|
Kiitos paljon! Tuommosta kuvaa/tietoa oon etsiny päivä kaupalla. Näköjään vanhasta vaunusta voi löytyä vaikka minkalaisia kytkentäyrityksiä. Toivotaan että saan siihen jotain eloa nyt.
Mittaa samalla käämien ohmit. ru/pu ja ke väli noin 800 ohmia. ru/pu ja mu väli noin 800 ohmia.
Oikeilla kytkennöillä katkoo sulaketta, eli pumppu vissiin jumissa/oikosulussa. Lisäksi ru/pu ja mu mittaus ei antanu järkevää lukua. Ru/pu ja ke mittaus oli 800ohm. Pärjätään siis 12V pumpulla.
Seuraava tutkinta kohde on kovasti humiseva palopesä. Se puhallin ja reikälevy kiinnostais katsoa. Tuon kuvassa näkyvän luukun kauttako niihin pääsee käsiksi? Joutuu siis kaasuputkia irroittelemaan. ![]() Kyllä joutuu kaikki mitkä on esteenä irti ja levyn ruuvit pois niin saa poltinyksikön irti.
Oikeilla kytkennöillä katkoo sulaketta, eli pumppu vissiin jumissa/oikosulussa. Lisäksi ru/pu ja mu mittaus ei antanu järkevää lukua. Ru/pu ja ke mittaus oli 800ohm. Pärjätään siis 12V pumpulla. Käämi poikki, ei voi korjata. Mittaa vastuksista maata vasten, ilmeisesti näyttää alle 200kohmia. Pakko käyttää taas tietäjiä hyväksi kun ei räjäytyskuvia tuohon alden poltinpakettiin ole. Oheisessa kuvassa näkyy irrallaan metalliverkko ja hieman sitä pienempi muovilinssi. Molemmat oli poikittain tuolla putkessa joten en tiedä miten niiden kuuluis olla. Verkko viritetään tuohon putken yläsuulle ilmeisesti mutta mitä virkaa tuolla muovilevyllä on? Tai jotain elastista levyä se on, muovi olis jo varmaan sulanu. En näiltä palstoilta löytäny tätä infoa.
![]() Pakko käyttää taas tietäjiä hyväksi kun ei räjäytyskuvia tuohon alden poltinpakettiin ole. Oheisessa kuvassa näkyy irrallaan metalliverkko ja hieman sitä pienempi muovilinssi. Molemmat oli poikittain tuolla putkessa joten en tiedä miten niiden kuuluis olla. Verkko viritetään tuohon putken yläsuulle ilmeisesti mutta mitä virkaa tuolla muovilevyllä on? Tai jotain elastista levyä se on, muovi olis jo varmaan sulanu. En näiltä palstoilta löytäny tätä infoa. No ei ole ihme, ettei toimi. Osta uusi palopesä, ei ole kallis. onko se tuo pyöreä muovilevy, jos on niin se tulee sen tarkistussilmän suojaksi, eli se joka on rungossa kolmella ruuvilla kiinni, vasta tuollaisen kans taistelin joten mieleen jäi.
No olinpa epähuomiossa tarkistussilmän puottanu sinne! Kiireellä ku tekee ni kaikenlaista sattuu. Eli tuo metalliverkko oli siis ainut ongelma. Se väpätti siellä irtonaisena. Koitan ehkä kuitenkin tuohon vielä uuden verkon laittaa johonki putken päähän. Kiitos vastauksista!
No olinpa epähuomiossa tarkistussilmän puottanu sinne! Kiireellä ku tekee ni kaikenlaista sattuu. Eli tuo metalliverkko oli siis ainut ongelma. Se väpätti siellä irtonaisena. Koitan ehkä kuitenkin tuohon vielä uuden verkon laittaa johonki putken päähän. Kiitos vastauksista! Siis uusi palopesä, kuten kuten mjo33400 jo mainitsi.. Äläkä rupea hädissäsi virityksiä tekemään. 16.1 A2900213 Poltin Alde pystypannuun - Hinta 57€
http://sarkacaravan.fi/index.php?p=1_35_Alde-2923 Yleisön pyynnöstä huolimatta tein tuohon oikein ajan kanssa paksusta pellistä reikälevyn ja metalliverkko sen päälle. Poltin on muuten nimittäin ihan hyvä. Nyt palaa täysin äänettömästi ja siistillä liekillä. Ja putsaus oli tietysti tärkee juttu myös.
ehkä se toimiikin hyvin sehän se tärkein on, itsellä on pihalla samanlainen 2921 ja toimi tänään hienosti koko päiväni jopa ilman kattilan termostaattia, sitä mulla ei ole, tai on mutta ei se toimi
mulla oli siellä palopesässä ruostunut pellinpalanen, mistä lie oli sinne tipahtanut, mut kun sen siirsin reserviin niin eipä mitään. toimii tosi hyvin. |