onko nuo Vallilan takomon jouset niiden itsensä tekemät vai tilaako nekin nuo jouset joltain muulta toimittajalta?Itse tekevät..
http://www.vallilantakomo.fi/
onko nuo Vallilan takomon jouset niiden itsensä tekemät vai tilaako nekin nuo jouset joltain muulta toimittajalta?Itse tekevät.. http://www.vallilantakomo.fi/ onko nuo Vallilan takomon jouset niiden itsensä tekemät vai tilaako nekin nuo jouset joltain muulta toimittajalta? Tapauskohtaista, ainakin näihin pienempiin kulkimiin ( Ducatot ) ostavat tuolta maailmalta jouset. Eivät tee itse. Tuossa merkintä Lumialla kuvattuna ( Lumian kamera syvältä ......... ) Näköjään tulee tuonne alimmaksi .... Ei vaikuta Vallilan tekemältä. Ja niinhän ne tuolla kertoo, jousia ostetaan mualimalta . . . . http://www.vallilantakomo.fi/fi/yritys/ Tuosta käy ilmi jousitilanne malli/merkki kohtaisesti. http://www.vallilantakomo.fi/em_files/KIERREJOUSILUETTELO.pdf ![]() Elikkä on sitten sama vaikka tilaan paikalliselta varaosa toimittajalta vahvistetut kokonaispinoltaan 1850 etuakselipainoon tehdyt jouset?
Maksavat täällä saman 140,00 € kappaleelta, mutta jää ylimääräiset postikulut pois. No entäs mitä iskunvaimenninta olette laittaneet monreo a hinta 213 ja sachs 243 Tietenkin noista saa sitten pinnat pois. http://www.suomenvaunuosa.fi/index.php?p=1_6_Jousitus
Itse ostin suomen vaimentimen iskarit taakse Fordiin, noita on suunniteltu myös Fiatin keulalle. Edellisen viestin linkistä"Yleensä matkailuautoissa on valmiiksi asennettuna nk. Eurooppalaistyyppin en iskunvaimennin, jossa sisäänmenovaimennus on etenkin alkupäästä hyvin löysä kun taas paluu on hyvin jäykähkö. Monesti Suomen kuoppaisilla teillä käykin sitten niin että iskunvaimennin menee helposti kasaan, mutta ei ehdi palautua ennen seuraavaa töyssyä eivätkä siten vaimenna iskuja. Vaihtamalla SV:n vahvistettuihin iskunvaimentimet korin huojunta vähenee ja siten myös ajettavuus paranee. Iskunvaimentimen sisäänmeno vaimennusta etenkin hitailla liikenopeuksilla on vahvistettu kun taas paluuvaimennusta nopeutettu."
... Onpa viisas homma. Vihdoinkin on tajuttu että Eurooppatyylinen iskunvaimennin kuoppaisella tiellä aiheuttaa sen että jouset menee kasaan, eli jousitus muuttuu jäykemmäksi kuoppaisella tiellä ajaessa. Kun jousituksen pitäisi muuttua löysemmäksi kuoppaisella tiellä, silloin meno tulee mukavammaksi, täristys vähenee ja hampaiden paikatkaan ei irtoile. Suomen vaimennin Järvenpäässä, tekee noita "paremmin Suomeen sopivia vaimentimia. ...Toinen juttu on tietenkin se että jos mielenkiinto ei riitä kuin tarjoushinnan kokoeron katsomiseen, niin sitten mennään sen mukana. tässä linkissä lopussa myös hauska videopätkä, alkaa hitaasti, mutta kyllä siinä lopulta vaimennin aikamoista kyytiä saa. http://www.sv-shocks.fi/web/index.php/en/company-info/suomeksi http://www.sv-shocks.fi/web/index.php/company-info http://www.suomenvaunuosa.fi/index.php?p=1_6_Jousitus Muttei valitettavasti Fordin keulalle. Kaksi vuotta niitä jaksoin kysellä, mutta tänä keväänä en ole enää viitsinyt. Takana on mainitut iskarit ja Goldschmitt -lisäjouset = takapää pelaa, mutta keula tuntuu siltä, että voisi jämäkämpikin olla. Monelle varmaan kelpaisi, mutta sitä väkisin vertaa VW-alustaan. Hain jouset aamulla postista, toimitus kesti 1 viikon ja ovat sen näköiset että ei ole tehdasvalmisteiset, vaan itse ovat valmistaneet....
Kun ilmat lämpiää / kuivuu niin vaihdan ne ja infoon miten kävi. Jouset ja laakerit tuli haettua paikalliselta varaosakauppiaalta.
![]() Tuossa laatikon päästa teksti. ![]() Valmistaja. ![]() Kuva jousesta. Alkupää numeroista sama kuin Jarilla, loppuosa on varmaan jousiparin sarjanumero. ![]() Tässä kuva laakerista ja mukana joku tiivisterengas. Nuo pitäisi väkertää autoon viikonlopun aikana. Varaosaliikkeeltä sain lainaksi jousipuristimen. Tuossa hiukan noita mittoja vanhoilla jousilla.
![]() Eura Mobil vielä nenä nyökällään. ![]() Lokasuojan reunasta 70 cm maahan, Talvirenkaat vaihtuu kesärenkaisiin niin olen mitannut myös lokasuojan reunasta pölykapselin yläreunaan (27 cm) niin päästään vertailee mitä maavara todellisuudessa kasvoi. ![]() Kuva kääntyi, mutta tuohan ei haittaa, todellisuudessa tuolla vasemmalla on lokasuojan yläreuna. Onko 15" renkaat? Vakkarinjohdot mustaleveä liitin.
Renkaat on 15" ja auto -03 mallia. Missähän kohtaa tuo vakkarin liitin sijaitsee jos asennettu valmiiksi?
*****
toi loivempi nousu tuo pehmeyttä ja taas paksumpi lanka kantavuuta.. ainakin kuvass näyttäs olevan tukevampaa tavaraa..
|