Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä

Kiinanagregaatin kunnostus.

<< < (15/28) > >>

SeaSharky:
Nuo jäännösmagneetti jutut voi unohtaa vaihtovirtageneraat toreissa, jännitettä kun säädellään syötetyllä jännitteellä, jos generaattori lähtisi toimimaan jäännösmagnetismill a, homma "karkaisi" käsistä, eikä voisi säätää, pitää olla siis täysin ulkopuolisen jännitteen ohjailtavissa, ennen vanhaan tasavirtalaturit taisi toimia ilman ulkopuolista jännitettä, rele vain pätki lähtöjännitettä sopivaksi.

LivinginLapland:
No nyt tapahtui jotain jännittävää. Tein seuraavaa, liimasin uudelleen, kun vielä aavistuksen öljykello tiputti ja sitten vaihoin magnetointikäämin napaisuutta. Ja tarttia. Alko öljynpainekellon valo palamaan hetkeksi. Ääni oli tyystin erillainen. Ja sitten mittasin alkoi antamaan päälle kolmetoistavolttia 24V pistokkeesta ja seitsemän volttia 12V pistokkeesta. Ja vedenkeittiment valo alkoi palamaan himmeästi ja vesi hiljalleen kiehua. Mutta jännitemitari ei näytä mitään ja voimavirtapuolella on elämää mutta ei kaikissa vaiheissa. Minun halpismittari ei vain oikein näytä kunnolla hyppivää jännitettä virtapuolella. Lisäksi minun virtalukolle laittama karva joka menee ruiskutuspumpun solenoidille lakkasi toimimasta. Kävikö siinä niin, että öljykellon toinen kytkin kytki generaattorin päälle kun paine meni vuotokohdasta perille saakka. Vai auttoiko napaisuuden vaihto. Sitä ei enää voi todentaa. Olisi pitänyt käyttää välissä. Mutta en ymmärrä että miten se öljykello vaikuttaa kun ei ole relettä missään tässä laitteessa. Ja miksi akun latausvirrat ovat noin. Onko se tarkoitettu 6V ja 12 V akuille? Ja taulussa on väärin.

SeaSharky:
Käännä hiilien johdot takaisin vanhaan asentoon, niin tiedät, oliko öljykellolla vaikutusta heräämiseen.

Nuo jännitteet viittaisi juuri 6v ja 12v latausjännitteiksi, mystinen juttu:)

LivinginLapland:
Mittailin sitä kun jännite ei lähtenyt nousemaan. Ja käänsin magnetointikäämin napaisuuden. Ja taas vähän aikaa ja sitten ei mitään. Hiilen päistä sain 600 ohmia ja sitten staattoirkäämiä mittasin niin että yhteen karvaan mittari ja sitten toisella muihin, ja kaikki antovat jotain 60.  Sitten katoin niin hiiien ylimenovastus oli oomi. Tarksitin liukurenkaan ja se oli aika urainen ja toinen likimain sileä. Että olisko ihan mekaaninen vika. Neuvotko vähän miten staattori pitäsi mitata ja mitä roottorin magnetointikäämi pitäis näyttää. Kaikki käämit näyttävät kirkailta. Minusta ei ole ihan toivoton, kun eloa on ja käämit näyttäisivät olevan kunnossa.

LivinginLapland:
Joillakin sivuilla kerrotaan, että roottori pitää magnetoida syöttämällä 12V vaikka lampun kautta ja sitten laittaa hiiliharjat samoihin napoihin. Eli siltä se näyttää että se napaisuus vaikuttaa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View