niin vanhoja ukkoja, että eivät enää riviin kelpaa. Eivätkä juuri pystykään. Onko teilläkin murkkuja ..sisällä ? meille autttoi murkkubaari nyt ovat muutaneet kai ulos kun sisällä ei näy, mutta ovat kyl niin inhoi ...sisällä ![]() Asennettu asuntovaunun peruutuskameraa varten uusi 7" näyttö, joka tulee peruutuspeilin päälle kiinni tarvittaessa.
Sähköt & kaapelit laitettu kauniisti piiloon. Siisti asennus!
*****
Siirrytty Kolilta (http://www.kolifreetime.fi) Joensuun kautta Papiniemeen (http://papinniemicamping.net/index.php/fi/). Josko tässä komialla rannalla jokunen päivä köllötellään.
Käytiin suurpetokeskuksessa ja kuusamossa syömässä ja shoppailemassa. Nyt ollaan puskaparkissa varpassalmessa ja kodassa käytiin rillaamassa.
Joensuun kautta Papiniemeen (http://papinniemicamping.net/index.php/fi/). Josko tässä komialla rannalla jokunen päivä köllötellään.Loistava ja rauhallinen paikka Jospa se Putin on lukenut sotahistoriaa sen verran, ettei tuo enää sotilaitaan tapattamaan itseään Kainuun korpiin.Johan nuo sen oppi jatkosotaan. Onko teilläkin murkkuja ..sisällä ? Muutamia ollut. Pitäisi jaksaa irroittaa kaikki alakerran jalkalistat ja tiivistää kipsilevyn ja lattialaatan sauma. Toinen pääty on tehty, mutta toisesta niitä on muutama päässyt. Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 1825 1826 [1827] 1828 1829 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|