rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: RautaRisto
« : 27.09.2025 kello on 10:50 »




Ruskaretkellä, jossain Sodankylän ja Kemijärven välillä. Ei ollut meidän reitin matkalla kovin kaunista ruskaa, maaruskaa oli todella vähän, mutta muuten maisemat olivat jälleen kerran kauniit.
Teimme noin 1000 km:n rengasmatkan: 1. etappi Haaparanta, jossa tavanonaiset "ostokset". Ruotsin puolta jokivartta Ylitornioon. Yöpyminen Aavasaksan vaaran päällä. Matka jatkui Kolari-Äkäslompolo- Kittilä-Levi- Sodankylä. Toinen yöpyminen ennen Sodankylää. Pelkosenniemi- Kemijärvi- Kuusamo ja kotiin :D


Nykyään näyttää olevan suuressa suosiossa noissa sisustusohjelmissa nuo ns. aamiaiskaapit. Meillä se on nyt Retrossa ja on tosiaan kätevä pienessä tilassa.

Lämmittimen toiminta hieman epäilytti, kun ei oikein tahdo uskoa, että noin aiemmin kertomani tarkat yksityiskohtaiset vaatimukset voisivat vaikuttaa ratkaisevasti lämmittimen toimintaan.  Mutta nyt olen täysin vakuuttunut. Lämmitin toimi hienosti koko reissun ajan :D

Nyt Retro pääsee hyvin ansaitulle talvilevolle odottamaan uusia reissuja tulevana kesänä :D
Kirjoittanut: RautaRisto
« : 15.09.2025 kello on 13:44 »

Vaikka jo aiemmin totesin ovesta, että lopputulos on onnistunut.  Ei kuitenkaan aivan täydellinen, nyt kun ollaan hetken aikaa katseltu ja koekäännelty ovea.  Nimittäin oven ns. kiertojäykkyys ei ollut riittävä, johtuen oven muodosta.  Yrjö tuolla aiemmin arvelikin tätä samaa asiaa.  Piti alkaa miettimään asiaan parannusta. 
Parhaalta ratkaisulta tuntui tehdä oven sisäpuolelle jonkinlainen jäykistävä kehikko.  Ei muuta kuin lähimpään kauppaan, josta löytyi sopivaa materiaalia.  Valitisin materiaaliksi huonekaluputken kooltaan 15 x 30 x 1,5 tavallisesta teräksestä.  Omat laatuvaatimukset tuollaisen kehikon tekemiselle on korkeat, joten työhön piti keskittyä aivan tosissaan.  Käytössä oli ainoastaan puikkohitsauskone ja lisäaineena tällä kertaa 2,5 mm rst-puikko.  Mutta kyllähän se onnistuu kun ei pelkää eikä hermostu ;D

Pintakäsittelyn tein Mastonin kirkkaalla aerosolimaalilla.  Sopivat ruuvit löytyivät puretun kiinalaisen puutarhakaluston rungosta.  Sitten vaan vaimon kanssa asennushommiin, niin kuin yleensäkin teemme yhdessä.  Useita töitä ei vaan onnistu yksin tekemäänkään.

Nyt voidaan sanoa lopputulosta paljon paremmalla mielellä onnistuneeksi :)




Maalaus onnstui ulkona hyvin tyynen sään vallitessa ja auringon paisteessa


Ihan mukavasti onnistui kulmien teko :D


Kehikko näkyy himmeästi oven takaa, mutta ei häiritse kokonaisuutta.  Tummat ruuvin kannat sopivat hyvin.


Nyt ovi pysyy hyvin kuosissaan :D
Kirjoittanut: RautaRisto
« : 4.09.2025 kello on 18:56 »

No niin, nyt mahtuu "isompikin ihminen" istahtamaan pytylle ;D
Jalkatilaa tuli lisää huomattavasti. 

Aika työläs homma oli, mutta kannatti toteuttaa.  Mittapiirroksen ovesta tein jo varmaankin liki kaksi kuukautta sitten.  Ensimmäinen liike, jolta pyysin tarjousta, nosti ns. kädet pystyyn.   Sitten lähestyin lahtelaista muovialan yritystä, josta sain tarjouksen seuraavana päivänä.  Tilaus ja oven valmistus sujui ongelmitta  ja ajallaan Thumb
Kuljetuksen hoiti rovaniemeläinen kuljetusyritys Oulun terminaaliinsa, josta haimme oven.  Ovi oli pakattu todella hyvin kuljetusta varten.

Tänään sitten tapahtui "hyviä asioita", eli asensimme oven paikalleen. 
Saranat löytyivät lopulta Bauhausista.  Yhdestä ylimääräisestä saranasta leikkasin lehdet irti ja näin saatiin ovilevyn molemmille puolille tukevat saranalevyt.  Ruuveiksi valittiin myös Bauhausista happoteräksiset uppokantaruuvit ja hattumutterit+aluslevyt.

Salvan valinta olikin kinkkinen juttu. Oven muodosta johtuen, normaali rullasalpa ei tullut kyseeseen, koska ovi ikäänkuin liukuu lopulliseen paikkaansa seinää vasten.  Kaksoiskuulasalpa tuntui parhaalta, ja sellainen lähtikin mukaan Puuilosta.  Tätäkin piti itse vielä "jalostaa".  Salvan etureunaan piti laittaa tukilevy, joka pitää oven paikallaan.
Kaksipuoleinen lasioven nuppi löytyi omasta "miljoonavarastosta"

Lopputulos on onnistunut :D

Nyt voisi sitten alkaa valmistelemaan Retroa tämän kesän viimeiselle reissulle (ehkä) Lapin ruskaa ihailemaan. 
Nyt ei otetakkaan kalavehkeitä mukaan, vaan nautitaan muuten vaan reissun päällä :D























Kirjoittanut: RautaRisto
« : 2.09.2025 kello on 17:33 »

Nyt on putket paikallaan Truman ohjeiden mukaisesti... melkein.

Laitoimme putket peräkkäin samalle korkeudelle.  Noin oli paljon helpompi laittaa, kun oli tuo aukko sopivasti kohdallaan ja riittävän kokoinen.

"Miljoonavarastosta", johon on kertynyt kaikenlaista metallia eri muodoissaan, löytyi tuollaista 3 mm:n levyprofiilia.  Ollut aikoinaan suihkukaapin taustaseinänä :D
Rasiaporalla tehtiin kaksi reikää rst-putkille, jotka niitattiin kahdella korvakolla levyyn.

Nyt lämmitin käy ja kukkuu :D  Saa sitten nähdä, toimiiko kaikissa sääolosuhteissa.

Kova hinku on lähteä vielä ruskaretkelle Lappiin, mutta vessan ovi pitää kuitenkin vielä asentaa paikalleen ennen lähtöä.


Kun on riittävän vanha vaunu, niin raskii tehdä näitä omia virityksia ;D


Rst-putkinatsat tukevat hyvin putkia.


Ei mikään kaunis, mutta toimiva.  Vasen on pakoputki ja oikea palamisilmaputki.  Alumiinitilän alle jäi edellinen pakoputken reikä, tämä toimii vielä hyvin raitisilma-aukkona .
Kirjoittanut: RautaRisto
« : 28.08.2025 kello on 17:24 »

Näin ne vaan asiat selviävät.  Hyvä juttu, että sain vahvistusta omille arveluilleni asian suhteen Thumb
Kyllä putket ovat rst-putkea.
Kirjoittanut: Karabiilisti
« : 28.08.2025 kello on 13:51 »

Putkien korkeusasemointi vaikuttaa ratkaisevasti tuommosen painovoimaisen paloilmanvaihdon toimintaan.
Onhan tuo haitariputki teräsputkea? Ei alumiinia...
Kirjoittanut: tsahkali
« : 28.08.2025 kello on 13:20 »

Sen verran aion poiketa noista ohjeista, että asennan putket rinnakkain, eikä alekkain.  Ajattelen, että ei se lämmitin tiedä, ovatko putket päällekkäin vai vierekkäin ;D

Meinaat, etteivät häiritse toisiaan?
Kirjoittanut: RautaRisto
« : 28.08.2025 kello on 11:47 »




Pientä hämminkiä,sori ;D
Kirjoittanut: RautaRisto
« : 28.08.2025 kello on 11:45 »

Taas pitää todeta, että "Ei päivää, että ei jotain uutta" :D
Nyt ollaan oltu Truman kimpussa.  Uusi lämmitinkin on juonitellut.  Välillä on toiminut ja taas välillä ei. Sellaista "humputtelua" liekin palamisessa ja välillä sitten tehnyt tenän kokonaan. 

Eilen sitten oli hieman tuulinen sää. Taas sama juttu.  Eipä oikein pelittänyt.  Kaivelin uuden lämmittimen asennusohjeet ja sitten alkoi pikkuhiljaa ajatukset mennä siihen malliin, että lämmittimen palamisvaikeudet saattavat johtua väärin asennetuista paloilma- ja poistoilmaputkista.

Ohjeissa kerrotaan hyvin tarkat kriteerit putkien pituudelle/korkeudelle ja keskinäiselle asemalle.

Harhauduin silloin aikanaan vanhaa lämmitintä asentaessani aivan väärille poluille, kun ei ollut käytettävissä lämmittimen ohjeita, enkä vain hoksannut niitä hakea, olisihan ne ollut katsottavissa tuolta netin syövereistä.  Vanhan jääkaapin poistoputken paikka oli sopivast lähellä lämmitintä ja paloilman päätin ottaa vaunun alta.  Siinä meni pahasti pieleen verrattuna ohjeisiin.
Ei muuta kuin purkuhommiin.  Ohjeiden mukainen vaihtoehto B, näytti onnistuvan.  Nyt putket ovat täsmälleen keskenään oikean mittaiset ja vaaditulla korkeudella .
En sitten tiedä onko taikuutta vai tiedettä.  Nyt lämmitin on koekäytössä ja toimii moitteettomasti.  En vielä ole tehnyt lopullisia asnnuksia seinään.  Jotenkin on vain vielä hieman epäuskoinen olo, mutta kai ne saksalaiset ovat testanneet.  Itse ajattelen nyt, että kysymys on varmaan jotenkin putkien keskinäisestä painesuhteesta/tasapainosta-mene ja tiedä ;D



Tämä mitoitus sopi meidän tapaukseen.


Sen verran aion poiketa noista ohjeista, että asennan putket rinnakkain, eikä alekkain.  Ajattelen, että ei se lämmitin tiedä, ovatko putket päällekkäin vai vierekkäin ;D


Nyt on koekäyttö menossa.  Sen verran tuo putkien asennuspaikka on "laiton", että turvatetäisyydet oveen ja ikkunaan eivät toteudu.
Mutta omaan käyttöön saa passata näinkin ;D
Kirjoittanut: RautaRisto
« : 27.08.2025 kello on 08:23 »




Pöytä sai uuden jalan.  60 mm:n rst-putken alapäähän hitsasin noin 8 x 60 kansiruuvilla varustetun laipan.  Ruuvin hitsasin etukäteen laippaan, joten ruuvin kanta jäi putken sisään. Putken yläpäähän hitsasin poikittain päistään viistetyn 33 mm:n rosteriputken. Onneksi pöytäkantta voitiin nostaa sen verran, että sain alapään ruuvin soviteltua lattiaan porattuun sopivan kokoiseen reikään.  Sitten vaan putkea pyörittämään latian tasoa vasten. Yläpää kiinnitettiin kahdella puuruuvilla pöydän alapinnassa olevaan poistetun kaapin vanerilevyyn, joka jäi onneksi paikalleen tason alapintaan.
Nyt mahtuu jalat pöydän alle hyvin ja kaikin puolin ratkaisu on nyt paljon parempi :D

Ovikin on tulossa ja saamme sen hakea kuljetusfirman terminaalista ensi viikon maanantaina.