Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Verollinen matkailuauto
Wiki:
--- Lainaus käyttäjältä: molby - 20.12.2016 kello on 06:06 ---No kertokaa arvon asiantuntijat, mikä se veromaksun könttäsuuruus olisi kun tuon puolikorkean ja pitkän -04 transitin 2.0d 250 tkm mittarissa muuttaisi , , suuruusluokka suurinpiirtein.
Enkä tarvitietoa tietoa rakennuskustannuksi sta tai ajoneuvo//dieselveroista enkä vakuutuksista koska autoapidän vain muutaman kk kesällä käytössä ja sisutamisen pystyn tekemään itse.
Nuo vakuutukset ja dieselverot on sitten eri kysymyksen takana.
--- Lainaus päättyy ---
Tullin autoverotuspäätöksi ä selaamalla löytynee veron suuruusluokka
http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/autoverotus/taulukot/autot/
Muumuupapa:
--- Lainaus käyttäjältä: Wiki - 20.12.2016 kello on 12:52 ---Tullin autoverotuspäätöksi ä selaamalla löytynee veron suuruusluokka
http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/autoverotus/taulukot/autot/
--- Lainaus päättyy ---
Näyttäisi löytyvän vm 2005, jossa vero on n.670€.
molby:
Kyllä minä nuo tullinvero taulukot olen käynyt läpi, mutta ongelma mihin sitä vertaa.
Tuosta -04 mallin Transitista, pauto vero on runsaan 10% luokkaa eli auto 3000-4000€ arvoinen, niin pauto vero 500€ luokkaa.
Mutta mihin sitä verrataan, mistä se henkilöautovero lasketaan n.35% luokkaa.
Lasketaanko se tuosta Transitin nykyarvosta, jolloin se olisi hyvinkin kannattavaa vaiko jostain kuvittelliseesta matkaluautosta tai bussista.
Wiki:
Trafin ohje:
"Matkailuauto, joka ei täytä autoverovapauden edellytyksiä, verotetaan kuten henkilöauto.
Ajoneuvo verotetaan autoverolain 8 luvun säännösten mukaisesti, jos autoverovapaa ajoneuvo muutetaan alennetun tai täyden autoveron alaiseksi ajoneuvoksi. Autoveroseuraamusta ei kuitenkaan tule jos ajoneuvo muutetaan takaisin samaan autoveroluokkaan, jossa se on jo aikaisemmin ollut.
Esimerkiksi uutena Suomeen ensirekisteröity alennetun autoveron pakettiauto, joka on ensirekisteröinnin jälkeen muutettu autoverovapaaksi matkailuautoksi, voidaan ilman veroseuraamusta palauttaa takaisin muutoskatsastuksess a alennetun autoveron pakettiautoksi.
Ajoneuvo verotetaan uudelleen niiden perusteiden mukaan, joita olisi sovellettava lajiltaan samanlaiseen käytettyyn ajoneuvoon ajankohtana, jona verovelvollisuus syntyi (useimmiten muutoskatsastushetk i).
Autoverolain (11.12.2015/1481) käytetyn ajoneuvon verotusta koskevan 8 a §:n mukaan Suomessa käytettynä verotettavan ajoneuvon autovero on se pienin määrä, joka autoveroa on jäljellä samanlaisena pidettävässä Suomessa rekisteröidyssä ajoneuvossa. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että veroprosenttia arvioitaessa tulee selvittää aiemmin käytössä olleet veroprosentit ajoneuvon käyttöönottovuodest a alkaen. Trafi soveltaa verotuksessa näistä veroprosenteista alinta."
Tulkitsisin tekstiä niin, että pitäisi verrata samanikäiseen (samanlaisena pidettävään) peltikuoriseen matkailuautoon (ns retkeilyauto). Miten huomiodaan varuste-erot ja ajokilometrit on vaikea arvioida. Verrokin löytäminen voi olla vaikeaa kun yleensä autoverolliset matkailuautot on tehty pikkubusseista.
Pyydä katsastuskonttorilt a/Trafilta asiasta ennakkoratkaisu. En luottaisi täällä puutteellisin taustatietojen pohjalta esitettyihin arvioihin, ettei käy näin:
(Laki tosin on muuttunut ja nykyisin vero olisi pienempi)
http://www.iltalehti.fi/autot/2014112118856136_au.shtml
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Wiki - 20.12.2016 kello on 16:31 ---Tulkitsisin tekstiä niin, että pitäisi verrata samanikäiseen (samanlaisena pidettävään) peltikuoriseen matkailuautoon (ns retkeilyauto). Miten huomiodaan varuste-erot ja ajokilometrit on vaikea arvioida. Verrokin löytäminen voi olla vaikeaa kun yleensä autoverolliset matkailuautot on tehty pikkubusseista.
--- Lainaus päättyy ---
Minä tulkitsisin niin, että verrataan samakoppaisiin henkilöautoihin, koska niitähän Suomesta (yleensä) löytyy.
Kun ne peltikuoriset, verolliset, ovat mielestäni edelleen harvinaisuuksia ja mitenkäs muuten niitä voisi verottaa kuin henkilöautona?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta