Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Ympärivuotinen asuminen asuntoautossa (Suomessa)

<< < (8/26) > >>

Yrjö:

--- Lainaus käyttäjältä: Tikkakosken Diplomaatti - 15.02.2014     kello on 14:50 --- Itse kyllä olen sitä mieltä,että vähän tuoreempaa kalustoa,jatkuvaan käyttöön,on ne vika mahdollisuudet sit pienempiä,en sano sitä,että voihan se uusikin mennä rikki..

--- Lainaus päättyy ---
  Tuurin (taidonkin) peliähän tuo käytetyn osto on, jos tehtaan takuuta ei saa.
  Toki sillä hinnan erotuksella korjaa/korjauttaa aika paljon.Ainakin tuossa meidän kalustossa viat ovat olleet paljolti muista syistä kun iästä ja käytöstä johtuvia.(Yhteisikä  55 v.)

Yrjö:

--- Lainaus käyttäjältä: ElämänHerra - 14.02.2014     kello on 10:20 ----Tietokone (läppäri+tulostin) käyttö autossa, viekö paljon sähköä? Aggregaatti huutaa 24/7? Tietokone on välttämätön koska pyöritän kuitenkin yritystä samalla.

--- Lainaus päättyy ---
   Tällainen HP 4530s vie 1.4--6 A. mikäli otetaan akusta suoraan. Sekä 15 tuuman telkkari 2.1-2.8 A..  Jos otetaan invertterin kautta, niin menee suunnilleen kaksinkertainen määrä.Tulostinta en ole koskaan mitannut, sen käyttö on meillä kotonakin vähäistä.
  Ilmeisesti 1-3 h. päivittäinen ajo meidän käytöllä syksyisillä ilmoilla lataa akkua meidän käyttöömme riittävästi?
  Agregaatilla jos lataa isolla laturilla isoja akkuja, luulisin 1-3h. päivittäisen käytön riittävän.
  Aurinkopaneelit myös valoisana aikana pitänee akut ladattuina.
  Valot tietenkin ledejä, jollei olla sähkö tolpan vieressä enimmäkseen.
  Sikäli kun alat kaupoille, ehkä joku sikäläinen joka on neuvoja antanut, lähtisi mukaan katsomaan?? Eihän yv. mitään maksa, eikä velvoita ketään. Tokihan hyvästä avusta kahvit-(ehkä konjamiinikin kanssa) kantsii tarjota.
  Ei kaikilla ekakertalaisilla kulkineen ostajilla käy niin hyvä tuuri kuin meillä, kun toinen katsottu tärppäsi, ja on osoittautunut hintansa veroiseksi.   

matson1:
Mikäpäs siellä elämänherralla on tilanne, joko oot päässy selvyyteen auto vai vaunu ???

ElämänHerra:
Moi

Kovasti punnitsen vaihtoehtoja, vaunu taitaa kuitenkin olla tällä hetkellä "edellä"  kun on hiukan keskustelua seurannut ja asioita enemmän tutkaillut.

Paljon on ollut täällä asiaa ja kysymyksiäkin, sekä muutamia yksityisviestejö olen saanut, tsemppejä ja myös samoja ajatuksia tuumaavilta.

Otan jossain kohtaa hiukan aikaa ja vastailen isommin. Työt ja harrastus vie ja taas on hetki aikaa nukkua niin käytän sen hyödyksi :-) (niinkun huomaa, päivässä 8 tuntia kämpillä ja siitä 7 nukkuen. Ei tarvi olla 100 neliön asunto...)

Alan:
Tuossahan tuli sulle sopiva Solifer vasta myyntiin täällä orgissa.  Thumb

Edit: http://karavaanari.org/index.php/topic,9897.msg182565.html#msg182565



Kiitti Yrjö.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View