Vaihdoin raitisvesipumpun kun alkoi paineet loppumaan. Ostin Sindelfingenin Hymeriltä. Ai niin eilen sai taas "sulkia hattuun" oisko kymmenes Unesco tällä reissulla Baden-Baden
|
Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4689 4690 [4691] 4692 4693 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry alas
Vaihdoin raitisvesipumpun kun alkoi paineet loppumaan. Ostin Sindelfingenin Hymeriltä. Ai niin eilen sai taas "sulkia hattuun" oisko kymmenes Unesco tällä reissulla Baden-Baden
*****
Nyt on ollut Veteraanipäivän viettoa.
Piti tänään lähteä kevään ensi reissulle, mutta jääkaappipa ei lähtenyt tulille. No eipä muuta, kun aukaisemaan ja kompuralla puhaltelemaan pölyt pois. Nyt taas toimii. Reissun aloitus siirtyi kuitenkin huomiselle.
Kaikille lajikavereille simaista vappua. Vaihdoin raitisvesipumpun kun alkoi paineet loppumaan. Ostin Sindelfingenin Hymeriltä. Ai niin eilen sai taas "sulkia hattuun" oisko kymmenes Unesco tällä reissulla Baden-Baden Maailmanperintökoht eiden keräily on siitä hyvä harrastus, että ne toimivat ilmaisena matkaoppaana ja ovat lähes poikkeuksetta hyvin mielenkiintoisia. Pitäisikin kartoittaa, montako uutta voisi osua seuraavan reissun reitille. Vaihteeksi rankamettällä. Nyt tammea, oisko kellään tarvetta parikyt senttisille reilun metrin pituisille pätkille, ennenkuin halkaisen?
Vietetty vuoden ensimmäistä lomapäivää ja hyödynnetty sitä tekemällä mökillä polttopuita. Käy noiden pöllien nostelu kuntoilusta...
Vappu niin tulee sopivasti pitkä viikonloppu mökillä saaressa. Eilen tuli testattua vaunussa, että kaikki toimii talven jäljiltä. Ensi keskiviikkona se onkin menossa K&K Kiviselle keväthuoltoon. Pari kuukautta reissuun lähtöön Viikko sitten loppui velvoitetyö, tänään loppui viimeinen päivystysvuoro. Vapun jälkeen alkaa 3 kk loma joka onkin viimeinen.
Siirryn tienattuun vanhuuteen syksyllä. Lähetetty minun SM-F916B laitteesta Tapatalkilla Makkarat paistettu muurinpesässä mökki lämpenee. Vaunua vähän sisältä pyyhkeilin ja sain Primuksenkin toimimaan, pientä kosketusonkelmaa vissiinkin. Aiemmin jo liesi ja jääkaappi testattukin. Ei tiedä vaiks Vappureissuun
![]() Eilen askartelin vaunuun maton terassimatosta. Ei ole enää ihan niin kylmä tepastella. Samalla totesin että oli juminut kiertovesipumppu lämmittimeltä kun meinasi keittää. Kevyellä kopistelulla lähti taas pyörimään.
Eilen tuli testattua vaunussa, että kaikki toimii talven jäljiltä. Ensi keskiviikkona se onkin menossa K&K Kiviselle keväthuoltoon. Mitä semmoinen 'huolto' sisältää? Mitä semmoinen 'huolto' sisältää?Hyvä kysymys... ainakin ne on kaasut katsonut ja tiiveystarkastus tehty. Taitaa olla viimeinen vuosi kun on tehdastakuu voimassa. Ja jarruissa on ollut yleensä säädettävää. Viime kesänä mentiin reissupainossa reilu 4tkm ja mm. Sustenpassin yli. Lisäksi nyt kasettivessaan saa vaihtaa jonkun tiivisteen.
https://whc.unesco.org/en/list/1134/ Tässä olisi yksi, Grimeton Radio. Se on 1920-luvulla rakennettu pitkäaaltoasema, jolla on välitetty sähkösanomia Amerikkaan. Lähetin on suuri pyörivä vaihtovirtageneraat tori, jonka taajuus on 17.2kHz. Joka joulu tuo käynnistetään ja sen kautta välitetään jouluterveiset. Olen sitä kuunnellut monet kerrat. Kelle sitten tällainen vanha radio- ja sähkötekniikka osuu. https://whc.unesco.org/en/list/1134/ Kyllä se osuu. Vaidoin uudempaann oooppeliin korjatun laturin. Pienen käyttelyn perusteella tuntuu, että ei se niin hyvin lataa, kun vanhempi ooppeli?
Myös lähivalon polttimon vaihdoin, minun gynegoloogin taidoilla siihen pitää varata paljon aikaa ja tupakkia. ![]() Sivuja: [Edelliselle sivulle] 1 ... 4689 4690 [4691] 4692 4693 ... 5009 [Seuraavalle sivulle] Siirry ylös
|