Tekniikkakeskustelut > Projektit
Maastokuorma-autosta camper
JPM:
Entä jos alumiinin heivaisi pois? Seiniin muovipinnoitettu pelti tilalle, mahdollisesti jopa profiilipelti? Profiili tietenkin syö hieman leveydestä pois.
Lattiassa saattaisi mennä alimmaisena viiravaneri, sitä samaa kuin peräkärryissä.
PS. Hienoja kuvia hienolta reissulta, selailin albumiasi.
Pata:
Juu, ei tuo alumiini ole mikään ehdoton asia. Tavan pelti muovipinnoitteella voisi toimia vallan mainiosti. Pitäisikö tuo pelti hitsata nurkissa olevaan kulmarautaan pisteillä ja liimata päälle toinen ohuempi kulmarauta tiivistämään rakenne? Vai onko parempi tapa kiinnittää pellit esim pop-niitein ja liimaamalla?
Kiitos kuvakehuista!
88k5:
Haastava ja kunnianhimoinen hanke Thumb
Kannattaisiko oikaista ja hankkia 6m (20 jalkaa) pakastekontti - pestä kalankatku pois ja puhkoa ikkunoilla..
Pata:
Jep, tuli mietittyä tuotakin vaihtoehtoa. Tosin vanhan muuttaminen on usein jopa työläämpää kuin uuden rakentaminen. Ja kun mitat ei osu aivan täysin tuohon 20 jalan konttiin, niin joutuu sitä pituuden puolesta muokkaamaan jokatapauksessa. No, katsotaan miten suunnitelmat etenevät, toistaiseksi kaikki on vielä avoinna toteutuksen suhteen.
vaanari61:
Olin juuri västäämässä likkien kera pakastekonttia vaihtoehdoksi, mut se sitten siitä.
Jos tavallisesta merikontista kavennat ja lyhennät, aihio ei ole kallis mutta sitävastoin kestävä.
Tuon kontin nurkkiin hydrauliset jalat jolloin auton hydraulikalla saat nostettua sen pois rungolta ja lähdettyä alustalla "viidakkoon" kontin jäätyä pois painolastista. Lämmitys ym:t toimii ilman auton "tukea" ominavuin silläaikaa . . .
Ikkunoihin luukut jotta kestää oksien raapimiset, jne ...
Lämmitysjärjestelmä venepuolelta, kuten keittiökin jolloin sähkönkäyttö on hyvin vähäistä.
http://www.marinea.fi/laivakaminat
http://www.marinea.fi/venekeittio
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta