Kirjoittaja
Aihe: Mitäs tänään tehty? (Luettu 9957017 kertaa)
« Vastaus #23416 : 18.12.2014 kello on 11:56 »
Tämä viesti sisältää hyvän vinkin kaikille olla kertomatta julkisesti sitä, jos on tullut mahdollisesti rakennettua ehkä lupaa tarvitseva katos luvatta ja vielä kerrottua, missä se sijaitsee ja oman nimensä.
Kyllä siitä joku kateellinen rakennusvalvontaan soittaa. Sama koskee soveltuvin osin kaikkea mahdollista toimintaa, mistä vain voi viranomaisille kannella.
On nimittäin ihmisiä, jotka uteliaisuuttaan seuraavat erittäin tarkkaan, mitä täällä kukakin kirjoittaa ja vielä utelevat lisää. 
No joo, totta tuokin puoli ja ymmärrän että kannattanee olla hiljaa... Mutta oma uteliaisuuteni perustuu kylläkin siihen että kun ei ole pelle peloton niin ei aina edes hoksaa mitä ja miten jonkin asian voisi tehdä fiksummin. Meillähän oli aikomus tehdä juuri tuollainen katos kuin oulaalla ja kun samalla kylällä tuollaisia näin niin möin sitten prikulleen samanlaisen teltan (4 vuottahan se kerkesi hiukan eri paikalla tonttia olla) jo työkaverille ja uusihan se piti sitten myöhemmin vielä hankkia...mutta siihenpä se katoksen teko tosiaan jäi kun kävi juttusilla, ei onnistu enää ei ja riski liian suuri kun kukapa sitä puolitiehen katosta haluaisi jättää vaan tahtoisi tehdä sitten viimosen päälle.
« Vastaus #23417 : 18.12.2014 kello on 12:04 »
Ennen kun alkaa ulkona käytettävän kulkimen suojaksi katosta rakentamaan, kannattaa tiedustella naapurin mielipidettä. Jos naapuri on vastaan, sitten voi kysyä, entä jos suojattavan vaihtaa halvempaan. Näin saa sen kateus jututun siitä pois. Kaveri laittoi uuden karhean kulkimen suojaksi katoksen. Nääpurilla on -90 luvun kuljin omassa pihassa. Alkoi pitkä ja raskas oikeusprosessi. En ole uskaltanut kysyä katoksen rakentajalta paljonko ruljanssi maksoi, kun hän hävisi homman käräjillä ja joutui maksamaan koko souvvin. Joutuu vain kysymään, eikö me eletäkkään yhteisessä maailmassa. 
« Vastaus #23418 : 18.12.2014 kello on 12:04 »
On nimittäin ihmisiä, jotka uteliaisuuttaan seuraavat erittäin tarkkaan, mitä täällä kukakin kirjoittaa ja vielä utelevat lisää. 
Ai sinäkin olet huomannut 
« Vastaus #23419 : 18.12.2014 kello on 12:05 »
Kyllä siitä joku kateellinen rakennusvalvontaan soittaa. Sama koskee soveltuvin osin kaikkea mahdollista toimintaa, mistä vain voi viranomaisille kannella.
On nimittäin ihmisiä, jotka uteliaisuuttaan seuraavat erittäin tarkkaan, mitä täällä kukakin kirjoittaa ja vielä utelevat lisää. 
Kiitos! Empä tajunnukkaan vaikka on tuossa tiellä kuulemma naapurin sanomana liikenne lisääntynyt sen jälkeen kun muutimme tähän . Noo ompahan joillain hommaa . Rakennustarkastus saapi ihan mielellään vierailla ,ei haittaa.
« Vastaus #23420 : 18.12.2014 kello on 12:13 »
Rakensimme leikkimökin,,lapset tahtoivat pinkin  ..kysyttiin naapurin pariskunnalta ett mites on ..haittaako,kon on toss rajalla nii toi väri ko se heille selkeesti näkyy..eip haitannu  Lupiahan tuo ei vaadi,,mutt ihan ok kysyä silti 
« Vastaus #23421 : 18.12.2014 kello on 12:23 »
Ai sinäkin olet huomannut 
Ethän nyt tätä lausetta tarkoittanut, ethän ?  oikeesti...miten kukaan voi tietää jos ei kysy ? Hyvältä näyttää. Et viittisi laittaa jokusen lisäkuvan, joissa näkyisi kiinnitys seinään ja pylväisiin sekä katto-osan rakenne..
« Vastaus #23422 : 18.12.2014 kello on 12:31 »
Mitäs kuuluu Herra ihaalle 
« Vastaus #23423 : 18.12.2014 kello on 12:37 »
« Vastaus #23424 : 18.12.2014 kello on 12:39 »
« Vastaus #23425 : 18.12.2014 kello on 12:44 »
Juu, kolmessa viikossa voisin viedä perheen aurinkoon mutta suku ja muuten lasten kanssa olo on etusijalla mulle ja vaimolle, hiihtoa, luistelua ja jos jossain kylpylässä. 
Onhan kolmessa viikossa aikaa kaikkeen tuohon. Ee muuta kun halpismatka eukon ja muksujen kanssa etelän lämpöön. Nythän on hyvä aika mennä sinne naattimaan. Keväällä ja kesällä se on sitten jo myöhästä.  Niin, no. Minä olenkin paras puhumaan, kun en ole koskaan aurinkorannalla paistattanut nahkaani ja sormiani pyörittänyt. 
« Vastaus #23426 : 18.12.2014 kello on 12:46 »
Onhan kolmessa viikossa aikaa kaikkeen tuohon. Ee muuta kun halpismatka eukon ja muksujen kanssa etelän lämpöön.
No niinhän se olisi joo mutta kun ei niin ei. 
« Vastaus #23427 : 18.12.2014 kello on 12:48 »
.. Noita palkkikenkiä seinäkiinnitykseen nyt on mitä vain haluaa .
Onhan paremmin kuin vain seinäpaneelissa kiinni (kuvasta tulkintaa)? Lumen ja sen sulamisen myötä seinään tulee vetoa - katto kun on kalteva..
« Vastaus #23428 : 18.12.2014 kello on 12:49 »
Sehän ko girurkilla,,työvälineet nii siistissä rivissä  tuuppa nyt katsoon kun pyörä on tuhanne päreinä 
« Vastaus #23429 : 18.12.2014 kello on 12:50 »
|