no nyt on tapahtumassa jotain aika jännittävää tällä sektorilla kun Kia PV5 on tullu markkinoille. Jos olen oikein ymmärtänyt siinä on valmiina 3.6kw invertteri mikä tarkoittaa että induktio liedet ja valot saa suoraan kytkettyä auton akku järjestelmään eli ei tarvita erillistä hupiakkua vaan käytetään auton isoa akkua (71.2kwh).
Briteissä siitä on jo jotain retkeilyauto mallia tehty:
https://www.youtube.com/watch?v=f2-wbOkPB88Mutta itse tekisin hieman eri lailla. Ensinnäkin olen lähettänyt jo Tonkelle Hollantiin kyselyn josko tämä heidän katto/sänky malli olisi jo saatavilla Kia:an:
https://www.tonke.eu/en/models/tonke-id-buzz/Sitten jos mietitään tuota brittiversion keittiötä niin se voisi toimia ihan hyvin mutta nuo takapenkit poistaisin kokonaan ja sinne pitäisi sitten rakentaa suihku ja wc. Tälläseen tyyliin:
https://www.youtube.com/shorts/3kPvhAvKc7UKovinkaan paljon ei jää tavaran säilytystilaa eli aika kompaktista pitää pakata.
Ja toi voisi aika hyvin toimia meidän tarkoitukseen mikä on:
- Perheen ainoa auto joka mahtuu autotalliin ja parkkihalleihin
- Täyssähkö jossa ei tarvita kaasua, eikä fossiilisia polttoaineita
- Kahdelle hengelle, autossa ei ikinä tarvi olla kolmatta ihmistä
- Talvi käytössä vain autona ei matkailutarkoitukse
ssa, meidän reissut sijoittuu huhti-lokakuulle ja niistäkin huhti-touko ja syys-loka etelä eurooppaan suuntautuvia reissuja.
Sitten itse hankinta prosessi. Olen ymmärtänyt että jos ostan tuon auton Hollannista ja se on yli 6kk vanha sekä yli 6000km mittarissa niin ei tule ALV maksettavaksi ja koska se on täyssähkö niin autoveroa ei tule. Pyytäisin Tonkea sitten asentamaan siihen tuon katon missä sänky ja muutoskatsastamaan sen Hollannissa ennen Suomeen tuontia. Sitten sormet ristissä ja hattu kourassa katsastuskonttorill
e suomessa ja toivoa että se kelpaisi myös täällä. Olen ymmärtänyt että mahdollisuudet on paljon paremmat jos se on jo hyväksytty Hollannissa.
Onko kenelläkään kokemuksia noista muutoskatsatuksista rättikattojen kanssa?