rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: JJJ
« : 25.11.2024 kello on 01:17 »

Minä opetan sen näin..
Kiilat, jarru, valopiuha, irroitus ja viimeisenä vaijeri.
Kytkentä siten, että kiinnitys, sen varmistus, vaijeri, valopiuha, jarru ja kiilat ja valojen tarkistus. Lopuksi tarkistus että renkaat pyörii aikaisemmin mainitsemallani tavalla.
Kelvannut hyvin tutkareille tähän mennessä.
Kirjoittanut: uretaanikoppi
« : 23.11.2024 kello on 18:57 »

Ajamalla siten, että autoa kääntäen vuorotellen hieman kummallekin puolelle ja  näkee kummastakin sivupeilistä pyöriikö vaunun renkaat.

Tämä sitten kannattaa tehdä muulloinkin kuin ajokokeessa.

Ajoin kympin pakkasessa pari tuntia ja sitten  katkaisin yhdistelmän asioinnin ajaksi. Käsijarru kiinni ettei lähde liikenteeseen omia aikojaan.

Tunnin päästä taas koukkuun kiinni ja menoksi. Auto tuntui hiukan laiskalta ja 5km päässä peilistä näkyi että nyt ei pölise pelkkä lumi vaan myös savu. Yhdessä rummussa oli jäätynyt kenkä kiinni.

No... tuu leit... uusista nastatenkaista yksi oli jo entinen kun oli tullut sukkana perässä. Selvis onneks satasella, mutta nyt muistaa kyllä tarkistaa.
Kirjoittanut: JJJ
« : 23.11.2024 kello on 18:22 »

Osaakos joku sanoa mitä tarkoittaa kun hylkäyksen peruste on että ei tarkasta että jarrut ovat vapautuneet??
Ajamalla siten, että autoa kääntäen vuorotellen hieman kummallekin puolelle ja  näkee kummastakin sivupeilistä pyöriikö vaunun renkaat.
Kirjoittanut: 88k5
« : 12.11.2024 kello on 13:46 »

Lisää arvausta tietäjiä ootellessa...
Jäikö tarkastamatta, että käsijarru on varmasti pois päältä perään laiton jälkeen?

En minä normisti liikkeelle lähtiessä jarruja tarkastele enempää, automaatilla rullailut pikkuvauhdista hankalia, eikä sitä tunne jos hieman laahaisi.

Joo, onhan se jonkilaista varmistamista kun kärryn käsijarrua kolauttaa aisaan varalta. Vaikka olisi pyöräkiilojakin käyttänyt.. voi päälle vielä kattoa jarrutangon suuntaan (kun varmuusvaijeri kiinnitetty, eikä kireällä), jos se inssi siinä kytiksellä.

Liekö huolimattomasti vaijeri "vain kytketty" ?
Kirjoittanut: Ossi66
« : 12.11.2024 kello on 06:08 »

Lisää arvausta tietäjiä ootellessa...
Jäikö tarkastamatta, että käsijarru on varmasti pois päältä perään laiton jälkeen?

En minä normisti liikkeelle lähtiessä jarruja tarkastele enempää, automaatilla rullailut pikkuvauhdista hankalia, eikä sitä tunne jos hieman laahaisi.
Kirjoittanut: Yrjö
« : 11.11.2024 kello on 21:48 »

  ^ Arvaus: Lähtee reippaasti ajamaan, tai ei liikauta yhtään?
   Ite kokeilen että onko jarrut vapautunee ts. eivät laahaa. Siirrän pikkasen eteenpäin hiljaa, painan kytkimen pohjaan, usein tulee pikkasen taaksepäin, tai rullaa eteenpäin, harvoin on niin tasaista että heti pysähtyy kun kytkimen pohjaan painaa. Sitten yleensä jarrut laahaa, jos pysähtyy heti.
Kirjoittanut: Jani Malinen
« : 11.11.2024 kello on 17:15 »

Osaakos joku sanoa mitä tarkoittaa kun hylkäyksen peruste on että ei tarkasta että jarrut ovat vapautuneet??
Kirjoittanut: 88k5
« : 17.12.2021 kello on 20:48 »

Saakos muuten kokeessa käyttää chekkilistaa?
Ai lunttilappua vai..
Kirjoittanut: 99
« : 17.12.2021 kello on 18:42 »

Saakos muuten kokeessa käyttää chekkilistaa?
Kirjoittanut: 88k5
« : 12.12.2021 kello on 11:52 »

Läpi meni.  Hyvinkäällä oli ainakin rento vanhempi herrasmies kattomassa koetta.
 Ainakin hän katsoi että jarruvalot palaa. Kiiloja ei tarvinnut. Kysyin ennen testiä.
Kannattaa kysyä ennen testiä asioita mitä mielessä. Ainakin hän vastasi mielellään 👍👍
Onnitteleut Thumb
Jos oli Arto etunimeltään, niin hyvin asiallinen ja osaava. Varsinki nuorten kanssa osaa rauhallisella keskustelulla purkaa kokelaan painetta/jännitystä, eikä närkästy kysymyksiin (sellaisiakin nähty).