Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Herrasmiehellä on aina käteistä?

<< < (14/14)

Petrooli:

--- Lainaus käyttäjältä: Arska - 28.04.2018     kello on 20:25 ---Sen vähän mitä oon sieltä luotolla ostanut niin jokakerta on jokunen euro ollut lisätty laskuun. Tosin en tiedä onko näin muualla maailmassa tapana. Pankkipuolelta en oo moiseen kiinnittänyt huomiota. Oon usein myös nostanut ruplia automaatista.
Ruplan kurssi on tuossa rajan tuolla puolen ollut 73, ja siellähän se myös on vähän alakanttiin.

--- Lainaus päättyy ---

Torstaina eurolla sai 77 ruplaa kun kävin rajan takana. Minullakin tuppaa yleensä olemaan ruplia lompakossa enemmän kuin euroja.

Petrooli:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 27.04.2018     kello on 23:20 ---Meni ruplat ja eurot väheni.

Vinkkinä Pietarista Allegrolla palaaville; ruplilla voi maksaa ravintolavaunussa, vaikka hinnat onkin euroissa. Ja jos ne ei riitä, niin loput euroilla. Ei siis joko tai, vaan sama meininki kuin yleensä lentokenttien kaupoissa.

--- Lainaus päättyy ---

Lappeenrannassa ruplat käy monessa kaupassa maksuvälineenä (ainakin Tokmanni, Rajamarket, Disas fish, Prisma...).

Alan:

--- Lainaus käyttäjältä: Arska - 28.04.2018     kello on 20:25 ---Ruplan kurssi on tuossa rajan tuolla puolen ollut 73, ja siellähän se myös on vähän alakanttiin.

--- Lainaus päättyy ---

76 oli torstaina. En tiedä, onko komissiota lisäksi.

Suomessa Forex 70, vaihdoin tosiaan vain pienen tukun, 4500 ruplaa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View