Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka
Kuinka sen langattoman verkon saa ajastettua?
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: smy - 10.03.2014 kello on 23:24 ---Josko puhuminen ja rajojen laittaminen auttaisi niin ei tarvitse tekniikkaa. :-X .
--- Lainaus päättyy ---
Tämä on ainakin itsellä se pääasiallinen keino, jota sitten tarpeen mukaan tehostetaan omilla teknisillä toimilla asian suhteen jos puhe ei menekään perille. Yleensä tuo on riittänyt asian ratkaisemiseksi (ainakin vähäksi aikaa) ja taas on voitu palata ns. "normaaliin järjestykseen" ja jatkossa tehostimeksi on riittänyt pelkkä sanallinen muistutus mitä voin tehdä jos ei se sana enää tehoa. Tässä lyhytaikaisessa tiukennoksessa on sekin hyvä puoli että niille ei välttämättä edes kerkiä niitä vastatoimia keksiä = nuo samat keinot toimii useammankin kerran vs. että ne laittelisi voimaan "toistaiseksi". Ja taas toisaalta noiden väliaikaisten tiukennosten höllääminen osoittaa myös luottamusta sen junnun omaan toimintaan, joka ei ole paha asia sekään, vaan ylläpitää sitä hyvää kommunikaatiokanava a avoinna 8)
88k5:
^
Juu, ihan samallalailla sitä sanaa on käytetty, ja se onkin toiminut ~90%:sesti - pidän kuitenkin meidän kundien kekseliöisyyttä, ja soveltamisen taitoa hyvänä asiana. Oikeastaan se paljastuu näiden, "faijan toimien" kautta lokeista kun ollaankin kokeiltu.. ja sitten keskustellaan lisää..
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 11.03.2014 kello on 11:04 ---pidän kuitenkin meidän kundien kekseliöisyyttä, ja soveltamisen taitoa hyvänä asiana.
--- Lainaus päättyy ---
Ja sitä se ehdottomasti onkin! Thumb
Jepukka:
Ai niin, tenavat kun on nokkelia niin kerran joskus otin modeemijohdon irti niin ettei sillä päässyt nettiin lainkaan niin osasivatpa hakea naapurin kavereiltaan lainaan johdon :)
Joka tapauksessa tenavat kasvaa ja huomaa että koulunkäynti on sen verran rankkaa että osaavat ihan itse ilman eri käskyä sammuttaa koneet ja ryhtyä iltapuuhiin. Varsinkin tuo ammattikoululainen jolla koulu/työ alkaa jo kello 7 ja rakennustyömaalla :)
JJJ:
Puhumalla täälläkin on selvitty, mutta joskus karkaa mopo käsistä ja itse kun en ole aina vahtaamassa ja vaimokin menee aikaiseen töihin sekä nukkumaan myös varhain niin jäävät teinit usein itsekseen valvomaan. Äkkiä käy sitten niin että naamakirjat ja muut turhuudet jää päälle liian myöhäseen ja se sitten kostautuu heräämisvaikeuksina .
Siinä mielessä komppaan ysiysiä että tämä on niiden rajojen laittamista. Koulu on se tärkein. Tuntuu että heidän kaveripiireissään ei aina ymmärretä sitä asiaa, tai sitten ei välitetä.
K9:n laitoin flikan koneelle eilen ja 21.30 linjat sulkeutuu. Voimassa toistaiseksi.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta