Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

Kuinka sen langattoman verkon saa ajastettua?

<< < (8/9) > >>

Jepukka:
No joo, ehkä ketju on mennyt liikaa kasvatusopin puolelle. Se mikä toimii yhdellä ei välttämättä toimi toisella. Alkuperäinen kysymys taisi olla miten rajoittaa netin käyttöä raudallisesti tai ohjelmallisesti :)

Duster:
Mä taidan tyytyä kauko-ohjattavaan pistorasiaan tuolla soffan takana, saapi wlan-boxin pois & päälle keskitetysti Thumb

Kaija:
Kyllä ne vaan osa teineistä on sellaisia, että "ihan sama kuin puhuisi järkeä pihakoivulle" (lainaus omalta isältäni yli 30v sitten)  :laugh:

On tässä nähty, että vaikka kuinka sovitaan asioita, niin silti siellä netissä luuhataan salaa (juu, hemmetin tyhmää pyytää äitipuoli FB-kaveriksi ja sitten äitipuolen ollessa yövuorossa roikkua fasessa aamuyöstä?) ja sitten aamulla, kun pitäisi nousta kuuden jälkeen ja valmistautua kouluun, jäädään päänsärkyyn vedoten jatkamaan unia.  >:D
No, meillä on ehkä ollut auktoriteetti-ongelma. Eikä järkipuhe ja sopimukset ole auttanut, vaikka nettiaika on iän lisääntyessä myös pidentynyt. On ollut pakko vetää tiukka linja.

Onneksi se on nyt ohi!!!  :P
Ja ihan varmaan järki sanoo nuorelle vuorotyöläiselle, että kannattaa nukkua riittävästi!

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Jepukka - 11.03.2014     kello on 09:31 ---Tarkoitatko että sinun tyylillä eli modeemia puukottamalla selän takana saadaan parempia tuloksia kuin puhumalla ja jos ei se auta antaa konkreettista vahvistusta sanalle takavarikoimalla hetkeksi välineet. En tiedä miten teillä, mutta meillä voi teinien kanssa keskustella.

ediittiä: ja tiedätkö miten typerää on tehdä lainaus tekstistä ja irroittaa se asiasta. Tulee ihan eri käsitys.

--- Lainaus päättyy ---

Sarkasmi on vaikea laji.

Mutta, oletko todella sitä mieltä että jos puhuminen ei auta, niin silloin pitäisi vain jatkaa puhumista ja jättää tekemättä asiat joista aiemmin on kertonut että tapahtuu jos tyyli ei  muutu?

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Jepukka - 11.03.2014     kello on 12:44 ---Alkuperäinen kysymys taisi olla miten rajoittaa netin käyttöä raudallisesti tai ohjelmallisesti :)

--- Lainaus päättyy ---

Johon kysymykseen tässä on annettu neuvoja, vaikka sivuraiteita on tarjottu.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View