rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: Aakku
« : 2.01.2015 kello on 17:54 »

Piti kanssa käydä katsastamassa kosteustilannetta.. .

ulko- ja sisäpuolella en havainnut kosteutta. Kuivakan oloinen, vaikka kosteusmittari näytti sisällä 90%. Varmaankin johtui siitä, että yläikkunat ovat selällään auki ja ulkopuolinen kosteus lienee ollut samoissa lukemissa. Päivittäin sitten taas 15-30min lämpöpuhallus.

Säilytyspaikka on varta vasten tuunattu rakennus, jossa on vaakalaudotus ympäriinsä ja lautojen väleissä tuuman verran rakoa. Tuuli käy siis koko ajan. Kattona peltikate, jonka alle vanhan pressun jätin kondensiovettä estämään.

Itseasiassa käyttöautot olivat todella kosteat. Kojelauta ja ratti aivan märät. Näillä sentään ajetaan päivittäin.
Kirjoittanut: retkeilijä
« : 2.01.2015 kello on 15:13 »

Olisipa kiva nähdä kuva pelkästä kehikosta Retkeilijän pressun alla.  Materiaalivahvuudet?
Itselleni tein kehikon puutavarasta jota oli varastossani.

Tee se itse Pressukehikko matkailu-vaunulle/autolle
Materiaali: 3 kpl metallisia kuvan mukaisia kulmakappaleita, sahatavaraa 50x50 mm n.15m, neljän tuuman lautaa n.24m (3x2,5m+1x4m).

Näistä tehdään 3 ”kattotuolia”, joiden yläkulmaan em. metalliosat. Niistä alaspäin kaksi ”jalkaa” 50x50 soirosta ja poikittain neloslauta, jonka pituus on vaunun leveys + 5 cm. Kolme kattotuolia yhdistetään 50x50 mm x n.4m yläorrella ja alapäät katkaistaan jättäen kattotuoliin n. 10 cm:n räystäät ja yhdistetään halkaistulla neloslaudalla. (Kehikko lepää vaunun reunalistojen päällä poikittaislautojen varassa).
  -   kattotuolien paikat vaunun katolla olevien luukkujen yms. väleihin.
  -   päälle 4m x 5m kevytpressu jolle kiinnitysköysiä ja kumikiinnikkeitä, isokantaisia puuruuveja
Puutavara ei saa kastua tai paino nousee liikaa. Itse säilytän kehikkoa kesäajan poikittain autovajan perällä kyljelleen kiinnitettynä.

Lisäys: Lumet on karisteltava usein pois (max.10 cm), ettei pistemäistä painoa tule liikaa katon reunalistoille. Takapäätyyn pressulle reilu tuuletusaukko.
Kirjoittanut: Turhan Höpöttäjä
« : 2.01.2015 kello on 14:23 »

Joo, tuo liesituulettimen maininta unohtui, selkeästi lämmintä ilmaahan sieltä tulee kun on autossa lämmöt päällä joten sitä tosiaan kannattaa käyttää jos sellainen on.

Toassiisa pittää sannoa, että veskin elekrolux venttiiliin 120mm:n tietsikan puhallin, ulos päin puhaltamaan. Samalla se kuivaa pyyhkeet ja ulkovaatteet. Jos ei ole venttiiliä, sitten se on sinne asennettava.  :D
Kirjoittanut: ihaa
« : 2.01.2015 kello on 13:14 »

Joo, tuo liesituulettimen maininta unohtui, selkeästi lämmintä ilmaahan sieltä tulee kun on autossa lämmöt päällä joten sitä tosiaan kannattaa käyttää jos sellainen on.
Kirjoittanut: jva61
« : 2.01.2015 kello on 13:03 »

Minä olen pitäny liesituuletinta päällä muutamia tunteja kun lämmöt on laitettu päälle, ainakin on tuntuma, että kosteus lähtee äkkiä ja vaunuki lämpiäis nopeammin
Kirjoittanut: iso-juuso
« : 2.01.2015 kello on 12:49 »

Siinä tapauksessa voimakas kosteudenmuodostus tuntuu sinänsä hieman oudolta, sillä eihän lämpimänä pidetyn vaunun sisään pitäisi tiivistyä merkittävästi kosteutta.

Seinät ja nurkat ovat kuivat, joten en minä tuota osaa epänormaalina kosteudenmuodostuks ena pitää, etenkään kun ilmiö on tuttu monen vuoden ajalta. Kelien jäähtyessä kunnolla pakkaselle ikkunat huuruuntuu alkuun aina enempi kuin mitä ne huuruuntuvat sitten kun pakkaskausi on kestänyt pidempään. Mitään mittailuja en ole tehnyt, tämä on ihan käytännössä tehty havainto.

Lämpimällä kelillä ilmassa kuitenkin on enempi kosteutta kuin kylmällä, ja vallitseva ilmankosteus kertyy myös vaunun sisämateriaaleihin.



Vaunussa elämisestä itsessään kertyy jonkin verran kosteutta, joka kylmällä kelillä herkästi tiivistyy esimerkiksi kattoluukkujen kylmimpiin pintoihin. Meidän vaunu on asuttu ympäri vuoden, joten kahden ihmisen ja kahden kissan kosteusrasitus sillä on aina läsnä. Sen vuoksi kuuraa kertyy pakkaskeleillä aina pieniä määriä.
Kirjoittanut: MarkoA
« : 2.01.2015 kello on 11:29 »

Minä olen tässä jo jonkin aikaa käynyt yövuoron perään vaunulla nukkumassa. Aina kahtena aamuna peräkkäin ja viikon verran väliä. Laitan TUTA:lla sellaisen +10C puoli vuorokautta aiemmin ja pari tuntia ennen menoa lämpöä ylös. Eli kun saavun vaunulle, siellä on n.18-20C. Mutta koska lämmitys tapahtuu erillisellä öljytäytteisellä patterilla, lämpö ei ole tasaista. Tästä näkyy miten kosteus tiivistyy, esim WC:n peilikaapin takaseinässä aivan pisaroituu. Kun saavun vaunulle, laitan ALDEn puhisemaan. Petivaatteet on hieman kosteat. Mutta tämän kun toistaa aina toisena aamuna peräkkäin, tuolloin kosteus on jo poistunut. Esim ikkunat menee eka aamuna huuruun verhon takaa, mutta toisena aamuna vain alalaidassa pieni huurujälki. Kylmintä tähän mennessä tälle talvelle on ollut -15C ja tuolloin ilma oli jo selvästi kuivempaa.

Ei varmaan ole parasta mahdollista käyttöä vaunulle tällainen vaihtelu. Mutta vaunu on hommattu käyttöä varten.
Kirjoittanut: K.E.V
« : 1.01.2015 kello on 20:25 »

Aattelin kun on ollut näitä vaihteluja lämmöissä ja immeiset funderraaneet nuitahi asioita.
Yleensä olleet kuivina kun edellisenä iltana näin talvella lämmöt laitettu päälle.
Kirjoittanut: ihaa
« : 1.01.2015 kello on 19:01 »

huomenna tuon näkee onko kostea tuntu petivaatteissa ja ikkunat märkinä....
Tähän asti ei ole olleet kummatkaan.

Ylläolevasta kommentoinnista päätellen tuskinpa ne sitten kosteina olisi...mikäpä ne nyt sitten kosteiksi yhtäkkiä saisi jos ne ei sitä ole olleet tähänkään asti.
Kirjoittanut: K.E.V
« : 1.01.2015 kello on 18:58 »

Just täräytin CC:llä lämmöt päälle, huomenna tuon näkee onko kostea tuntu petivaatteissa ja ikkunat märkinä. Tähän asti ei ole olleet kummatkaan.