Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Venevero laajenee, nyt myös asuntovaunut on tulilinjalla

<< < (50/57) > >>

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: HiTec - 14.02.2017     kello on 14:15 ---Missä on sanottu että tuo on nyt mukamas kuopattu? ??? Juu, mahdollisuus toki kasvaa koko ajan, kunhan nyt vaan hallituksen sisällä päästäisiin ensin yksimielisyyteen asiasta, persut kun ei halua luopua veneverosta ja muiden mielestä ne on molemmat tai ei kumpaakaan ::)

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000005087132.html

--- Lainaus päättyy ---

Vaikeaksihan tuo menee, mutta kokonaisvaikutukset huomioiden noissa ei ole järkeä.  Toki koko tieverkkomaksuasia on täysin auki ja se voi tuoda mukanaan kaikenlaisia yllätyksiä, tuskin sentään tälle vuodelle.

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 14.02.2017     kello on 14:31 ---Toki koko tieverkkomaksuasia on täysin auki ja se voi tuoda mukanaan kaikenlaisia yllätyksiä, tuskin sentään tälle vuodelle.

--- Lainaus päättyy ---

Tähän liittyen ei minullakaan mitään tuota prätkäveroa vastaan silleen ole, jos se tapahtuu kuten autoissa, poistoilmoituksinee n, katkeamisineen kaikkineen. Toki myös autovero itsessään pitäisi saada samalla tavalla kuin autoillekin, sillä prätkien autoveroahan ei ole laskettu lainkaan vaikka autoilla se nyt hitaasti putoaakin 5% vuosivauhtia :-\

Elikkäs jos tuo Berneri vaan sen LiVe Oy:nsä saa väen vängällä joskus pystyyn, niin eiköhän nuo prätkät ole tällöin siinä jo mukana melko automaattisestikin, mutta mitä kaikkia muita siihen sitten tulee niin sitähän ei kukaan tiedä. Kuka sanoo ettei as.vaunut ja nyyttikärrytkin tuohon helposti tulisi, rekisterissähän ne on jo nekin ja käyttävät tieverkkoa jossain määrin ::)

Alan:

--- Lainaus käyttäjältä: Camper - 14.02.2017     kello on 11:34 ---Mun puolesta olisivat saaneet laittaa veneveron. Jos on varaa ostaa kalliita purkkeja niin on myös varaa maksaa hiukan veroakin niin kun esim.autoilijatkin. >:(

--- Lainaus päättyy ---

Purkit ei ole sen kalliimpia noin pääsääntöisesti kuin meidän matkailuautotkaan, mutta niitä käytetään huomattavasti vähemmän ja niitä jopa valmistetaan Suomessa. Tappiot kaikille alan toimijoille olisivat olleet karvaat, kun moni olisi lopettanut harrastuksen varmaan jo periaatesyistä.

Ei ole kauaa siitäkään, kymmenisen vuotta, kun piti ruveta ajamaan verotetulla dieselillä polttoöljyn sijaan. Siinä tuli siis jo vero suurimpaan osaan isommista veneistä. Bensakoneisissa se oli jo. Ja polttoainetta näissä useimmiten kuluu.

Mulla on alle kymppitonnin purkki, joka olisi jäänytkin verovapaaksi. Jos siinä olisi ollut 60 hv kone viisikymppisen sijaan, olisi mennyt veron puolelle. Olen ajanut sillä 15-20 tuntia vuodessa, aika vähän verrattuna autoon. 150 euron vero olisi melkoinen prosentuaalinen kustannuslisä, kun polttoaineeseen saan menemään 15 euroa per ajotunti ja vakuutus lienee veron suuruusluokkaa.

Camper:
Kokoomus ja keskustahan eivät kannata veneveroa,kun mahtaako siellä veneitä olla varmaan joillakin.
Sitten jos joutuvat itse veron maksajaksi omien hupi kulkimien johdosta niin ei ne tietenkään sellaisiin veroihin suostu. Köyhiltä kyllä otetaan vaikka mistä. :(
Eikös siellä kokoomuksessa ole eräs kansanedustaja, jonka purje reissusta tuli oikeen tv- ohjelma muiden julkkisten kanssa. Lieneekö varmaan ollut vaikuttamassa asiaan,ettei tarvii maksaa purkistaan mitään veroa,vaikka kuitenkin olis varaa maksaa suurempaakin veroa omineen bisnes tuloineen vaikka moninkertaisesti vieläpä eduskunnankin palkoillaan.

Alan:
Ite asun alueella, jonka verotettavissa veneilijöissä on varmaan väkeä jokaisesta puolueesta. Taitaa tällaiset maanläheiset harrastukset olla hyvinkin suosittuja muiden kuin mainitsemiesi puolueiden kannattajien keskuudessa.

Oletkohan ymmärtänyt, kuinka halpoihin veneisiin tuo vero oikeasti kolahtaisi. Nettiveneeseen haku ehdolla minimiteho 60 hv.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View