rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: LMC-91
« : 16.08.2016 kello on 20:28 »

Onko tämä projekti jäänyt kesken?
Kirjoittanut: Roosamarika
« : 25.10.2013 kello on 22:34 »

Juu on, oon tehnyt galleriaa siitä, mutta se on vielä vaiheessa. Ks. mun profiilikuva.  :)
Kirjoittanut: RRR
« : 25.10.2013 kello on 22:21 »

Vieläkö teillä on toi 642?
Kirjoittanut: Roosamarika
« : 25.10.2013 kello on 22:01 »

Vaunua purettu ja onneksi se on tosi hyvässä kunnossa ainakin alkuunsa oven suusta lähtien. Ei tarvi siis purkaa koko perää. Massattiin kaikki perässä butyylilla tässä muuan päivä niin ei ainakaan vuoda mistään enää---- 
Laitan huomenna parempaa kuvaa. Rakenteet ovat kuivat, levy vaan oli jotenkin saanut märän pinnan??? Epäilemme vuotoa lämmitysputkessa joka kuvassa koska muualla vaunu oli kuiva... siis kuvaa enemmän on nyt purettu..





Kirjoittanut: RRR
« : 16.10.2013 kello on 20:54 »

Paljon kuvia ja tekstiä sitte  Thumb
Kirjoittanut: Ossi66
« : 16.10.2013 kello on 15:31 »

Näin olisi tarkoitus!

 Thumb Hyvä. Jotenkin tuo sähköistä puhuminen sekoitti ajatukseni sähköiseen lattialämpöön, mutta eihän siinä tosiaankaan ollut sellaista mainintaa ;D
Kirjoittanut: Roosamarika
« : 16.10.2013 kello on 15:27 »

Jos lattia menee jokatapauksessa uusiksi, mikset laita samalla sitä lattialämmitystä vesikiertoisena ;)
Näin olisi tarkoitus!
Kirjoittanut: Ossi66
« : 16.10.2013 kello on 15:24 »

Jos lattia menee jokatapauksessa uusiksi, mikset laita samalla sitä lattialämmitystä vesikiertoisena ;)
Kirjoittanut: Roosamarika
« : 16.10.2013 kello on 15:20 »

POLAR 470 projekti alkakoon!!

Alkuun pitää kertoa, että yksi vaunu on tullut korjattua jo, mutta siitä on jo aikaa parisen vuotta. Lisäksi siitä vaunusta purettiin lähes kaikki sähköt pois, joten tämän vaunun osalta haaste lienee onkin juuri tämä sähköistys. Vaunun rakenteet ja korjailu muuten on tuttua puuhaa. Tässäpä muutama kuva tästä "hirvityksestä". Lattia menee ainakin uusiksi, ja näkyypähän sitten etuosan ja peränkin vauriot. Onneksi vaunu ei ole kaareva, niin helpottaa korjaamista rungon osalta. Haluaisin nyt tähän vaunuun sen lattialämmityksen, joka jäi edellisessä remontissa tekemättä ja olen muutenkin kuullut, että nämä Polarit eivät ole kovin lämminlattiaisia.
Lämmityspannuna toimii Primus2450 vesikiertoisilla pattereilla. Kaasupulloa ei vielä ole, joten sen testailu jää myöhemmälle. Myös akku puuttuu, enkä ole huomannut mitään vedenlämmityspönttö äkään, se nyt ei meidän tarpeeseen ole ollenkaan tarpeellinen. Jatkossa tämä vaunu saa paikan kesäpaikaltamme kesäkeittiönä, joten kunhan nyt väliaikaisesti saisi tuon sähkölämmityksen pelaamaan.