Kirjoittanut: hartsakoski
« : 27.05.2012 kello on 21:12 »Hieno kuva,ja kyllähän se on kuusi korea kun on oikeen paljon noita kukintoja.
Kirjoittanut: hartsakoski« : 27.05.2012 kello on 21:12 »Hieno kuva,ja kyllähän se on kuusi korea kun on oikeen paljon noita kukintoja.
Kirjoittanut: sipu« : 27.05.2012 kello on 18:51 »Taitaa tulla hyvä käpyvuosi. en kyllä tykkäis tuollasen kävyn päälle kun astuupi saatta olla huonolla tuurilla nilkka nyrjähdys tai jopa revähdys sillä niitäkin saa olla alvariinsa haravoimassa ![]() ainakin sieltä missä useimmin kävellään .. Kirjoittanut: vesako« : 27.05.2012 kello on 16:10 »Taitaa tulla hyvä käpyvuosi.
Kuusten latvat loistaa punaisena. Kirjoittanut: LMC-99« : 22.05.2012 kello on 21:54 »-Täällä ollaan tuohon punkkien joukko hyökäykseen varauduttu siten, että olemme ottaneet koko porukalle pistokset ..Ticovax.
Tänä keväänä viimeisen kerran kolmesta sarjasta ja nyt pitäisi olla immuniteetti suoja varmistettu 3-4 vuodeksi etiäppäin. -Koirille olemme laittaneet niskaan semmoista apteekista saatavaa liuosta joka tosin ei montaa viikkoa kestä kun uusittava.. kun olimme ulkomailla, niin saimme nyppiä 11 punkkia koirasta yhtenä iltana, no ei sen jälkeen enää yhtäkään kun olimme ne lääkinneet. Kirjoittanut: Vesseli« : 22.05.2012 kello on 21:42 »Punkkeja näyttää olevan nyt tosi paljon. Rouva löysi eilen illalla punkin, joka ei ollut vielä ehtinyt vaatteiden alle. Koirasta ei ole toistaiseksi löytynyt. Ehkä siksi, että sen liikkuma-alueella ei ole pitempää kasvustoa. Omastani loput poistettiin tänään, kun kävin aamulla verikokeissa. Ei toistaiseksi muita toimenpiteitä kuin seurantaa puremajäljen ympärillä.
Kirjoittanut: vippe« : 22.05.2012 kello on 09:12 »Punkkistop pyyhkeitä kannattaa käyttää..Ja elukoille KUNNON punkkipannat/litkut!
Kirjoittanut: seppoko« : 22.05.2012 kello on 08:40 »Tuohon punkkiaiheeseen suuri VAROITUKSEN SANA, nyt tuntuu olevan runsas punkkivuosi meneillään. Puremasta saatu borrelioosi on vakava sairaus ja voi jopa halvaannuttaa.... http://www.savonsanomat.fi/savo/tartuttava-punkki-on-levinnyt-jo-varkauden-korkeudelle/1074829 Kirjoittanut: migel« : 22.05.2012 kello on 07:51 »Tuohon punkkiaiheeseen suuri VAROITUKSEN SANA, nyt tuntuu olevan runsas punkkivuosi meneillään. Puremasta saatu borrelioosi on vakava sairaus ja voi jopa halvaannuttaa....
Punkkeja on joka nurmikolla ja minun Whippet koirissani,joiden turkki on niin kiiltävä ettei normaalisti mikään punkki siihen tartu, oli molemmisssa niskassa jo punkki!!! Lapsille aina saappaat jalkaan ja aikuisille myös! eI MEINAAN kannata väheksyä tätä uhkaa! Punkit ovat suurempi vaara kuin sudet konsanaan immeisille!!! Ja tämä on totta! Kirjoittanut: kimi« : 22.05.2012 kello on 01:12 »minua ei onnekseni punkki purrut Kaikenlaisiin puremiin ja ihottumiin sipuli on kokeilunarvoin. Hiero purema raalla sipulilla. Kirjoittanut: seppoko« : 21.05.2012 kello on 08:33 »Hyttysiin aittaa Ohvi,vaan ei Koffi !!! Paljon koffii, niin ei huomaakaan. |