Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Herrasmiehellä on aina käteistä?
Oulaa:
Taas hävetti kun piti sanoa että on mulla kolme luottokorttia ja mobilimaksu ja Nordea-siirto ja -Wallett.
Naapuri totesi että hänellä on aina muutama satanen rahaa lompsassa.
Mulle jos joku tunkee usiamman kympin käteisenä niin kiikutan ne kauppareissulla talletusautomaattii n.
smy:
Espanjassa käteinen on poikaa. Monessa paikassa on 5-20eur minimiraja korttiostoille. Ja ei kortin toimivuus ylipäätään ole mikään itsestäänselvyys.
kimi:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 24.04.2018 kello on 12:01 ---
Venäjällä ei ihan kaikkialla mahda kannattaa kortilla maksaa.
--- Lainaus päättyy ---
Juu ei. Toki kortti käy monessa paikassa, eri asia on sitten haluaako sitä aina käyttää. Ja kyllä sille käteiselle muutenkin löytyy siellä käyttöä.
Alan:
Meni ruplat ja eurot väheni.
Vinkkinä Pietarista Allegrolla palaaville; ruplilla voi maksaa ravintolavaunussa, vaikka hinnat onkin euroissa. Ja jos ne ei riitä, niin loput euroilla. Ei siis joko tai, vaan sama meininki kuin yleensä lentokenttien kaupoissa.
kimi:
Saiko tuon matkan viisumivapaana kun laivalla meni ja junalla palaa. Ainakin meno paluu laivalla ja muutama yö Pietarissa muistaakseni on viisumivapaa
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta