Olen harkinnut retkeilyauton rakentamista suhteellisen tuoreelle pakettiauton alustalle. Tarkoitus olisi hankkia Saksasta vähän ajettu alusta tai ostaa Suomesta täysin uusi rekisteröimätön, josta ei vielä ole maksettu autoveroa.
Vaihtoehtoja näyttää olevan paljon. Reunaehtoina olisi kuitenkin seuraavat:
- Ketjukone
- Pituus 6-7m
- Teho vähintään 150 hp.
- Tavaratilan korkeus verhoilujen jälkeen vähintään vaadittu 190 cm. Mieluummin reilusti yli.
Vaatimukset täyttäviä olisi tarjolla ainakin:
Sprinter: Kallis ja kapea tavaratila. Takaveto plussaa.
Crafter: Sama kuin Sprinter, mutta epäluotettavalla VW:n tekniikalla.
Iveco: Uusi malli kysymysmerkki. Jotta saisi edes hinnan selville, pitäisi kai palkata yksityisetsivä.
Transit: Samoin uusi malli markkinoilla. Vanhassa riitti tyyppivikoja. Kuskin paikka liian ahdas pitkälle kuljettajalle.
Master / Movano: Kapea ja lyhyt
Jumper /Boxer: Uusi paranneltu malli markkinoilla. Kaikki moottorit jakoketjulla. Levein tavaratila.
Ducato: Sama kuin edellinen, paitsi vain 3 litrainen moottori täyttää vaatimukset. Ja se on hieman janoinen. Ja Fiatin maahantuonti ja merkkihuolto ovat arvoituksia.
Tuossa ne vaihtoehdot taisivat olla. Itse kallistuisin Jumperin puoleen. Siinä L4H3 korimalli on aika edullinen ja erittäin tilava.
Mitä porukka suosittelisi ja miksi?