Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Miten ajaa matkailuautolla taloudellisesti

<< < (5/9) > >>

Alan:

--- Lainaus käyttäjältä: Oulaa - 29.07.2015     kello on 16:57 ---No miksi ei ?

--- Lainaus päättyy ---

No kun...


--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 29.07.2015     kello on 15:12 ---...valehtelee mulla 0,5 - 1 litraa, sama juttu Touranissa.

--- Lainaus päättyy ---

Muutaman kerran olen laskenut kulutuksen ihan itse. Sekään ei aina ole luotettava, jos auto ei ole samassa asennossa kuin edellisessä tankkauksessa. Minä ainakaan jaksa täyteen liruttaa.

aaoulusta:
Jos oikein haluaa pihistää niin aja aina myötä tuuleen,  ;)

Pertti K:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 29.07.2015     kello on 17:54 ---No kun...

Muutaman kerran olen laskenut kulutuksen ihan itse. Sekään ei aina ole luotettava, jos auto ei ole samassa asennossa kuin edellisessä tankkauksessa. Minä ainakaan jaksa täyteen liruttaa.

--- Lainaus päättyy ---

Eli voisi tiivistää näin: muutokset kulutuksessa näkee ajotietokoneesta mutta absoluuttitaso (ja sitä kautta tietokoneen virhe) pitää tsekata tankkauksista ja tosiaankin täyteen liruttamalla.

Alan:
Näin varmaan. Itsellä ei riitä mielenkiinto, kun ei tarkasta selvittämisestä loppupeleissä käytännön hyötyä ole. Arvattavissa oli, että alkovin "hinta" on kulutuslisänä se noin 150 euroa per 10.000 km ajettu vuosi. Tuota rullaamista vapaalla voisi kyllä kokeilla.

Leader dog:
Talvi kaikkine oikkuineen, lienee pahin haitta taloudelliselle ajolle :-\.
Tosin nykyaikainen kitkarengas rullaa paremmin kuin moni kesärengas...

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View