Näyttävät toiset vaanarit vaihtelevan vetoautoja, kuin kalsareita.
Itsellänikin on vetoauton vaihto käynnyt mielessä, mutta koska vanha on niin hyvässä kunnossa niin ei siitä oikein raaskisi luopua.
Mitenkäs muut vaanarit menettelevät vetoauton kanssa? Meneekö vanha veturi aina vaihdossa, vai jääkö se perheen kakkoskäyttöön ja siltä paikalta myöhmmin kiertoon?
Itse aloin laskea, että vaikka tuo onkin diesel, niin kunnon puolesta voisi vain ajella kolmevuotta helposti. Ei pitäisi olla isompia remontteja tiedossa.
Jos laitan sen veturin vaihdossa, niin kaksi tuhattaeuroa katoaa helposti ilmaan ja tuolla kahdella tonnilla maksaisin neljän vuoden "ylimääräiset" dieselverot (tätä onglmaa ei pitäisi enään olla koska verotuksen painopiste on siirretty omistamisen verottamisesta käytön verottamiseen).
Toisaalta jos "ykkös autoa" ei laittaisikaan vaihdossa, niin olisi autoissa yhteensä yhden uuden
erittäin hyvän auton verran rahaa kiinni.....
Elämä on ja valintoja pitää tehdä..... miten muilla on??