Jos siis kyseessä on ketjun aloittajan mainitsema Z-laite jossa vesipumpun pyörintä ei ole mitenkään kytketty lämmittimen tominnan kanssa niin ilman muuta ohjaus vesipumpulle. Jos vain virran kulutuksen kanssa ei ole ongelmaa... Tuolla systeemillä vesi on aina lämmintä kun sitä tarvitaan eli toiminta on nopeaa. Mutta virtaakin kuluu..
Toisaalta jos käynnistyksiä tapahtuu paljon ja lämmitysjaksot ovat todella lyhyitä niin lämmittimen käyttöikä lyhenee ratkaisevasti. Yhden käynnistyksen vaatimalla virrankulutuksella saa lämmitin toimia montakin tuntia.
Siis kysymys on siitä mitä käyttäjä arvostaa eniten. Sitäkö että sisätilat ovat aina tasalämpöiset mutta lämmitinrempaa saattaa silloin joutua tekemään.
Tai sitten että lämmitin käy harvemmin ja käyntijaksot ovat pidemmät jolloin lämmitin kestää pidempään mutta sisälämpö saattaa heitellä enemmän.
Tämä menee kyllä meikäläisellä ihan "mutu" tuntumaan kun ei ole pidempiaikaista kokemusta vaunun/auton lämmityksestä ko. laitteilla. Siis ainoastaan tehdasasenteisista lisälämmittimistä vs. jälkiasenteisista.
Nuo tehdasasenteiset lämmittimet kun lähtevät käyntiin joka kerta talvella vaikka kyseessä olisi minuutin ajo toiselle puolelle katua. Tuon systeemin toiminta syö sairaasti akkua joka kerta kun hehkutetaan lämmitin hereille. Ja sammutus seuraavassa parkissa.
Noissa tehdasasenteisissa lämmittimissä on moninkertainen määrä ongelmia verrattuna samoihin lämmittiimiin joita kuski voi itse ohjata.
Siis joka ainut käynnistyskerta kuluttaa lämmitintä moninkertaisesti verrattuna siihen että se saisi yhtäjaksoiseti pyöriä.
Jaa että miksi vastaukseni alussa suosittelin tiettyä systeemiä... Olen mukavuuden haluinen ja töissä firmassa jossa noita korjataan ja puntarissa on mukavuus ja itse tehdyn korjauksen hinta...